• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/12/21
  • تاريخ :

برگزاری کنگره بین المللی شعر نبوی در مشهد


کنگره بین المللی شعر نبوی در تاریخ 16/12/1385 با قرائتی از قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید.

پیشنهاد برگزاری این کنگره از اوایل سال جاری که به نام پر برکت پیامبر اعظم (ص) زینت یافته است همزمان با سفر مقام محترم ریاست جمهوری به استان خراسان از طرف شورای شعر و اداره فرهنگ ارشاد اسلامی خراسان رضوی و موافقت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد توجه و تصویب قرار گرفت.آثار رسیده به این کنگره شامل 3100 اثر از 1985 شاعر می باشد.

از این تعداد 109 شاعر از خارج از کشور با تعداد 350 اثر از 22 کشور جهان از جمله انگلستان ,نروژ ,کانادا فرانسه, روسیه ,سودان ,کویت, ترکیه ,آذربایجان, ازبکستان, تاجیکستان ,چین هندوستان, قطر , افغانستان, لبنان, پاکستان, بنگلادش می باشند.

از 30 استان داخل کشور که نیز در بخش مسابقه شرکت نمودند ، بیشترین آثار ارسالی متعلق به استان های خراسان رضوی, تهران, یزد, اصفهان, چهار محال بختیاری, خراسان جنوبی و فارس بود. همچنین در این مراسم آیت ا... علم الهدی امام جمعه محترم مشهد, آقای قهرمان رشید معاون سیاسی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی, جعفری مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی, عبدالهی دبیر کانون فرهنگی و هنری مساجد استان خراسان رضوی و دیگر مقامات استانی و شعرای گرانقدر کشورمان حضور داشتند که امام جمعه مشهد در رابطه با سال پیامبر اکرم (ص) و مقام آن حضرت مطالبی را بیان فرمودند.

قابل ذکر است که داوری آثار به زبان های غیر فارسی از طریق رایزنی های فرهنگی و توسط داورانی از همان کشورها صورت پذیرفت که 14 نفر به این کنگره دعوت شدند و عموما از بزرگان شعر کشور خود بودند.

این کنگره در تاریخ 17/12/1385 به پایان رسید.

روابط عمومی دفتر تبیان مشهد

UserName