• تعداد بازديد :
  • شنبه 1385/12/26 ساعت 14:51
  • تاريخ :

انتخاب رشته دانشگاه آزاد چند نکته در ارتباط با انتخاب رشته دانشگاه آزاد :

انتخاب رشته دانشگاه آزاد
توصیه می‌کنیم این نوشته را در یک جلسه خانوادگی با حضور پدر و مادر و خواهر و برادر و بزرگترتان بخوانید و درباره آن بحث کنید.

- در شهر خودتان انتخاب رشته کنید

سعی کنید تا جایی که ممکن است از انتخاب رشته شهرهایی که با محل زندگی شما فاصله زیادی دارند خودداری نمائید. به داوطلبان دختر تهرانی توصیه می‌کنیم به جزرشته پزشکی و معماری هیچ یک از رشته‌ها را در شهرهای دیگر انتخاب نکنند. داوطلبان پسر ساکن تهران ممکن است در موارد خاص رشته های مهندسی عمران و برق را نیز از بقیه شهرها انتخاب نمایند ولی در بقیه رشته‌ها ، معمولاً شانس قبولی در شهر محل سکونت شما کمتر از سایر نقاط نیست و لازم نیست برای افزایش احتمال قبولی به نقاط دور بروید.

بلکه این مانور را با تغییر رشته‌ها انجام دهید. علاوه بر این به امکانات زندگی خود برای یک دوره چند ساله درشهر های دیگر خوب فکر کنید و پس از مشورت با پدر و مادر خود و در صورت رضایت کتبی ، شفاهی و قلبی آنان این گونه رشته‌ها را انتخاب کنید.

 

- امکانات موجود خانواده را در نظر بگیرید و به آینده شغلی خود فکر کنید

به جز علاقه شخصی ، به امکانات موجود نیز توجه کنید. مسأله اشتغال پس از تحصیل موضوع مهمی است.

شغل پدر و مادر و امکانات موجود شغلی در میان خانواده و دوستان و بستگان نزدیک را در نظر بگیرید.

بپذیرید که میزان علاقه مندی شما یه یک رشته با احساس رضایت شغلی رابطه دارد. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که داوطلبان پس از فارغ التحصیلی به آن رشته علاقه مند شده اند. تحصیل شما در رشته ای که زمینه شغلی مناسبی برای آن وجود نداشته باشد به صلاح نیست. بررسی امکانات موجود در میان اعضای خانواده و آشنایان نزدیک ، کاری است که باید قبل از انتخاب رشته انجام دهید. حتماً شما هم افرادی را دیده اید که پس از پایان تحصیل در رشته های متفاوت ، نهایتاً جذب شغل پدری خود شده اند . پس چه بهتر بود که ازابتدا در رشته ای درس می‌خواندند که با شغل پدرشان ارتباط نزدیکتری می‌داشت و می‌توانستند در بالابردن سطح کیفی کار مؤثرتر باشند.

 

- محیط کار برای دختران

به داوطلبان دختر توصیه می‌کنیم رشته هایی را انتخای نمایند که بعداً محیط کار مناسب تری برای خانم‌ها داشته باشد و خود شما و خانواده تان پذیرای محیط کار باشند. در تمام دنیا و همچنین در کشور ما بهترین و مناسب ترین شرایط برای اشتغال خانم‌ها در امور آموزشی ( معلمی ، دبیری و استادی ) بهداشت و درمان ( پزشکی، رشته های وابسته ، پرستاری و مامایی ) کامپیوتر و حسابداری وجود دارد. اما متأسفانه در سال های اخیر بسیاری از دختران با شنیدن چنین پیشنهادهایی می‌گویند این‌ها رشته های دخترانه است و اصرار دارند رشته هایی از قبیل مهندسی مکانیک و معدن انتخاب نمایند.

 

- زیاد فکر کنید و زیاد مشورت کنید

از هم اکنون مشورت خود را با کسانی که نظر آنان را می‌پذیرید آغاز نمائید و مهم تر از همه با پدر و مادر خود بیش از دیگران مشورت کنید. پدر و مادر شما بیش از سایرین از شرایط رشد شما ، ویژگی های شخصی و اخلاقی و روحی ، امکانات موجود در خانواده ، شرایط خانوادگی و محیط زندگی شما آگاه هستند و بهتر می‌توانند به شما کمک کنند. به جز علاقه شخصی و شانس باید به مسائل دیگری نیز توجه کنید. در انتخاب رشته زود تصمیم نگیرید. خوب فکر کنید و مشورت نمائید تا بعدها نگوئید ای کاش فلان تصمیم را گرفته بودم.

شاید بعدها پشیمانی سودی نداشته باشد و باز هم تکرار می‌کنم عجله نکنید ! مشورت کردن به ویژه با پدر و مادر مؤثر است. البته تحمیل عقیده واجبار از طرف پدر و مادر را نیز صحیح نمی دانیم. تصمیم گیرنده نهایی خود شمائید.

