• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1388/06/23
  • تاريخ :

زیر سایه بسم‌الله

بسم الله

 تبلیغات اندك مسئولان برگزاری نمایشگاه و مدیریت فرهنگسرای نیاوران دست به دست هم داده تا بیشتر نمایشگاه‌های برگزارشده در بزرگ‌ترین فرهنگسرای شمال تهران با مخاطبان اندك روبرو شود.به نظر می‌رسد وزارت ارشاد كه متولی این فرهنگسراست باید درمانی برای درد بی مخاطبی برنامه‌های نیاوران بیندیشد.

از این حرف‌ها كه بگذریم شركت 3هزار و 324 اثر از هنرمندان ایرانی و 456 اثر از هنرمندان خارجی در جشنواره «بسم‌الله» نشان از اهمیت جشنواره‌ای می‌دهد كه منطقه ما در روزهای ماه مبارك رمضان میزبان آن است.

بالاخره درهای ششمین جشنواره «بسم‌الله» به روی هنرمندان جوان و پیشكسوت باز شد تا باز امید به اردوی هنرمندان هنرهای تجسمی بخصوص گرافیست‌ها بازگردد.كمتر پیش می‌آید كه استادان و هنرجویان گرافیك در كنار هم قرار بگیرند و در قالب جشنواره‌ای به تماشای آثار هم بنشینند.

به گزارش همشهری ، این جشنواره در 4بخش پوستر، لگوتایپ، جانبی با موضوع صلح بشریت و خوشنویسی سنتی به روی دیوارهای فرهنگ سرای نیاوران رفت.  «محمدرضا كمره‌ای» مسئول ششمین جشنواره بسم‌الله درباره این جشنواره به ما می‌گوید:

از این حرف‌ها كه بگذریم شركت 3هزار و 324 اثر از هنرمندان ایرانی و 456 اثر از هنرمندان خارجی در جشنواره «بسم‌الله» نشان از اهمیت جشنواره‌ای می‌دهد كه منطقه ما در روزهای ماه مبارك رمضان میزبان آن است.

«در جشنواره امسال 3هزار و 324 اثر از هنرمندان ایرانی و 456 اثر از هنرمندان كشورهایی همچون آلمان، عراق، كانادا، ارمنسنان و بنگلادش و دیگر كشورها شركت كردند كه از میان آثار رسیده 131 اثر در 2 بخش پوستر و لگوتایپ با موضوع كتابت «بسم‌الله» و 16 اثر از هنرمندان كشورهای بنگلادش، كانادا و ارمنستان به همراه آثار بخش جانبی با موضوع صلح بشریت به بخش مسابقه راه یافته‌اند.

در ضمن جشنواره بین‌المللی بسم‌الله همزمان در 6 كشور ایتالیا، تونس، تركمنستان، پاكستان، قرقیزستان و تاجیكستان هم روی دیوارهای مراكز فرهنگی این كشورها رفت.» یكی از نكات مهمی كه در این دوره جشنواره و در مراسم افتتاحیه نظرها را به خود جلب كرد رونمایی از كتاب خواص و فضایل بسم‌الله بود كه در357صفحه مشتمل بر روایات شیعی و سنی در زمینه اعجاز و فضایل بسم‌الله منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته بود.

نگاه زیبایی شناسانه به كلام مقدس

 احمدرضا دالوند منتقد و كارشناس هنرهای تجسمی كه ریاست هیئت داوران جشنواره بسم‌الله را بر عهده دارد هم درباره این جشنواره می‌گوید: «سوابق این جشنواره بین‌المللی نشانگر آن است كه در سال‌های نخست، گرایش خوشنویسانه در آثار رسیده به جشنواره، گرایش غالب بوده است.

 هر چند كه هرگز نمی‌توان اهمیت و ضرورت خوشنویسی را در انعكاس این مفهوم آسمانی نادیده گرفت، اما ضمن احترام به قداست خط و اهمیت تاریخی آن، باید به موج نوین گرافیك كه با محوریت نوشتار، طراحی می‌شود؛ در قالب لگوتایپ و پوستر را از دیدگاهی هوشمندانه نگاه كرد.

«سوابق این جشنواره بین‌المللی نشانگر آن است كه در سال‌های نخست، گرایش خوشنویسانه در آثار رسیده به جشنواره، گرایش غالب بوده است.

 واقعیت آن است كه لوگوتایپ، هر چند كه رایحِ دلپذیر خوشنویسی را در بطن زیبایی‌شناسی خود حفظ كند، اما بر پایِ قواعد مدرن زیبایی‌شناسی مورد پسند نسل جوان استوار است و با ذائقِ دنیای امروز مناسبت بیشتری دارد. می‌خواهم در اینجا بر این نكته تأكید كنم كه انتقال مفاهیم ارزشی با ابزارهای نوین ارتباطی، مثل پوستر و لوگوتایپ؛ به معنای دسترسی هر چه وسیع‌تر با توده‌های مخاطبان بیشتر است.»

 دالوند چشم‌انداز روشنی را پیش روی جشنواره بسم‌الله می‌بیند و حرف‌هایش را اینطور ادامه می‌دهد: «وجود این همه تنوع، گونه‌گونی و زیبائی‌های منشعب از گرافیك روز جهان، نگاه همیشگی ما را به كلام مقدس كه به در ازنای یك تاریخ قدمت دارد، به سوی جلوه‌های دیگری از زیبایی سوق می‌دهد.

 جریان پیوسته‌ای كه به بهانه نگارش بسم‌الله، چند سالی است در گرافیك معاصر ما چهره می‌نماید، با وجود همه دشواری‌ها، اما می‌تواند به گرافیك ایرانی هم در داخل و هم در خارج از ایران، تشخص و هویت بیشتری ببخشد.»

كوچ تابلوها از نیاوران به ملت

می‌رویم و گشتی در نمایشگاه می‌زنم و نظر یكی از بازدیدكننده‌ها را هم می‌پرسم. مجید رضایی دانشجوی رشته گرافیك كه از طریق روزنامه از برگزاری این نمایشگاه مطلع شده با گلایه از تبلیغات اندك درباره نمایشگاه «بسم‌الله» می‌گوید:

«من ساكن همین نیاوران هستم ولی متأسفانه هیچ تبلیغی از این نمایشگاه چه در شمال تهران و چه در مركز شهر نمی‌بینم. فكر می‌كنم این مشكل یك نقطه ضعف مهم برای این نمایشگاه است.

 كار هنرمند باید در معرض دید مردم قرار بگیرد تا داوری شود و محك بخورد.اصلاً باید مردم را تشویق به آمدن در این نمایشگاه‌ها كنیم تا دید هنری آنها تقویت شود و بار دیگر خودشان پیگیر برگزاری نمایشگاه‌ها باشند و برای آمدن علاقه نشان دهند.»  به هر حال آنهایی كه موفق نشدند آثار جشنواره «بسم‌الله» را در فرهنگسرای نیاوران به تماشا بنشینند زیاد نگران و ناراحت نشوند چرا كه تابلوهای این نمایشگاه پس از نیاوران تا 5 مهرماه در پردیس پارك ملت به نمایش گذاشته می‌شود. برای دیدن این نمایشگاه وقت را از دست ندهید.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

UserName