• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 900
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 12:44
 • تاريخ :

حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی

این‏جانب سیّد احمد خاتمى در سال 1339شمسى در سمنان متولد شدم. پدرم مرحوم سیّد مهدى مردى بسیار متدیّن و غیرتمند بود و در میان فامیل، ضرب‏المثلِ ایمان و تقوا به شمار مى‏آمدمادرم خانم طیّبه سادات خاتمى خانمى متدیّن و مأنوس با قرآن و دعا بوده و هم اكنون در قید حیات است.أبقاهااللّه.
خاندان خاتمى از سادات معروف سمنان بوده و جدّ اعلاى این خاندان، مرحوم سیّد هاشم به حدّى محبوب و مورد عنایت مردم بوده است . پس از اتمام دوره ابتدایى دروس طلبگى را آغاز كردم. آن‏چه از این دوره به‏یاد دارم تقیّد پدرم به نماز جماعت و جلسات معنوى دعاى ندبه، سمات، كمیل و...است كه مى‏توانم بگویم: استخوان‏بندى اوّلیّه دینىِ این‏جانب در همین جلسات الهى كه به‏حقّ بوستان‏هاى بهشت بود، شكل گرفت.
بعد از اتمام تحصیل ابتدایى، در حدود یازده سالگى دروس طلبگى را درحوزه علمیّه سمنان شروع كردم. ناگفته نماند سه سال راهنمایى را به‏طور متفرّقه در دو سال امتحان داده، قبول شدم و مقدارى از دروس دبیرستان را هم خواندم، ولى در امتحانات شركت نكردم. تا سال 1354شمسى دروس مقدّماتى را در آن حوزه از محضر حضرات آقایان حجّة الاسلام و المسلمین سیّد محمد شاهچراغى و حجّة الاسلام و المسلمین محمد تقى نصیرى آموختم و سپس در سال 1354شمسى مهرماه همان سالى كه رژیم طاغوت مدرسه فیضیّه و دارالشّفاء را در اشغال در آورد وارد حوزه مقدّس قم شدم و بیش‏تر دروس خوانده شده در حوزه سمنان را نزد مرحوم حجّة السلام و المسلمین مدرّس افغانى كه به تازگى از نجف آمده بود و تبحّر بسیار خوبى در ادبیّات داشت، تجدید كرده، دو باره خواندم.
دروسىكه در حوزه علمیّه قم تحصیل نمودم عبارت‏اند از:
شرح لمعه را از محضر حضرت حجّة الاسلام و المسلمین آقاى فاضل هرندى، اصول الفقه را نزد حضرت حجّة الاسلام و المسلمین آقاى هادى مروى خراسانى، مكاسب را از محضر حضرات آیات ستوده، خزعلى، اشتهاردى و بنى‏فضل، رسائل را از محضر حجّة الاسلام و المسلمین آقاى موسوى، كفایة الاصول را از محضر حضرات آیات سیّد على محقّق داماد و دوزدوزانى، شرح منظومه و تجرید را از محضر حضرت آیةاللّه حاج شیخ یحیى انصارى شیرازى و جناب حجّة الاسلام و المسلمین آقاى دكتر احمد بهشتى فسائى، اسفار را از محضر فقیه متألّه حضرت آیةاللّه جوادى آملى و آیةاللّه حاج شیخ ابراهیم امینى، اشارات را از محضر فیلسوف و عارف معاصر حضرت آیةاللّه حسن زاده آملى، تفسیر را از محضر حضرت آیةاللّه مشكینى و حضرت آیةاللّه خزعلى، عهدنامه مالك اشتر نهج‏البلاغه را از آیةاللّه حسین نورى همدانى، یك دوره خارج اصول و بخش‏هاى زیادى از فقه را از محضر حضرت آیةاللّه العظمى میرزا جواد آقا تبریزى، خارج اصولِ جلد اوّل كفایه و بحث خارج اجاره را از محضر آیةاللّه العظمى فاضل لنكرانى، مدّت هفت سال از درس فقه آیةاللّه منتظرى، نیز از محضر حضرات آیات آیةاللّه العظمى میرزا هاشم آملى، حضرت آیةاللّه العظمى وحید خراسانى و حضرت آیةاللّه العظمى شبیرى زنجانى استفاده كردم.
هم‏چنین یك‏دوره بحث‏فلسفى شناخت را از محضرشهید علّامه آیةاللّه مطهّرى در سال آخر عمر مباركشان بهره‏مند شدم كه محلّ تدریس آن در حسینیّه ارك قم بود.
