• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 13:31
  • تاريخ :

علم الاعلام و حجت الاسلام آیت الله آقا سید نعمت الله جزایری

مقبره سید نعمت الله جزایری

سید نعمت الله جزایری

تولد: 1050ق محل تولد: بصره(صباغیه) وفات: 22شوال 1112ق مدت عمر: 62سال
مزار: پلدختر (جایدر)
اساتید: عالمان بزرگی چون علامه محمد باقر مجلسی، ملا محسن فیض کاشانی، شیخ حر عاملی، محقق سبزواری، شیخ جعفر بحرانی و.....
شاگردان: ابوالحسن اصفهانی غروی، شیخ محمد علم الهدی کاشانی، شیخ محمدبن علی بن حسین نجار شوشتری، محمود بن میر علی میمندی، ابوالحسن شوشتری و...
آثار: هدیةالمبین وتحفةالراغبین الانوار النعمانیة فی بیان معرفة النشاة الانسانیة الجواهر الغوالی فی شرح عوالی اللئالی انیس الفرید فی شرح التوحید النورالمبین فی قصص الانبیا والمرسلین و....
سید نعمت الله جزایری ابتدا در جزایر جنوب و فارس علوم مقدماتی و قسمتی از سطوح فقهی را به پایان رسانید و در کنار آنها به نسخه برداری و تصحیح نسخه ها و حاشیه نویسی نیز پرداخت.
عشق وافرش به تحصیل او را به دارالعلم اصفهان کشانید تا از محضر بزرگان آنجا بهره جوید.
ایشان به برکت درک محضر بزرگان و تلاش مداومش به استادی نام آور مبدل گشت و در فقه و حدیث روایات و تفسیر و سایر علوم متداول مهارت کسب کرد به گونه ای که جلسه درس آن سید جلیل القدر در مدرسه دولت آبادی اصفهان شاهد حضور گسترده طلاب علوم دینی گردید. چندی بعد به جهت کثرت مطالعه به درد چشمی مبتلا شد که تنها داروی شفا بخش آن را در گردی از خاک مسیحائی عتبات دانست و لذا به عراق رحل سفر بست و از آن جا درمان دیدگان و متاع معنوی را به ارمغان آورد.
در سال1079هجری ق به دعوت مردم لبیک گفت و عازم شهر شوشتر گردید و با ایجاد مدارس متعدد و مساجد مختلف و اقامه نماز جماعت در مسجد جامع و ارشاد مردم به تربیت و هدایت مردم آن سامان همت گماشت.
مرجع 62ساله جنوب آنگاه که برای بار دوم از سفر خراسان باز می گشت به دنبال بیماری شدیدی در جایدر پلدختر در شامگاه جمعه ای با فرشیان وداع کرده و راه به سوی ملکوت می گشاید و دیدگان شفایافته به خاک قبور ائمه ع برای همیشه بسته و ذکر دایم لبانش به سکوت مبدل می شود در همان مکان یعنی بین پلدختر و دزفول در محلی به نام جایدر فیلی مدفون گردید ، آرامگاه وی هم اکنون زیارتگاه دلدادگان است.

UserName