• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3362
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 13:27
 • تاريخ :

آیت الله آقای حاج شیخ محمد صادق نجمی صادق

تولد ، زادگاه و ایام تحصیل :آیت الله محمد صادق نجمی در سال 1315 در روستای هریس از توابع شبستر و در یک خانواده روحانی متولد گردید. پدر ایشان حاج میرزا احمد شرفخانه ای و مادرش منسوب به خانواده حضرت آیت الله العظمی کوهکمری می باشد.ایشان پس از طی مراحل ابتدائی و فراگرفتن بخشی از مقدمات علوم دینی در نزد پدر ، وارد مدرسه طالبیه تبریز گردید. ایشان از این ایام به عنوان بهترین دوران خاطرات زندگی خود یاد کرده و می گویند : « از آنجائی که مرحوم پدرم با علامه طباطبائی هم حجره بودند ، مرحوم علامه لطف خاصی به بنده داشتند » . در سال 1332 برای تکمیل تحصیلات خود وارد حوزه علمیه قم شده و به مدت بیست و هشت سال علوم متداول در حوزه علمیه را نزد اساتید و مراجع بزرگی مانند آیات عظام محقق داماد ، حاج شیخ مرتضی حائری ، و گلپایگانی فرا گرفت .
فعالیتهای انقلابی :آیت الله نجمی در سال 1342 ، همزمان با قیام مردم در اثر فعالیتهای انقلابی ، از سوی ساواک دستگیر و در انقلاب شکوهمند اسلامی در منطقه شبستر محور مبارزات انقلابی گردید.فعالیتهای علمی و پژوهشی :حضرت آیت الله نجمی در کنار تحصیل و تدریس ، به تحقیق و تالیف در علوم اسلامی نیز توجه خاصی مبذول داشته اند که عامل اصلی این توجه را چنین بیان می فرمایند : « در تابستان 1347 مرحوم علامه امینی به بندرشرفخانه تشریف آوردند و در خانه ما اقامت گزیدند . این توقف یک ماهه ایشان سعادتی شد که بنده تمام روز در محضر ایشان بوده و بهره های بسیار زیاد علمی و معنوی از وجودشان داشته باشم . ایشان بخاطر استعدادی که داشتم من را تشویق به تحقیق در زمینه های مختلف علمی فرمودند.»
ثمره این تلاشها و سفرهای علمی ایشان به هندوستان ، ترکیه ، سوریه و لبنان بود که بیش از بیست کتاب علمی از ایشان تاکنون منتشر شده که برخی از آنها به زبانهای عربی ، اردو و ترکی نیز ترجمه شده است .
فعالیتهای اجتماعی :آیت الله نجمی در سال 1360 به دستور حضرت امام خمینی ( ره ) به امامت جمعه شهرستان خوی منصوب و در مدت بیست سال ، علاوه بر ایفای وظیفه امامت جمعه و حل مشکلات اجتماعی و پاسخگوئی به نیازهای مردم ، در همان سال اول ساختمان مدرسه علوم دینی این شهر را تکمیل و حوزه علمیه را سروسامان بخشید . بنابر وظیفه اسلامی حضور گسترده ای در جبهه های جنگ داشت که علاوه بر پشتیبانی مادی و معنوی فراوان ، از افتخارات ایشان جانبازی و قطع نخاع شدن فرزندشان در عملیات والفجر 8 می باشد.یکی دیگر از فعالیتهای ایشان ، تاسیس موسسه حمایت از بیماران کلیوی و ایجاد موسسه توان بخشی مادر است که توانسته است یکصد و ده نفر از زنان و دختران عقب مانده ذهنی از سراسر استان را بازپروری نماید.تاسیس و مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی :حضرت آیت الله نجمی در سال 1364 پس از دریافت مدرک دکترا ، موفق به تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی در شهرستان خوی گردید که تا سال 1380 ریاست آن را به عهده داشتند . این واحد دانشگاهی با 12 هزار فارغ التحصیل و 6 هزار دانشجوی مشغول به تحصیل ، اجرای برنامه های مختلف علمی و فرهنگی ، تاسیس بزرگترین کتابخانه منطقه ، ایجاد بزرگترین خوابگاه در میان واحد های دانشگاهی شمال غرب کشور دارای امتیاز و موقعیت خاصی می باشد .نمایندگی مجلس خبرگان:
ایشان در دور دوم مجلس خبرگان رهبری از سوی مردم آذربایجالن غربی و در دور سوم از سوی مردم آذربایجان شرقی به عنوان نماینده مجلس خبرگان رهبری انتخاب شدند.
سمت ها و مسئولیتها :20 سال امام جمعه خویتاسیس و ریاست دانشگاه آزاد اسلامیتدریس و مدیریت مدرسه علوم دینیمولف و محقق دهها اثر علمیتاسیس چند مرکز خیریه و توانبخشیعضو هیات علمی بعثه مقام معظم رهبرینماینده دور دوم و سوم مجلس خبرگان رهبری
حضرت آیت اللّه آقاى حاج سید کاظم نور مفیدی دامت برکاته

حضرت آیت اللّه آقاى حاج سید کاظم نور...

حضرت آیت اللّه آقاى حاج سید کاظم نور مفیدی دامت برکاته
حجت الاسلام والمسلمین آقاى حاج شیخ محمد تقی مروارید دامت برکاته

حجت الاسلام والمسلمین آقاى حاج شیخ...

حجت الاسلام والمسلمین آقاى حاج شیخ محمد تقی مروارید دامت برکاته
حجت الاسلام والمسلمین آقاى حاج سید مهدی عبادى دامت برکاته

حجت الاسلام والمسلمین آقاى حاج سید...

حجت الاسلام والمسلمین آقاى حاج سید مهدی عبادى دامت برکاته
آیت الله استاد آقاى دکتر احمد بهشتی دامت برکاته

آیت الله استاد آقاى دکتر احمد بهشتی...

آیت الله استاد آقاى دکتر احمد بهشتی دامت برکاته
UserName