• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1632
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 13:27
 • تاريخ :

حجت الاسلام والمسلمین آقاى حاج شیخ حسن روحانی دامت برکاته

این‏جانب حسن روحانى در 21 آبان ماه 1327 در سرخه سمنان دیده به جهان گشودم. تحصیلات حوزوى سطح و خارج را در حوزه علمیّه قم گذراندم. درس خارج فقه و اصول فقه را در محضر اساتید بزرگ و مراجع عظام به ویژه آیةاللّه‏العظمى محقّق داماد، آیةاللّه العظمى شیخ مرتضى حائرى و آیةاللّه‏العظمى سیّد محمد رضا گلپایگانى(ره) تلمّذ نمودم. در دوره سطح عالى نیز از محضر اساتید بزرگى هم‏چون مرحوم آیةاللّه العظمى سلطانى طباطبائى، آیةاللّه العظمى فاضل لنكرانى و آیةاللّه العظمى شیخ محمد شاه آبادى استفاده نمودم. در كنار درس‏هاى حوزوى به تحصیلات علوم جدید نیز همّت گماشتم و موفّق به اخذ لیسانس حقوق از دانشگاه تهران شدم. آن‏گاه براى ادامه تحصیلات جدید به انگلستان رفتم و در آن‏جا موفّق به اخذ درجه دكتراى (P.h.D) حقوق از دانشگاه گلاسكو گردیدم.
در طول مدّت عمرم در حوزه وغیر آن، از مكتب فكرى عالمان فرزانه‏اى بهره مى‏گرفتم كه سیاست اسلامى را مبناى استقلال، آزادى و حكومتى اسلامى - مردمى در ایران مى‏دیدند، انسان‏هاى والایى چون امام خمینى، آیةاللّه شهید مطهّرى و آیةاللّه شهید دكتر بهشتى.
تولد و دوران تحصیل
فعّالیّت سیاسى پیش از انقلاب

مسئولیّت‏هاى بعد از انقلابتألیفات
الف) آثار فارسى

ب) آثار عربى

ج) آثار انگلیسى

از شروع مبارزات انقلاب اسلامى در سال 1341شمسى با پخش اعلامیّه مراجع عالى‏قدر، مبارزات خود را آغاز نمودم و سپس با سخن‏رانى‏هاى فراوان در سراسر كشور در جهت آگاهى بیش‏تر مردم كوشید. اوّلین بار در سال 1343شمسى دستگیر شدم و در طول مبارزه بارها دستگیر و ممنوع‏المنبر گردیدم. براى اوّلین بار لقب زیباى «امام» را براى رهبر كبیر انقلاب و بنیان‏گذار جمهورى اسلامى ایران امام‏راحل(ره) در آبان ماه 1356 به ملت ایران پیشنهاد نمودم كه مورد استقبال مردم قرار گرفت.
پس از پیروزى انقلاب اسلامى مسئولیّت‏هاى فراوانى را بر عهده گرفتم. در پنج دوره قانون‏گذارى به عنوان نماینده مجلس شوراى اسلامى و در دوره اوّل و دوم به عنوان رئیس كمیسیون دفاع و در دوره چهارم و پنجم به عنوان رئیس كمیسیون سیاست خارجى و نایب رئیس اوّل مجلس شوراى اسلامى انجام وظیفه نمودم و هم‏زمان از سال 1362 تا 1364شمسى، در سمت معاونت فرمان‏دهى جنگ و از سال 1364 تا سال 1367 شمسى در سمت ریاست ستاد قرارگاه مركزى خاتم‏الانبیاء(ص)، مسئولیّت‏هاى متعدّدى را در دوران دفاع مقدّس بر عهده داشتم.
پس از بازنگرى قانون‏اساسى جمهورى اسلامى ایران و تشكیل نهاد شوراى‏عالى امنیّت ملّى تاكنون، در سمت نمایندگى مقام معظّم رهبرى و دبیر این شورا انجام وظیفه مى‏نمایم. این‏جانب هم‏چنین از اعضاى مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس كمیسیون سیاسى، دفاعى امنیّتى این مجمع مى‏باشم.
در انتخابات میان‏دوره‏اى سومین دوره مجلس خبرگان رهبرى در 29 بهمن‏1378 از حوزه انتخابیه استان سمنان به نمایندگى مجلس خبرگان رهبرى انتخاب گردیدم.
در طول سال‏هاى 75 - 1372شمسى، ریاست مركز تحقیقات استراتژیك را كه صدها شخصیّت فرهیخته و روشن‏فكر از حوزه و دانشگاه بااین مركز همكارى مى‏كردند، به عهده داشتم.این‏جانب داراى تألیفاتى هستم كه به شرح زیر نام برده مى‏شوند:
الف) آثار فارسى1.انقلاب اسلامى ریشه‏ها و چالشها؛2.نقش امامت در مبارزات اجتماعى؛ 3.نقش هجرت و جهاد در نهضت‏هاى اسلامى؛
ب) آثار عربى4.تقریرات درس فقه مرحوم محقّق داماد(مبحث صلات)؛ 5.تقریرات درس اصول مرحوم حائرى (مبحث اصول علمیّه)؛
ج) آثار انگلیسى6.سیر قانونگذارى در ایران و پویایى قوانین اسلامى.
حضرت آیت اللّه آقاى حاج شیخ احمد محسنی گرگانی دامت برکاته

حضرت آیت اللّه آقاى حاج شیخ احمد...

حضرت آیت اللّه آقاى حاج شیخ احمد محسنی گرگانی دامت برکاته
حضرت آیت اللّه آقاى حاج سید هاشم رسولی محلاتی دامت برکاته

حضرت آیت اللّه آقاى حاج سید هاشم...

حضرت آیت اللّه آقاى حاج سید هاشم رسولی محلاتی دامت برکاته
حضرت آیت اللّه آقاى حاج سید ابوالفضل میر محمدی دامت برکاته

حضرت آیت اللّه آقاى حاج سید ابوالفضل...

حضرت آیت اللّه آقاى حاج سید ابوالفضل میر محمدی دامت برکاته
آیت الله استاد آقاى دکتر احمد بهشتی دامت برکاته

آیت الله استاد آقاى دکتر احمد بهشتی...

آیت الله استاد آقاى دکتر احمد بهشتی دامت برکاته
UserName