 

- فقط انتخاب اول

انتخاب های دوم به بعد مهم نیستند و در انتخاب رشته دانشگاه آزاد این انتخاب اول است که اهمیت دارد. بنابر این رشته ای را که در آن شانس قبولی بیشتری دارید باید در انتخاب اول خود بنویسید. انتخاب اول تقریباً90 درصد اهمیت دارد و بقیه انتخاب‌ها روی هم فقط 10 درصد ارزش دارند. ضمناً توصیه می‌کنیم انتخاب هفتم را نیز ضربدر بزنید. این انتخاب را کامپیوتر دانشگاه معین خواهد نمود.

 

- توصیه به مغرورها ! رشته های پاره وقت را هم انتخاب کنید.

برخی از داوطلبان می‌گویند ما خود دانشگاه آزاد را به زور انتخاب می‌کنیم چه برسد به پاره وقت.

به این دسته از داوطلبان عرض می‌کنیم اولاً هنوز ابتدای سال است و معلوم نیست تا پایان سال هم چنین عقیده ای داشته باشید ( شب دراز است و قلندر بیدار) از طرف دیگر قبول شدن از رشته های پاره وقت اصلاً شما را محدود نمی کند و بعداً شما را مجبور نخواهند کرد که در این گونه رشته‌ها درس بخوانید. حتی اگر مطمئن هستید که در رشته های پاره وقت ثبت نام نخواهید کرد بهتر است قبول شوید و اسم خود را در روزنامه اعلام نتایج ببینید اگر نخواستید ثبت نام کنید یک سال دیگر هم بخوانید لااقل با اعتماد به نفس بیشتری درس خواهید خواند. تجربه نشان داده است داوطلبانی که در رشته های تمام وقت دانشگاه آزاد یا پاره وقت آن دانشگاه قبول می‌شوند و ثبت نام نمی کنند سال بعد با اعتماد به نفس بیشتری برای کنکور سراسری درس می‌خوانند و کمتر دچار یأس و نا امیدی می‌شوند. برخی از داوطلبان فکر می‌کنند تحصیل در دوره های پاره وقت دانشگاه آزاد حتماً طولانی تر است در صورتی که این طور نیست و شما می‌توانید اگر خواستید واحدهای بیشتری بگیرید و درست همزمان با دانشجویان تمام وقت درستان را تمام کنید. در رشته های پاره وقت این امکان وجود دارد که دانشجو بتواند هر ترم فقط 9 واحد بگیرد. این موضوع اجباری نیست و در واقع این ارفاق به دانشجویان پاره وقت است و اختیاری است. در رشته های تمام وقت باید حداقل 12 واحد انتخاب نمائید.

 

امکان ادامه تحصیل برای دانشجویان رشته های پاره وقت هم وجود دارد و مدرک آن با مدرک تمام وقت از نظر اعتبار علمی یکسان است. کلاس های دوره پاره وقت اکثراً بعد ازظهر تشکیل می‌شود و ممکن است در بعضی دروس یا بعضی رشته‌ها ، کلاسها صبح تشکیل شود. در رشته های پاره وقت فقط داوطلبان بومی استان پذیرفته می‌شوند. معیار بومی بودن هم یکی از سه شرط ذیل است : یا متولد آن استان باشید یا دیپلم خود را در آن استان گرفته باشید و یا اینکه قبل از ورود به دانشگاه در آن استان ساکن باشید. بنابر این در انتخاب رشته پاره وقت به موضوع بومی بودن حتماً توجه کنید. رشته‌ها پاره وقت را باید از همان مجموعه ای انتخاب کنید که رشته های تمام وقت را انتخاب کرده اید. مثلاً نمی توانید رشته تمام وقت خود را حقوق تعیین کنید و در پاره وقت حسابداری را تعیین کنید. زیرا این دور شته در یک مجموعه نیستند. انتخاب های اول تا ششم نیز باید همگی از یک مجموعه باشند. به رشته هایی که فقط مخصوص یک جنس است توجه کنید. در دانشگاه آزاد رشته های مهندسی صنایع ، مهندسی عمران ، مهندسی مکانیک مخصوص پسران است. دختران می‌توانند در مهندسی سخت افزار کامپیوتر نیز شرکت کنند. همچنین پزشکی قم و رشته کاردانی پروتز دندان و کاردانی بهداشت و مبارزه با بیماری‌ها در گروه پزشکی مخصوص پسران است و رشته پرستاری مخصوص دختران است. به داوطلبان رشته ریاضی و انسانی توصیه می‌کنیم به صورت تفننی در گروه پزشکی شرکت نکنید. زیرا اولاً شانس قبولی ندارید و ثانیاً این موضوع سبب می‌شود از تمرکز کار و فعالیتتان در رشته اصلی کم شود و شانس قبولی تان پائین تر بیاید.

دی ماه 1382

UserName