• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1387/02/11
  • تاريخ :

نمايش ايراني در معرض خطر نابودي است

نمايش حسن و ديو راه باريک پشت کوه

جلسه پرسش و پاسخ نمايش "حسن و ديو راه باريک پشت کوه" به کارگرداني افشين هاشمي عصر روز يکشنبه هشتم ارديبهشت با حضور عوامل نمايش در تالار قشقايي مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

در ابتداي جلسه هاشمي نويسنده، آهنگساز و بازيگر "حسن و ديو راه باريک پشت کوه" گفت: "نمايش وام‌گرفته از گونه‌هاي نمايش ايراني است که در کارگرداني و اجراي آن از گونه نمايشي تعزيه بيشترين استفاده را کرديم. صحنه دايره‌اي، رديف‌هاي آوازي و شخصيت‌هاي مضحکه که در مجالس شبيه‌خواني وجود دارد، نشانه‌هايي از عنصر تعزيه است."

وي درباره چگونگي هدايت بازيگران گفت: "خنداندن تماشاگر کاري بسيار سخت است، زيرا نحوه هدايت بازيگران و نوع بازي بازيگران اينگونه آثار نمايشي بايد طوري باشد که در هيچ شرايط و به خاطر اينکه تماشاگر بخندد به سمت ابتذال کشده نشود. بنابراين در اجراي نمايش من و گروه بازيگري تلاش کرديم خنداندن تماشاگر با تکيه بر فنون و اصول نمايش‌هاي ايراني باشد."

کارگردان "حسن و ديو راه باريک پشت کوه" با اشاره به موسيقي نمايش افزود: "موسيقي و رديف‌هاي آوازي که در اين نمايش به کار گرفته و توسط بازيگران اجرا مي‌شود، بر اساس نمايشنامه و در تمرين‌ها انتخاب شده است. اين در حالي است که به دليل اهميتي که موسيقي نمايش براي ما داشت قسمت‌هايي از نمايشنامه را نيز به نفع موسيقي حذف کرديم."

هاشمي با ابراز تاسف از بي‌توجهي برخي هنرمندان تئاتر به نمايشنامه‌هاي ايراني خاطرنشان ساخت: "به اعتقاد من اجراي يک  نمايش خوب ربطي به ايراني يا خارجي بودن آن ندارد و اينکه بگوييم بايد فقط نمايشنامه ايراني اجرا کنيم حرفي بيهوده است. اما بايد به اذعان کرد که بسياري از نمايشنامه‌هاي ايراني در نوع خود آثاري درخشان به حساب مي‌آيند و ما به انها بي‌توجه هستيم."

وي افزود: "متاسفانه ما در سال‌هاي اخير دست به ترجمه آثار بي‌ارزش و درجه چندم خارجي مي‌زنيم، در حالي که حتي يکبار هم به اين فکر نيفتاده‌ايم که نمايشنامه‌هاي ايراني هم را مي‌توان ترجمه و با اين کار نسبت به معرفي آثار نمايشي ارزشمند ايراني اقدام کرد. اين اتفاقي ناگوار است که تئاتر ايران در سال‌هاي اخير به آن دچار شده است."

هدايت هاشمي بازيگر نقش حسن هم در اين نشست با شاره به اينکه تماشاگر رکن اصلي اجراي نمايش‌هاي ايراني است، گفت: "در نمايش‌هاي سنتي تماشاگر به عنوان يک عنصر فعال محسوب مي‌شود که حتي نفس کشيدن او هم براي بازيگر مهم است و اين شيوه‌اي است که بازي خارجي را با بازي در نمايش‌هاي ايراني متمايز مي‌کند."

اين بازيگر با انتقاد از سهل‌انگاري موسسات اموزش عالي و دانشگاهها در آموزش ندادن رديف‌هاي ابتدايي موسيقي و آواز ايراني گفت: "اميدوارم اين مسئله هر چه زودتر در مراکز اموزش عالي تربيت بازيگر تئاتر پيگري شود، زيرا دانش موسيقي در کنار توانايي‌هاي علمي و فني بازيگر مي‌تواند بازيگري تئاتر در ايران را تخصصي‌تر و حرفه‌اي‌تر کند."

عليرضا ناصحي بازيگر نقش ديو نيز گفت: "بازيگري در نمايش ايراني بازيگري قريحه است. در حالي که بايد هر آنچه تماشاگر مي‌خواهد را نيز اجرا و درخواست او را حس کند. بازيگري در نمايش‌هاي ايراني گستره زيادي دارد و اميدوارم سيل بازيگراني که تمايل به بازي در نقش‌هاي کلاسيک دارند بدانند نمايش ايراني محترمتر و زبياتر از بازي در نقش‌هاي کلاسيک است."

ستاره امينيان بازيگر نقش چهل‌گيس نيز گفت: "بازي در اين نمايش چنان در من احساس راحتي به وجود آورد که هيچگاه به عنوان يک بازيگر احساس فشردگي و سختي نکردم. زيرا همه اين اتفاق‌هايي که در صحنه مي‌افتد در کنار تماشاگر است و اين يکي از چند ويژگي ارزشمند بازي در نمايش‌هاي ايراني و سنتي است."

داود فتحعلي‌بيگي، پژوهشگر و کارگردان برجسته نمايش‌هاي آئيني سنتي هم که در اين جلسه حضور داشت، با انتقاد از بي‌توجهي هنرمندان تئاتر به نمايش‌هاي ايراني گفت: "متاسفانه بسياري از دوستان مدرس و هنرمند تاکنون قلمرو نمايش‌هاي ايراني را تجربه نکرده‌اند و چون اين گونه را نمي‌شناسند آن را طرد مي‌کنند."

وي افزود: "بسياري از ما در اجراي نمايشنامه‌هاي کمدي ظرفيت‌شناسي نکرده و اغلب از مباني کمدي غافل مانده‌ايم. به طور حتم اگر هم ندانيم نمي‌توانيم کار کنيم. اگر مي‌بينيد بهرام بيضايي، محمد رحمانيان، اصغر دشتي و افشين هاشمي در اين عرصه موفق بوده‌اند، به دليل ظرفيت‌شناسي آنهاست که پي به پرامکان‌ترين گونه تئاتري دنيا که همان تئاتر روايتي است برده‌اند."

فتحعلي‌بيگي در پايان نشست پرسش و پاسخ نمايش "حسن و ديو راه باريک پشت کوه" گفت: "بسياري از گونه‌هاي نمايش ايراني در معرض خطر نابودي قرار گرفته و اگر کمي نسبت به آنها بي‌توجهي نشان دهيم و فقط به مرور چند واحد مختصر دانشگاهي به آن نگاه کنيم، اتفاقي ناگوار در تئاتر ايران مي‌افتد که جبران آن چندان آسان نخواهد بود."

نمايش "حسن و ديو راه باريک پشت کوه" هر روز جز شنبه‌ها ساعت 45/18 در تالار قشقايي مجموعه تئاتر شهر روي صحنه مي‌رود.

منبع : مهر

UserName