• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/12/28 ساعت 19:41
  • تاريخ :

کنار آمدن با قطع رشته کلام

کنار آمدن با قطع رشته کلام

چند مرتبه تا به حال به خود گفته ایم " ای کاش می‌شد بدون این که کسی توی حرفم بدود بتوانم درسم را بدهم. " وقتی رشته کلام ما پاره می‌شود، اگر حالاتی چون عصبانیت و ناراحتی به ما دست بدهد طبیعی است. البته در چنین مواقعی تمام چشم‌ها به سوی ما نشانه می‌روند و همه منتظر واکنش ما می‌نشینند. توصیه های زیر به شما کمک می‌کنند تا با حفظ متانت خود بتوانید با قطع کلام‌ها کنار بیایید.

 

1- قبول کنید که رشته کلام شما واقعاً پاره شده است. تلاش در ادامه تدریس بدون اعتنا به شخصی که توی حرف شما دویده است، بیشتر به شما زیان می‌رساند تا فایده، زیرا احتمالاً حواس اغلب دانش آموزان بیشتر متوجه حرف آن دانش آموز و واکنش شما نسبت به آن می‌شود تا نسبت به آنچه شما درست قبل از حادثه شرح یا انجام می‌داده اید.

 

2- رشته کلام را از دست ندهید. به ذهن خود بسپارید که قبل از پاره شدن کلامتان دقیقاً مشغول چه کاری بودید، تا پس از رفع مشکل فی الفور به موضوع اصلی خود برگردید و ناچار نباشید که بگویید، "خوب، حالا کجا بودیم؟ " ضمناً احتمال این که بین آنچه انجام می‌دادید و مطلبی که به خاطر آن متوقف شدید رابطه ای وجود داشته باشد را بررسی کنید.

 

3- بپذیرید که بعضی از قطع کلام‌ها مهم و ضروری هستند؛ در این گونه مواقع، اطمینان حاصل کنید شخصی که صحبت شما را قطع کرده است مورد انتقاد یا خجالت قرار نگیرد.

 

4- با همکاران خود بردبار باشید. علی الخصوص، هنگامی که کلام شما توسط یک همکار یا یکی دیگر از کارکنان مدرسه قطع می‌شود، احتیاط کنید. حتی اگر این وقفه ناخوشایند و غیر ضروری باشد، بهتر است که بعداً به طور خصوصی با آن شخص صحبت کنید تا این که اجازه دهید دانش آموزان متوجه هر گونه عصبانیت شما شوند.

 

5- وقفه‌ها را به تجربیات مثبت آموزشی تبدیل کنید. در صورت امکان، از وقفه هایی که دانش آموزان ایجاد می‌کنند، نکات مثبت آموزشی استخراج کنید. دانش آموزان هر چه بیشتر احساس کنند که به حرف آنها اهمیت داده شده است، بیشتر سعی خواهند کرد بدون دلیل در کار شما وقفه ایجاد نکنند.

 

6- برای احساسات افراد احترام قائل شوید. وقتی دانش آموزی به طور مکرر حرف شما را قطع می‌کند، سعی کنید به جای این که او را در مقابل دیگران برنجانید، بعداً به طور خصوصی با او صحبت کنید.

 

7- برای هر کسی که حرف شما را قطع می‌کند، کاری آماده داشته باشید. تعدادی سؤال مربوط به درس همان روز آماده کنید تا اگر لازم شد، آنها را از هر کسی که صحبت شما را قطع می‌کند بپرسید و او را در تنگنا قرار دهید. این کار خیلی راحت از توی حرف دویدن‌ها جلوگیری می‌کند!

 

8- فاصله خود را کم کنید. به آن کسی که بی موقع صحبت شما را قطع کرده است نزدیک تر شوید. وقتی فاصله خود را با دانش آموزان کم می‌کنید، جرأت آنها خیلی کمتر از موقعی می‌شود که در سوی دیگر کلاس هستید.

 

9- ببینید چرا کلام شما را قطع کرده اند. اگر صحبت شما به طور مکرر قطع می‌شود، شاید به این خاطر باشد که دانش آموزان از گوش دادن خسته شده اند و لازم است مطلب را به پایان ببرید. از این شیوه تفکر که " چون درس را شروع کرده ام پس باید حتماً آن را تمام کنم " اجتناب کنید.

 

10- از همکاران خود یاد بگیرید. هر وقت موقعیت دست داد، ببینید وقتی کسی توی حرف همکاران شما می‌دود، آنها چه عکس العملی از خود نشان می‌دهند. هر چه تکنیک های بیشتری یاد بگیرید، برخوردهای شما کاربردی تر خواهند شد.

 

نویسنده: ساناز فرهنگی

 

UserName