• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/12/16
  • تاريخ :

اخباری از موسیقی ایران

«شجریان»،«بنان» و «ناظری» در یك آلبوم

دومین آلبوم از چهار آلبومیكصد اثر برتر تاریخ موسیقی ایران با صدای«شجریان»،«بنان» و«ناظری» توسط سروش منتشر می‌شود.

به دنبال نظرسنجی مركز موسیقی صدا و سیما از بیش از یك هزار نفر از هنرمندان عرصه موسیقی، 4 آلبوم با عنوان یكصد اثر برتر تاریخ موسیقی ایران در حال انتشار است كه این بار دومین مجموعه از این اثر شامل قطعاتی چون «باران»، «دستان»، «شیدایی» با صدای «محمدرضا شجریان»،«من از روز ازل» و «بهار دلنشین» با صدای «بنان» و «كاروان شهید»، «اندك اندك» و «مطرب مهتاب رو» با صدای «شهرام ناظری» منتشر می‌شود.

همچنین تصنیف‌های «حال خونین دلان»، «صیاد» و «روزگار كودكی»با صدای « علیرضا افتخاری» و «آسیمه‌سر»، «دیده بگشا» با صدای «محمد اصفهانی» و «جلودار» با صدای «حسام الدین سراج» نیز در این آلبوم موجود است.

بر اساس این گزارش در كنار این قطعات موسیقی فیلم‌های «سر بداران» اثر «فرهاد فخرالدینی»، «از كرخه تا راین» ساخته «مجید انتظامی» و نیز آثاری با صدای «امیرتاجیك»،«مجید اخشابی»،«مهرداد كاظمی»،«محمد گلریز»،«علیرضا عصار» و «عبدالحسین مختاباد»به چشم می‌خورند.

دومین آلبوم از چهار آلبوم یكصد اثر برتر تاریخ موسیقی ایران به همت مركز موسیقی صدا و سیما و توسط انتشارات سروش منتشر می‌شود.

***


همزمان با اربعین حسینی ، نغمه‌های اصیل عاشورایی منتشر می‌شود

نغمه‌های اصیل عاشورایی در قالب آلبومی با عنوان «پرده عشاق» توسط مركز موسیقی سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران منتشر می‌شود.

در نشست مطبوعاتی كه صبح دیروز با حضور «سید عباس سجادی»رئیس مركز موسیقی سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران، «سید‌محمد سادات اخوی» پژوهشگر موسیقی و «علیرضا ابن تراب» گردآورنده این اثر ، در معاونت هنری این سازمان برگزار شد،«سجادی»گفت: در راستای برگزاری نخستین نشست آسیب‌شناسی نغمه‌های عاشورایی در محرم سال 1384 و ارایه الگوهای مناسب به علاقه‌مندان و شیفتگان حضرت سید‌الشهداء امام حسین (ع)، بر آن شدیم تا نغمه‌های اصیل عاشورایی را به روایت مداحان قدیم طهران گردآوری كنیم.

وی ادامه داد: تلاش یك ساله همكاران ما، دسترسی بر حدود 400 ساعت از آثار مداحان صاحب سبك قدیمی بود كه پس از پالایش محتوایی و صوتی به لحاظ اینكه بسیاری از نغمه‌ها از كیفیت صوتی پایینی برخوردار بوده‌اند حاصل آن 8 قطعه لوح فشرده به مدت 8 ساعت و 15 دقیقه در قالب آلبوم با عنوان «پرده عشاق»شكل گرفت كه به دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به ویژه علاقمندان اباعبدالله الحسین (ع) تقدیم می‌گردد.

این شاعر افزود:بدون تردید این اثر دارای نقصان‌هایی هم خواهد بود كه تداوم آن و ارایه صحیح آن نیازمند توجه و همت عاشقان سید‌الشهدا (ع) است كه اگر منابعی مستند از ذاكرین اهل بیت (ع) را در اختیار بگذارند در فرصت‌های دیگر در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.شاید این مسئله موجب توجه به اصالت نغمه‌های عاشورایی و جلوگیری از آسیب‌های جدی به آنها گردد و مطمئنا این عمل موجب اجر معنوی و اخروی نیز خواهد بود.

«سجادی» در ادامه با اشاره به هدف جمع‌آوری این آلبوم اظهار داشت: موسیقی و مداحی در طول تاریخ به موازات هم حركت كرد‌ه‌اند اما شان حضرت سید‌الشهداء در حد برخی از موسیقی‌های حاضر نیست.ما در سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران برای فعالیت‌های فرهنگی هنری جغرافیایی خاصی داریم.انتشار این اثر نیز سود مالی نبوده بلكه یك هدیه مذهبی-فرهنگی است.

در ادامه «سیدمحمد سادات اخوی»پژوهشگر موسیقی با بیان اینكه هیچ نظارت سیاسی و حكومتی در جمع‌آوری این آثار نبودة، افزود:‌این آثار و نغمه‌ها كه از دهه 40 تا 80 است همه به زبان فارسی و با صدای مداحان قدیم تهران می‌باشد كه از میان 400 ساعت اثر با پالایش 8 ساعت و 15 دقیقه از آن را در این مجموعه قرار دادیم.

بنابراین گزارش،«ابن تراب»گردآورنده مجموعه نغمه‌های عاشورایی گفت: از آنجایی كه این كار یك گنجینه بزرگ است مكان خاصی به عنوان منبع چنین آثاری نبوده و ما با مشكلات زیادی توانستیم آنها را جمع آوری كنیم همچنین به دلیل اینكه زمان قدیم سیستم‌های پیشرفته برای ضبط نبوده بسیاری از آثار با كیفیت پایین در اختیار ما قرار گرفت اما به هر حال با پالایش توانستیم آنها در یك مجموعه گردهم آوریم.

وی با بیان اینكه همراه این CD كتابی نیز منتشر می‌شود، افزود: در این كتاب نوعی اطلاع‌رسانی در خصوص مداحان و شیوه‌ برگزاری مجلس نوحه توسط مداحان ارایه شده است.

«سجادی»در خاتمه خاطرنشان كرد: رونمایی این كتاب پنجشنبه 17 اسفند ساعت 17 در فرهنگسرای هنر برگزار می‌شود و همزمان با اربعین حسینی نیز در تهران توزیع خواهد شد.

منبع : فارس


لینک:

آلبوم های جدید موسیقی

UserName