• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1382/07/20
  • تاريخ :

آزادی قریب الوقوع مستندسازان ایرانی در عراق

چارلز هیتلی اعلام كرد: مستندسازان ایرانی فقط به منظور بازجویی نزد نیروهای ائتلاف هستند و پس از اتمام بازجویی ها آزاد خواهند شد.

چارلز هیتلی سخنگوی مطبوعاتی نیروهای ائتلاف در بغداد، در گفتگو با خبرگزاری مهر، گفت: روزنامه نگاران ایرانی فقط برای بازجویی نزد نیروهای ائتلاف هستند. هیتلی اسارت مستند سازان ایرانی را به دلایل امنیتی لازم دانست و افزود: مسائل امنیتی در عراق به شدت رعایت می شود و همه روزنامه نگاران به طور كامل در این كشور مورد بازجویی قرار می گیرند. سخنگوی مطبوعاتی نیروهای ائتلاف تصریح كرد: روزنامه نگاران (مستند سازان) ایرانی بلافاصله پس از اتمام بازجویی ها آزاد خواهند شد. وی در خصوص سیاسی بودن دلایل دستگیری مستندسازان ایرانی گفت: این موضوعی عادی است كه روزنامه نگاران در شرایط نامناسب امنیتی مورد بازجویی قرار گیرند و به هیچ وجه نباید اقامت و بازجویی آنان را مسأله ای سیاسی قلمداد كرد. « كریستین گالاچ» سخنگوی بخش سیاست های خارجی اتحادیه اروپایی هم در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: اتحادیه اروپایی خواستار آزادی سریع مستند سازان ایرانی است.

این مقام مسئول در اتحادیه اروپایی اظهار كرد: اتحادیه اروپایی از شرایط موجود مستندسازان ایرانی در عراق متأسف است و امیدوار است نیروهای ائتلاف در عراق هر چه زودتر وضعیت این افراد را مشخص كنند. گالاچ با اشاره به این كه شفافیت در روابط بین الملل، نخستین شرط تعامل میان دولتها و كشورها است، تصریح كرد: امریكا باید درباره مستندسازان اخبار درست منتشر كند و شفافیت لازم را در قبال آنان ارائه كند.

UserName