• تعداد بازديد :
 • شنبه 1385/12/26 ساعت 14:52
 • تاريخ :

دانستنیهای اولیه در مورد انتخاب رشته ی سراسری

انتخاب رشته و شهر،برای پذیرش در دانشگاههای سراسری کاملا" متفاوت از دانشگاه آزاد است:

انتخاب رشته ی آزاد چندماه قبل از آزمون و بدون هیچ اطلاعات کاملی از وضعیت ترازها انجام می‌شود در حالی که انتخاب رشته ی سراسری بعد از توزیع کارنامه‌ها (که موید کامل وضعیت علمی شماست ) انجام می‌گیرد.

در انتخاب رشته ی سراسری الویت بندی شهر و رشته بر اساس تراز انجام نمی گیرد بلکه فقط باید از روی علاقه و شرایط موجود رشته های مورد نظر را بچینید، انتخاب اول با انتخاب صدم از نظر قبولی هیچ ارجحیتی به هم ندارند. و...

 • خطاب به ناامیدها:

  بچه‌ها حتما" در صورت مجاز شدن انتخاب رشته را انجام دهید ، هر چقدر که رتبه تان بد باشد باز هم روزنه ی امیدی هست . به هیچ عنوان با حدس و گمان به اینکه، خوب حالا با این رتبه رشته ی مورد علاقه ام را که قبول نمی شوم پس انتخاب رشته نمی کنم و از همین الان برای سال آینده درس می‌خوانم ، در این مورد عمل نکنید. حتی اگر یک هزارم درصد هم احتمال قبولی باشد باید از آن استفاده کرد، پشت کنکوری شدن و سال دیگر امتحان دادن کار آسانی نیست .

   

  توصیه های مهم :

  برای گرفتن کارنامه حتما" شخص خودتان با یکی از دوستان یا نزدیکان بروید و سعی کنید به موقع و در اولین ساعات اعلام شده مراجعه کنید . 

  اگر مجاز شده بودید، به هیچ عنوان کارنامه ی خودتان را مچاله یا پاره نکنید!!! 

  تحقیقات خود را در مورد رشته‌ها و دانشگاهها و دوری و نزدیکی شهرها کامل کنید و تا10 ساعت قبل از تحویل برگه 100 انتخاب خود را انجام دهید.

  دفتر چه ی شماره ی 2 و 3 را به دقت بخوانید و اشکالات خود را بپرسید.

  پر کردن کد رشته های انتخابی در برگه ی کامپیوتری بسیار مهم و وقت گیر است. نهایت دقت و ظرافت باید در پر کردن آن به کار رود تا بعد پشیمان نشوید. برای اطمینان بیشتر بعد از پر کردن آن از یکی از اطرافیان با حوصله تان بخواهید به دقت چک کند.

  به هیچ عنوان برگه ی انتخاب رشته تان را دراختیار کس دیگری قرار ندهید تا بدون اطلاع کامل شما از آن ، به سلیقه ی خود آنرا پرکند. فقط تا جایی که می‌توانید از مشاوران، استادان دانشگاه ، دانشجویان و ... اطلاعات و راهنمایی بگیرید. 

  انتخاب رشته ی کامپیوتری از نظر من زیاد مفید و قابل استفاده نیست . فقط اگر بتوانید از طریق انتخاب رشته ی سازمان سنجش ، بفهمید که در سالهای گذشته تقریبا" با حدود رتبه ی شما چه رشته هایی قبول شده اند ، خوب است .

  در صورت داشتن سوال یا اشکال می‌توانید با ما تماس بگیرید.

 • نویسنده: آیلر قزل

   

  UserName