• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • جمعه 1382/07/25
  • تاريخ :

مصاحبه با خانم منیره آمدی ؛مدیر عامل موسسه مطالعات و تحقیقات مسائل زنان

امروزه درعصر ارتباطات و تكنولوژی، پرداختن به مقوله آموزش و پژوهش یكی از حساس ترین نیازهای جامعه بشری است. در این عصر، دستیابی به توسعه اجتماعی نیازمند حضور جدی بانوان كشور در تحقیق ، برنامه ریزی، وبه طور كلی سیاستگذاری های مطلوب ، به ویژه در حوزه مسائل زنان به صورت فردی و جمعی، در قالب سازمان های غیر دولتی  است.

موسسه مطالعات و تحقیقات مسائل زنان هر چند به طور مستقیم با مردم در تماس نیست، اما با فعالیتهای مستمر آموزشی و تحقیقاتی وارتباط با سیاست گذاران  دولتی، مدیران میانی جامعه، و آموزشگران سازمان غیر دولتی، سبب می شود تا مسئولان و قانونگذاران با دقت و حساسیت بیشتری به مسائل بانوان جامعه بنگرند و بازتاب تصمیم گیری های آنان به شكل مطلوب تری ، جامعه زنان را پوشش دهد.

منیره آمدی،مدیر عامل این موسسه و كارشناس ارشد الهیات و معارف اسلامی، سوالاتمان را این گونه پاسخ میدهد.

موسسه چه سالی و با چه هدفی تاسیس شد؟ -

در سال 1365 با تلاش چهار نفر از بانوان پژوهشگر، هسته اولیه این موسسه تشكیل شد و با هدف شناخت و تبیین مسائل زنان و  به منظور برنامه ریزی برای بهبود وضعیت بانوان، ارتقای سطح دانش عمومی و فنی دانش پژوهان كشور و تعیین اولویت در میان معضلات زنان و دختران و ارائه راهكارهای علمی برای حل آنها آغاز به كار كرد.

- موسسه چه تعداد عضو دارد و شرایط عضویت در آن چیست؟

این موسسه به شكل دیگر سازمان های غیر دولتی عضو پذیر نیست و دارای دو گروه پژوهشی است.گروه اول: اساتید دانشگاه وگروه دیگر: محققانی كه در موضوعی از مباحث مربوط به زنان، تحقیق می كنند . اینها می توانند به عضویت گروه های پژوهشی  در آیند.

- این موسسه شامل چه بخش هایی است؟

علاوه بر گروه های پژوهشی ، موسسه، یك كتابخانه دارد با حدود چهار هزار جلد كتاب كه به سوی تخصصی شدن پیش می رود. همچنین دارای مجلات گوناگون انگلیسی زبان است. دانشجویان و محققان می توانند با عضویت در كتابخانه از منابع آن استفاده كنند. مركز مشاوره بخش دیگر این موسسه است كه به صورت فردی و گروهی مشاوره ارائه میدهد و در بعضی مقاطع زمانی( برای مثال تابستان) نیز برای جوانان دوره های آموزشی برقرار می كند.

- با چه سازمان های دولتی و غیر دولتی در ارتباط هستید؟

با مركز امور مشاركت زنان، وزارت كشور، وزارت آموزش و پرورش  و بسیاری از سازمان های غیر دولتی، به خصوص سازمان هایی كه درزمینه مسائل زنان فعالیت می كنند.

- كمی درباره فعالیت هایی كه موسسه تا به حال انجام داده است، توضیح دهید؟

این موسسه در دو زمینه پژوهش و آموزش، فعالیت می كند.

الف) در زمینه پژوهش، به این موارد اشاره می كنم:

1- تحقیق درباره زنانی كه در قرآن ازآنان یاد شده است. حاصل این پژوهش، كتاب " نگرش قرآن به زن در تاریخ انبیا"ا ست كه در دو نوبت به چاپ رسیده است.

2- پیشنهاد ایجاد رشته مطالعات زنان در سطح كارشناسی ارشد كه از بزرگ ترین افتخارات موسسه به شمار می آید. با توجه به نیازی كه به وجود این رشته تحصیلی احساس می شد، با همكاری بیست نفر از اساتید محترم، طی یك سال كار داوطلبانه آنان، سرفصلهای 32 واحد درسی این رشته طراحی شد. سپس با همكاری دانشگاه تربیت مدرس، طرح را به شورای عالی گسترش دانشگاه ها فرستادیم و این رشته به تصویب رسید. از مهرماه 1380 دانشگاه های علامه طباطبایی، الزهرا و تربیت مدرس در این رشته دانشجو پذیرفته اند. درسال 82 نیز دانشگاه تهران و واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در این رشته پذیرش دانشجو خواهند داشت.

3- تدوین كتابچه آموزش حقوق كودك به سفارش وزارت آموزش و پرورش( به این علت درزمینه حقوق كودك كار كردیم كه مسائل دختر بچه ها برایمان اهمیت فراوانی دارد.)

ب)  در زمینه آموزش نیز فعالیت های متعددی داشته ایم كه مهم ترین آن ها عبارتند از:

1- برگزاری دو سمینار آموزشی " ایدز" در سال 75. یكی در شهرستان قم برای پزشكان زن این شهر( در دانشگاه فاطمیه) و دیگری  برای مدیران مدارس دخترانه تهران.

