• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 980
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 12:52
 • تاريخ :

حضرت آیت الله حاج سید محمد جواد علوى طباطبایى بروجردى

معظم له در تاریخ 26 فروردین 1330 در خانواده متدین و مشهور علوى متولد شدند. والده گرانقدرشان دختر حضرت آیت الله العظمى سید حسین بروجردى (ره) مىباشند، و والد بزرگوارشان حضرت آیت الله سید محمد حسین علوى طباطبایى بروجردى از خانواده‌ و از شاگردان آیت الله العظمى بروجردى (ره) مىباشند.
ایشان مقطع ابتدایى را تا كلاس چهارم در مدارس اوحدى و سنایى در قم خواندند، و سپس به علت فوت آیت الله بروجردى (ره) در تاریخ 21 فروردین 1340 هـ ش به همراه خانواده مكرمشان به تهران عزیمت نمودند. در تهران كلاس ششم ابتدایى را در مدرسه علوى كه به همت علامه كرباسچیان دایر شده بود و از مدارس در سطح بالا و اسلامى به شمار مىرفت شاگرد اول شدند. و در مقطع دبیرستان زیر نظر اساتیدى چون سید كاظم موسوى، غلام رضا دانش و على مدرسى بهره جستند.
و از سال چهارم دبیرستان در مدرسه شیخ عبدالحسین در بازار تهران به همراه دروس جدید به دروس حوزوى مشغول شدند و در همان ایام در تعطیلات تابستانى نزد ادیب نیشابورى در مشهد مقدس سیوطى، مغنى و مطول مىخواندند.
بعد از اخذ دیپلم در رشته‌ى طبیعى در خرداد 1348 هـ ش در چند رشته دانشگاهى از جمله حقوق وادبیات قبول شدند و مراحل ثبت نام را نیز گذراندند ولى در همان سال جهت آموختن علوم اهل بیت ـ علیهم السلام ـ به حوزه علمیه قم وارد شدند.
از جمله فعالیتهاى فرهنگى ایشان در دوران دبیرستان، تأسیس انجمن اسلامى جوانان مىباشد. و نیز انتشار مجله اى به نام جوانان در پناه اسلام در تیراژ 2000 عددى كه بعدها در سال 1352 به دستور ساواك چاپ و نشر آن متوقف شد.
بعد از عزیمت به شهر مقدس قم رسماً مشغول به دروس حوزوى شدند و دروس سطح را نزد آیات عظام مرحوم اعتمادى، ستوده، پایانى و سلطانى (رحمهم الله) و نیز ابطحى كاشانى و سبحانى (دام ظلهما) درس گرفتند.
و دروس عالى حوزه (خارج فقه و اصول) را نزد مرحوم آیت الله العظمى گلپایگانى و مرحوم آیت الله العظمى مرتضى حائرى و مرحوم آیت الله العظمى سید محمد روحانى (قدس الله اسرارهم) و آیت الله العظمى میرزا جواد تبریزى و آیت الله العظمى وحید خراسانى (دام ظلهما) بهره جستند. همچنین كتاب منظومه از قسمت فلسفه را نزد آیت الله محمدى گیلانى و اسفار را نزد آیت الله جوادى آملى و الهیات بمعنى الاخص را نزد مرحوم آیت الله العظمى سید رضا صدر (ره) درس گرفتند.معظم له مكرر اكثر كتابهاى حوزوى را در سطوح مختلف نظیر: شرح تصریف، سیوطى، مغنى، لمعه، اصول مظفر، رسائل و مكاسب و كفایه را تدریس فرمودند. و از سال 1370 هـ ش خارج اصول و 1375 خارج فقه را شروع نمودند. و تا به امروز نزدیك به یك دوره خارج اصول و خارج فقه كتابهاى اجتهاد و تقلید و مقدارى از طهارت و چندین بار منظومه سبزوارى و شرح تجرید و كتب كلامى دیگر و به مدت 2 سال رجال تدریس نموده اند.
از فعالیتهاى اجتماعى ایشان مىتوان مؤسسه آیت الله العظمى بروجردى لنشر معالم اهل البیت (علیهم السلام) را نام برد كه سعى در احیاى مباحث شیعه و احیاى آثار آیت الله العظمى بروجردى (ره) را دارد و در بخشى دیگر از این مؤسسه درسهاى حضرت آیت الله موسوى تهرانى (دام ظله) كه از اساتید بنام و مشهور دروس رسائل و كفایه مىباشند. جمعى از شاگردان ایشان مشغول پیاده نمودن نوارهاى درسى و تطبیق آن با دست نوشته هاى ایشان هستند تا در آینده به صورت كتاب در دست علاقه مندان و شاگردان آن استاد قرار گیرد.
همچنین در جمهورى آذربایجان و آسیاى میانه با محوریت نشر و تبلیغ مذهب تشیع امور فرهنگى زیر را انجام مىدهند.
1 ـ مدارس تربیت طلاب كه قبلاً شامل هفت مدرسه بوده ولى هم اكنون به علت محدودیت مالى به دو مدرسه تنزل یافته است.
الف ـ مدرسه امام باقر (علیه السلام) در باكو.
ب ـ مدرسه جلیل آباد با بیش از 300 طلبه.
2 ـ اعزام مبلغ در ماههاى محرم و رمضان به كشورهاى آسیاى میانه و تبلیغات وسیع فرهنگى در خصوص علویهاى تركیه كه بالغ بر 23 میلیون نفر مىباشند.
نكته اخلاقى از نظر معظم له:
فخر ما این است كه به عنوان طلبه آنچه كه به دست ما رسیده همان طور كه درباره علما شیعه آمده «حملة العلم» هستند ما نیز حمله اى صادق و امینى براى آیندگان باشیم و اعتقادات مردم را تضعیف نكنیم.
صداي انقلاب

صداي انقلاب

صداي انقلاب
در زندان

در زندان

در زندان
مردی برای آزادی

مردی برای آزادی

مردی برای آزادی
سردمدار آزادیخواهی (الف)

سردمدار آزادیخواهی (الف)

سردمدار آزادیخواهی (الف)
UserName