• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1387/05/29
  • تاريخ :

6 توصيه ايمني براي ساعات خاموشي

برق مي ‌رود؟ سلامت باشيد!

شمع

خاموشي‌هاي وقت و بي ‌وقت و قطع برق مشکل جديدي است که اين روزها تقريبا همه با آن مواجهيم. گرماي هواي منزل و محل کار، خاموش شدن دستگاه‌ها و سيستم‌هاي برقي اداره و کارخانه‌ها، تاريکي معابر در ساعات پاياني روز و مسايلي از اين قبيل، پيامدهاي قطع برق است که هفته‌اي چند بار با آن دست و پنجه نرم مي‌کنيم.

اما از ديگر مشکلات خاموشي که شايد توجه چنداني به آن نشود، مواردي است که مي‌تواند ايمني و سلامت ما را به خطر بيندازد.

6 توصيه زير را رعايت کنيد تا آسيب‌هاي سلامتي ناشي از قطع برق به حداقل برسد:

در يخچال را باز و بسته نکنيد

با قطع برق، يخچال‌ منزل نيز خاموش مي‌شود و اين يعني گرم شدن تدريجي مواد غذايي و فراهم شدن شرايط براي فساد آنها. بهتر است هنگام قطع برق، کمتر به سراغ يخچال خانه‌ برويد، چرا که با باز و بسته شدن مکرر درب يخچال، به گرم شدن فضاي داخلي آن کمک خواهيد کرد. البته موادغذايي فريز شده در معرض خطر بسيار کمتري قرار دارند.

با توجه به اعلام ساعات قطع برق در منطقه‌هاي گوناگون، پيشنهاد مي‌کنيم مواد غذايي را که مي‌دانيد زودتر فاسد مي‌شود، پيش از خاموشي، فريز کنيد تا طي مدتي که برق قطع است، با مشکلي روبرو نشويد.

لامپ شارژي

لامپ شارژي بخريد

تاريک شدن منازل يکي ديگر از مشکلاتي است که با قطع برق به وجود مي‌آيد. انجام کارهاي خانه، آشپزي و خوردن شام در شب، نيازمند روشنايي است. از اين رو به طور معمول مردم براي روشن کردن خانه خود، از چراغ‌هاي نفتي، شمع، روشنايي گازسوز و ... استفاده مي کنند. اما بيشتر آنها براي سلامتي مضر است و مي‌تواند ضمن به خطر انداختن سلامت، به دليل کمبود ديد افراد خانه مشکلاتي از قبيل آتش‌سوزي را نيز ايجاد کند. براي مثال، روشن کردن شمع‌هاي غير استاندارد که از لحاظ مواد اوليه، کيفيت سوخت و رنگ داراي استاندارد نباشند، موجب از بين رفتن بيش از حد اکسيژن هوا و ايجاد مشکلات تنفسي خواهد شد. ضمن اينکه چراغ‌هاي نفتي و گازي نيز از اين امر مستثنا نبوده و اغلب سبب ايجاد آلرژي و ناراحتي‌هاي تنفسي مي شوند.

پيشنهاد مي‌کنيم براي روشن نگه‌داشتن خانه در ساعات خاموشي از لامپ‌هاي شارژي استفاده کنيد. اين لامپ‌ها اغلب همه‌جا در دسترس هستند و هيچ يک از مشکلات ياد شده را ندارند و مي‌توانيد چند ساعت پيش از رفتن برق آنها را شارژ کرده و از نور بي‌خطر آنها استفاده کنيد.