2- برپایی كارگاه آموزشی " خشونت علیه زنان" در آبان 79 كه در آن انواع خشونت در ایران، زمینه ها و عواقب خشونت، راه های پیشگیری این معضل، و چگونگی حمایت از قربانیان آن بررسی و گزارش مفصلی تهیه شد.

3- برگزاری كارگاه آموزشی سه روزه " بازخوانی آموزش بهداشت جنسی در كشور" با همكاری انجمن تنظیم خانواده و حضور مدیران و سیاستگذاران كه طی آن، بر ضرورت رسمی شدن این گونه آموزش ها تاكید شد. به اعتقاد ما این آموزش ها نه تنها به بروز مشكل نمی انجامد، بلكه آگاه سازی افراد- به خصوص جوانان- به حفاظت آن ها دربرخورد بامشكلات و بی بند و باری های اجتماعی كمك می كند.

4- نشست تخصصی مشورتی در خصوص زنان با رئیس دادگاه خانواده و قضات دادگاه ها در سال 81.

5- برگزاری كارگاه آموزشی یك روزه " خشونت علیه زنان" برای خبرنگاران رسانه های جمعی و كارشناسان شورای سیاستگذاری سازمان صدا و سیما با همكاری انجمن آموزش بهداشت و ارتقای سلامت خانواده در سال 81.

6- انجام پروژه " تربیت مربیان استانی در رابطه بامسائل زنان" به سفارش دفتر امور زنان وزارت كشوركه از 28 دی ماه 81  به مدت 35 روزبر پا  شد و طی آن حدود 150 نفر از فعالان در زمینه مسائل زنان(در سازمان های غیر دولتی استان های كشور) در پنج دوره آموزش یك هفته ای شركت كردند( در هر هفته 30 نفر) . هدف از برگزاری این پروژه، توانمند سازی مربیان استانی بود،و  شركت كنندگان را  با مباحثی چون حقوق بشر، توسعه پایدار، زن در اسناد بین المللی وبهداشت و حقوق باروری، آشنا میكرد وآنها موظف می شدند، موارد آموزش  دیده را در شهرستان خود پیاده كنند. پس از پایان دوره كارورزی نیز مدرك دریافت میكردند.

- تا كنون با چه مشكلاتی مواجه بوده اید؟

 اوایل برای ثبت موسسه مشكل داشتیم، چون تصمیم بر این بود كه موسسه، سازمان غیردولتی باشد تا مجبور نباشیم با تغییرمدیران و سیاتگذاران دولتی، نوع نگرش و فعالیتمان را تغییر دهیم. زمانی كه ما شروع به كار كردیم، پدیده ان.جی.او  به  شكل امروز مطرح نبود، اما در نهایت موسسه را در وزارت كشور به ثبت رساندیم. در حال حاضر بزرگ ترین مشكل ما ، تامین منابع مالی است؛ زیرا این موسسه نه خیریه است كه از مردم درخواست كمك كند و نه دولتی است كه بودجه اختصاصی داشته باشد، و اگر انگیزه و تلاش موسسان نبود نمی توانستیم كار را تا این جا پیش ببریم.

- در جایگاه مدیر یك سازمان غیردولتی، چه توقعی از دولت و مسئولان دارید؟

این كه در راه تقویت و  حمایت از این سازمان ها،دچار عجله و بی برنامگی نشوند.به كاركرد آنها توجه داشته باشند و حمایت از این سازمانها، در قالب تصویب طرح های آنها باشد. از سوی دیگر ، با توجه به نحوه برخوردی كه با این سازمان ها دارند، اگر واقعاً معتقدند كه "كار مردم باید به دست خودشان سپرده شود."با بررسی درست طرح ها و حتی نقد آنها زمینه رشد را فراهم آورند. همچنین طرح های خوب را حمایت كنند. متاسفانه گاهی مراحل تصویب یك پروژه آن قدر طولانی است و به گونه ای دچار بوروكراسی می شویم كه از پیشنهاد دادن به نهادهای دولتی احساس پشیمانی می كنیم . این مشكل باید توسط متولیان دولتی عرصه پژوهش مورد توجه قرار گیرد.

 - هزینه های موسسه چگونه تامین می شود؟

از طریق صرفه جویی جدی در بودجه طرح های آموزشی و پژوهشی.

- آیا موسسه نشریه یا اركان مطبوعاتی خاصی دارد؟

از سال 73 فصلنامه دو زبانه " فرزانه" را تا ده شماره با مدیر مسئولیخانم دكتر ابتكارمنتشر كردیم. اما به دلیل مشغله فراوان ایشان و پاره ای مشكلات این كار متوقف شد. ان شاء الله پاییز امسال موسسه، فصلنامه ای با نامی دیگر منتشر خواهد كرد.

- و كلام پایانی ؟

سال گذشته موسسه موفق شد از سازمان ملل، " مقام مشورتی" دریافت كند و نیز یك مجوز از وزارت علوم، برای ایجاد یك مركز پژوهشی زنان؛ امیدواریم كه بتوانیم هم در رفع نیازهای تحقیقاتی و پژوهشی بانوان كشورمان پاسخگو باشیم و هم در سطح بین المللی در عرصه آموزش و پژوهش، نقشی مثبت ایفا كنیم. از امیدهای ما این است كه موسسه بتواند یك مركز مطرح كارشناسی مسائل زنان در سطح خاورمیانه باشد.

پی نوشت:

1-non-governmental organization ( سازمان غیر دولتی)
UserName