• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 899
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 13:27
 • تاريخ :

حضرت آیت اللّه حاج شیخ محمد تقى مصباح یزدى دامت برکاته

حـضرت آیت اللّه حاج شیخ محمد تقى مصباح یزدى فیلسوف و متفكـر بزرگ جهان اسلام , بنیانگذار و مدیرمؤسسه ى آموزشى - پژوهشى امام خمینى (ره ), معظم له بیش از یكصد اثر فلسفى و قرآنى دارند.
در یازدهم بهمن سال1313 درشهر یزد ـ یكى ازشهرهاى كویرى ایران ـ درخانواده اى مذهبى دیده به جهان گشود. در سن هفت سالگى ـ با ورود به دبستان ـ تحصیلات ابتدایى خود را آغاز و درسال 1326, تحصیلات شش ساله دوره ابتدایى را در حالى به اتمام رساند كه درتمامى این شش سال , شاگردى ممتاز بود. سپس وارد حوزه علمیه یزد شد و درنزد شیخ محمد على نحوى ,دوره مقدمات و سطح را تا پایان رسایل و مكاسب در مدت چهار سال به اتمام رساند. در سال 1331 به تشویق یكى از بستگان , براى ادامه تحصیل به حوزه علمیه نجف مهاجرت نموده و پس از یكسال به شهر قم باز گشت مى نماید. در همین ایام است كه دردرس خارج فقه امام خمینى (ره )شركت مى نمایدوبا شركت در درس تفسیر و فلسفه علامه طباطبایى (ره ) علاوه بر استفاده علمى , رابطه روحى و اخلاقى خاصى با او پیدا مى كند و همچنین از فیوضات روحى و اخلاقى آیت الله انصارى و بهجت استفاده هاى وافرى مى برد. باخیزش نهضت روحانیت برعلیه رژیم طاغوت پهلوى , فعالیتهاى سیاسى خود را آغاز مى كند و از طریق آشنایى و همكارى با شخصیتهایى چون شهید دكتر محمد حسین بهشتى و شهید مرتضى مطهرى , نقش فعالى را در شاخه فرهنگى نهضت روحانیت بر عهده مى گیرد. وى در جهت بررسى نارساییها و اصلاح و بازسازى نظام حوزه و فعال و كارآمدتركردن آن به عنوان اصلى ترین مركزعلمى ـ فرهنگى مبارزه روحانیت و همچنین هرچه نزدیكتر كردن آن به نهاد مهم علمى دیگركشور یعنى دانشگاه , شروع به فعالیت و همكارى با شهید بهشتى و شهید قدوسى درمدرسه علمیه حقانى و منتظریه مى نماید و با عضویت در هیأ ت مدیره مدرسه حقانى و همچنین همكارى با مؤسسه علمى ـ فرهنگى در راه حق و تأ سیس بخش آموزش درآن , فعالیت خویش را تشدید مى كند. علاوه بر این , با تدریس مباحث فلسفى و قرآنى و همچنین تشكیل جلسات بحث اعتقادى و اخلاقى و همكارى با نشریه هایى چون انتقام و بعثت , به مبارزه با افكار و عقاید انحرافى كه سعى در مخدوش كردن چهره دین براى تحریف و یا از بین بردن آن در جهت تغییر ماهیت اسلامى
انقلاب به نفع خود را داشتند, مى پردازد. پس از پیروزى انقلاب اسلامى ایران , با ضرورتى كه براى اسلامى شدن دانشگاهها وهرچه نزدیكتر شدن آنها به نهاد حوزه , احساس مى شود, دوره جدیدى از فعالیتهاى علمى ـ فرهنگى ایشان آغاز مى شود. كه با عضویت و فعالیت در ستاد انقلاب فرهنگى و همچنین همكارى و فعالیت در تأ سیس دفتر همكارى حوزه و دانشگاه , تلاشهاى ارزشمندى را در جهت پیشبرد اهداف علمى ـ فرهنگى نظام اسلامى نمود. ایشان همچنین با تأ سیس بنیاد علمى ـ پژوهشى باقرالعلوم ـ علیه السلام ـ گام عملى مهمى را در جهت اصلاح و بازسازى نظام حوزه داشته این بنیاد اكنون با توسعه اى كه به آن داده شد, به عنوان یكى از قطب هاى علمى ـ پژوهشى كشور درعلوم حوزوى و دانشگاهى , با عنوان مؤسسه علمى ـ پژوهشى امام خمینى (ره ) مشغول فعالیت است . وى اكنون عضو شوراى عالى انقلاب فرهنگى و همچنین رییس مؤسسه علمى ـ پژوهشى امام خمینى (ره ) و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مى باشد. ایشان علاوه بر فعالیتهاى علمى ـ اجرایى فوق , با تدریس مباحث فلسفى و قرآنى و تشكیل جلسات پیرامون مسایل اعتقادى و اخلاقى و همچنین انجام مسافرتهاى علمى , فرهنگى و تبلیغى به كشورهاى مختلف جهان , در جهت تبیین وترویج علوم اسلامى مشغول فعالیت مى باشد. و على رغم فعالیتهاى فراوانى كه به طور اختصار ذكر شد, تأ لیفات و آثار ارزشمندى را در زمینه هاى علوم عقلى و نقلى به رشته تحریر در آورده است .
تالیفات:
ره توشه
شرح جلد هشتم الاسفار الاربعة
راهـیـان كـوى دوسـت
دروس فـلسف
ه اخلاق
پـیـش نـیازهاى مدیریت اسلامى تـوحـیـد در نـظام عقیدتى و نظام ارزشى اسلام
مباحثى در باره حوزه
بر درگاه دوست
مـعـارف قـرآن
راهـنـمـا شـناسى
اخـلاق در قرآن
پـرسـشها و پاسخها
خـداشـنـاسـى ـ كیهان شناسى ـ انسان شناسى
نـقـدى فشرده بر اصول ماركسیسم
ایدئولوژى تطبیقى
شرح نهایة الحكمة
حقوق و سیاست در قرآن
خودشناسى براى خودسازى
دروس فلسفه آموزش عقاید
سلسله مباحث اسلام , سیاست و حكومت
تهاجم فرهنگى
چكیده ى چند بحث فلسفى
آیت الله میرزا علی غروی علیاری

آیت الله میرزا علی غروی علیاری

آیت الله میرزا علی غروی علیاری
كتابشناسي آيت‌الله علي صافي

كتابشناسي آيت‌الله علي صافي

كتابشناسي آيت‌الله علي صافي
آیت الله محمد باقر وحید بهبهانی

آیت الله محمد باقر وحید بهبهانی

آیت الله محمد باقر وحید بهبهانی
علامه حاج سیدمحمدحسین حسینی تهرانی

علامه حاج سیدمحمدحسین حسینی...

علامه حاج سیدمحمدحسین حسینی تهرانی
UserName