توري پنجره‌ها و پشه‌بند را فراموش نکنيد

با شروع فصل تابستان و براي فرار از گرماي هوا، استفاده از کولرها و خنک کننده‌هاي گوناگون براي منازل و اداره‌ها رواج پيدا مي‌کند. اما اين دستگاه‌ها نيز برقي هستند و با قطع برق کاري از دست‌شان برنخواهد آمد. به همين دليل، اغلب افراد براي فرار از گرماي طاقت فرسا به باز کردن در و پنجره‌ها روي مي‌آورند و با اين کار راه ورود حشرات موذي و ميکروب‌ها را به خانه باز مي‌کنند. برخي براي از بين بردن اين حشرات دست به دامان حشره‌کش‌هاي شيميايي مي‌شوند که متاسفانه آنها نيز به نحوي ديگر به سلامت خانه و حتي محيط زيست لطمه مي‌زنند.

بهترين راه جلوگيري از ورود حشرات به خانه، استفاده از توري براي پنجره‌هاست. شما مي توانيد پنجره‌هاي خانه را به توري‌هاي فلزي يا پارچه‌اي مجهز کنيد و يا موقع خواب از پشه‌بند بهره ببريد.

آب ذخيره کنيد

به ‌طور معمول در بيشتر ساختمان‌هاي بلند و برج‌ها، براي افزايش فشار آب و رساندن آن به طبقات بالا از وسيله‌اي به نام پمپ آب استفاده مي‌کنند. اين وسيله نيز با برق کار مي‌کند و به همين دليل ساکنان برج‌ها و طبقات بالايي آپارتمان‌ها و ساختمان‌هاي بلند، به محض قطع برق با مشکل قطع يا کم ‌فشار شدن آب روبرو مي‌شوند. اغلب ساکنان اين طبقات، با وجود تاريکي راه‌پله‌ها و کار نکردن آسانسور، مجبورند براي دسترسي به آب، به پارکينگ يا حياط ساختمان خود مراجعه کنند و يا ساعات بدون برق را با بي‌آبي طي کنند، اما اين مساله هم راه حل دارد. اگر شما از ساکنان برج‌ها يا ساختمان‌هاي اين‌چنيني هستيد، به شما پيشنهاد مي‌کنيم با مطالعه جدول قطع برق، پيش از آنکه برق خانه شما قطع شود، به مقدار کافي آب برداريد.

با احتياط سوار آسانسور شويد

ترجيحا زماني که مي دانيد ممکن است برق قطع شود، از آسانسور آپارتمان‏تان استفاده نکنيد. اما اگر تحت هر شرايطي زمان استفاده از اين وسيله با قطعي برق مواجه شديد، خونسردي خود را حفظ کرده و نهراسيد. اول بر ترس خود غالب شويد و بعد دست به اقدامات زير بزنيد:

اگر در کابين تلفن نصب شده است، از آن براي درخواست کمک استفاده کنيد، در غير اين صورت با حفظ خونسردي از تلفن همراه خود کمک بگيريد و با گرفتن شماره 125 مراتب را به آتش نشاني اطلاع دهيد. در شرايطي که هيچيک از اين دو نبود، با صداي بلند اما با حفظ خونسردي کامل درخواست کمک کنيد و از ساکنان آپارتمان خود بخواهيد که با آتش نشاني تماس بگيرند.

بيشتر صرفه‌جويي کنيد

در هر حال مسئولان شرکت توانير اعلام کرده‌اند که در صورت صرفه‌جويي در مناطق طبقه‌بندي شده، قطعي برق آن منطقه کاهش خواهد يافت و مردم صرفه‌جو خاموشي‌هاي کمتري خواهند داشت و يا زمان قطعي برق آنها، بسيار کمتر از ساير مناطق خواهد شد.

اما بهتر است براي اطلاع از جدول خاموشي منطقه خودتان به سايت اينترنتي news.tavanir.org.ir مراجعه کنيد تا با پي بردن به زمان قطعي برق در منطقه خودتان، با رعايت موارد ياد شده خود را براي ساعات خاموشي‌ آماده کنيد.

افسانه حسن زاده

*مطالب مرتبط:

خطرات آلاينده هاي خانگي

آلاينده هاي هواي خانه

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName