• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1001
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 12:52
 • تاريخ :

حضرت آیت الله میرزا مسلم ملكوتى

در سال 1303هجرى شمسى در شهرستان سراب دیده به جهان گشود.
پنج سال بیشتر نداشت كه جهت تحصیل وارد مكتب شده و به آموختن خواندن و نوشتن مشغول شد. سپس ادبیات، منطق و بخشى از اصول را در موطن خود فرا گرفت.
بعد از مدتى جهت تكمیل تحصیلات وارد حوزه علمیه تبریز گردید و در محضرحضرات آیات شهیدى وانگجى و دیگران سطوح را به پایان رساند.
در سال 1321 براى ادامه تحصیل به شهر قم مهاجرت كرده و از حضور اساتیدى چون حضرت آیت الله العظمى سید محمد حجت، حضرت آیت الله العظمى حاج آقا حسین بروجردى و حضرت آیت الله العظمى امام خمینى بهره مند شدند. و همچنین از حضرات آیات علامه سید محمد حسین طباطبائى، میرزا مهدى آشتیانى، میرزا مهدى مازندرانى و شیخ ابوالقاسم اصفهانى علوم عقلیه و فلسفه ر ا فرا گرفتند.
سپس براى مدتى هم در مشهد در درس حضرات آیات سید یونس اردبیلى شیخ محمدرضا كلباسى، میرزا مهدى اصفهانى و شیخ سیف الله ایسى حضور به هم رسانیده و از محضرشان بهره مند گردیدند.
ایشان در سال 1334 در حالیكه از نظر علمى داراى جایگاه ممتازى بودند براى تدریس و ادامه تحصیل و آشنایى نزدیك با اساتید و علماى نجف وارد حوزه علمیه آن شهر شدند و دركنار تدریس و تربیت طلاب درس خوان و فاضل در مجالس درس علما و شخصیت هاى بنامى همچون حضرت آیت الله العظمى سید محسن حكیم، حضرت آیت الله العظمى سید عبدالهادى شیرازى، حضرت آیت الله شیخ حسین حلى و حضرت آیت الله العظمى سید ابوالقاسم خوئى قدس الله اسرارهم حضورى متتبعانه و توأم با تعمق و دقت داشتند.
وى در سال 1346 بعد از 12 سال تلاش مجدانه در حوزه نجف براى گذراندن تعطیلات تابستان به ایران آمده بودكه بخاطر بروز مشكلاتى نتوانست به نجف اشرف باز گردد. و ناچار به حوزه علمیه قم مهاجرت كرده و در آنجا رحل اقامت افكند. و مشغول تدریس و تربیت طلاب و فضلا شد.
قبل از پیروزى انقلاب اسلامى در راستاى مبارزه بارژیم خودكامه پهلوى فعالیتهاى چشمگیر و روشنگرانه اى چه در آذربایجان و چه در قم عهده دار بودند كه بارها موجب تحت تعقیب قرار گرفتن از سوى ساواك و اذیت و مزاحمت معظم له شد.
بعد از پیروزى انقلاب اسلامى هم در سنگرهاى مختلف به انجام تكلیف پرداختند. ازجمله:
عضو بارز دفتر استفتائات امام خمینى(ره) ، سفرهایى از طرف معظم له به برخى از استانها براى حل و فصل امور و برطرف ساختن اختلافات ، قبل از تشكیل قوه قضائیه ایشان به همراه تعدادى از اساتید حوزه در انتخاب و تعیین قضات براى شهرستانها همكارى داشتند، نمایندگى دو دوره مجلس خبرگان رهبرى ، امامت جمعه تبریز و نمایندگى امام در آذربایجان كه با توجه به وضعیت آن زمان تبریز و آذربایجان و جریانات مختلف و اختلافات موجود داراى حساسیتهاى ویژه اى بود. وى با كنارگذاشتن تمامى مزایا وامكانات حوزه قم به این تكلیف پرمخاطره تن داده وبراى اداى وظیفه اى كه در قبال خون شهیدان داشتند به آنجا عزیمت كردند.
ایشان در طول حضورش در آذربایجان و تبریز خدمات فرهنگى و سیاسى، اجتماعى و علمى فراوانى انجام دادند كه ذكر آن در این مختصر نمى گنجد.
در سال1373 حضرت آیت الله العظمى ملكوتى سرابى براى تدریس ابواب مختلف فقه، اصول، تفسیر و فلسفه و ... به دعوت برخى از علماى محترم حوزه علمیه به قم بازگشتند.
معظم له بعلاوه ى حدود شصت سال تدریس كه بیش از35 سال آن رابه تدریس خارج فقه و اصول مشغول بوده اند در علوم و فنون مختلف تألیفاتى را دارند كه بخش عظیمى از آن هنوز به زیور چاپ آراسته نشده.
آیت الله سید محسن طباطبایی حکیم

آیت الله سید محسن طباطبایی حکیم

آیت الله سید محسن طباطبایی حکیم
آيت‏اللَّه سيدحسن صدر

آيت‏اللَّه سيدحسن صدر

آيت‏اللَّه سيدحسن صدر
آیت الله سیدمحمد باقر شفتی

آیت الله سیدمحمد باقر شفتی

آیت الله سیدمحمد باقر شفتی
آیت الله العظمی سید احمد خوانساری

آیت الله العظمی سید احمد خوانساری

آیت الله العظمی سید احمد خوانساری
UserName