در دوران تحصیل بیش‏ترین حشر و نشر درسى‏ام با حجج اسلام اخوان محترم سعیدى: حاج سیّد محمد، حاج سیّد حسن و حاج سیّد حسین بوده است و حشر و نشر ویژه‏اى با مرحوم حجّة الاسلام سیّد حسین سعیدى داشتم. او آیتى از اخلاص، صفا و معنویّت بود و فراقش برایم بسیار سنگین بود. هم‏چنین با آقایان حجج اسلام حاج شیخ نجم الدّین طبسى (مؤلّف النّفى و التغریب و موارد السّجن فى‏النصوص و الفتاوى)، حاج شیخ محمد قائینى نجفى (نوه مرحوم حاج شیخ عبدالرّزاق كه از شاگردان مرحوم آیةاللّه العظمى حاج شیخ عبدالكریم حائرى بودند)، محمد رحمانى زروندى نیشابورى، این‏جانب نه براى خود شخصیّتى علمى و نه اخلاقى مى‏بینم، امّا همین اندكى هم كه از این مقولات دارم، مدیون هدایت‏هاى عالمان وارسته دینى هستم. در آغاز طلبه‏گى‏ام حضرت آقایان حجّة الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد تقى نصیرى و حجّة الاسلام و المسلمین سیّد محمد شاهچراغى تلاش شایسته تقدیرى در پرورش بنیه علمى و اخلاقى حقیر داشتند به‏ویژه آقاى شاهچراغى تقریباً در آغاز طلبه شدن بنده از نائین به سمنان آمدند. هم هدایت‏هاى علمى ایشان به‏ویژه در متون معارف قرآنى و حدیثى و هم منش متواضعانه و اخلاقى ایشان در روحیّه بنده تأثیر به‏سزایى داشت.
وقتى كه به قم آمدم، سخت كوشى استاد آیةاللّه ستوده و تشویق ایشان و سلوك بسیار ارزشمند اخلاقى استاد آیةاللّه شیخ یحیى انصارى شیرازى و سلوك الهى فقیه متألّه آیةاللّه جوادى آملى و آیةاللّه حسن زاده آملى در این‏جانب بسیار تأثیر داشته و كارگشا بوده است. رفاقت و حشر و نشر با جناب حجّة الاسلام و المسلمین آقاى محسن قرائتى و همكارى با ایشان در برنامه‏هاى تلویزیونى و تألیف برخى از كتاب‏ها در ساده‏گویى و ساده نویسى براى بیان معارف اسلامى و سخن گفتن در حدّ فهم عموم إنا معاشر الأنبیاء أمرنا أن نكّلم الناس على‏ قدر عقولهم بسیار مؤثّر بود. به‏ویژه برخى از نكات اخلاقى ارزشمندى كه با عمل و رفتار خود داشتند، خاكى بودن و تواضع ایشان براى بنده الهام بخش بود. انس با درس تفسیر حضرت آیةاللّه آقاى مشكینى و حضرت آیةاللّه آقاى خزعلى از بركاتى بود كه در دوره تحصیل، خداوند عنایت فرمود. اگر بركتى در بعد علمى و اخلاقى نصیبم شده به بركت تلاش این بزرگواران و برخى دیگر است كه نام مباركشان به یادم نمانده است.
از آغاز كودكى مى‏دیدم كه مرحوم پدرم چه نفرتى از رژیم طاغوت دارد و شخصیّت سیاسى بنده با این حال و هوا شكل گرفت. بعد كه طلبه شدم، حجّةالاسلام و المسلمین آقاى شاهچراغى در انتقال مفاهیم انقلاب به بنده كه دوره كودكى‏ام را مى‏گذراندم، بسیار مؤثّر بود. زمانى كه به قم هجرت كردم، فضاى انقلابى قم ما را با انقلابیون به‏ویژه برخى از علماى بزرگى كه آن روزها در تبعید بودند و آزاد شدند مأنوس كرد و همین سبب شد كه از زمان شهادت مرحوم آیةاللّه‏حاج آقا مصطفى خمینى(ره) به‏طور فعّال در حدّ توانِ اندكِ خود، وارد میدان مبارزه شوم. فضاى انقلابى كشور، به‏ویژه حوزه علمیّه قم تأثیر مهمّى در بعد سیاسى بر من‏داشت. هم اساتید انقلابى مثل حضرت آیةاللّه مشكینى و حضرت آیةاللّه خزعلى و هم سخن‏رانى‏هاى انقلابى كه در قم مى‏شد تأثیر شایان توجّهى در این بنده ناچیز داشت.
در این‏جا لازم مى‏دانم از خطیب گران‏قدر جناب حجّة الاسلام شیخ محمد تقى عبدوست یاد كنم كه هم در فنّ خطابه از ایشان بهره‏مند شدم و هم در مسائل سیاسى، شجاعت و شهامت ایشان قبل از انقلاب ضرب‏المثل بود و رفاقت و انس با ایشان تأثیر خوبى بر من در مسائل سیاسى داشت.
گفتنى است در فنّ خطابه بهره فراوانى نیز از خطیب توانا حجّة الاسلام و المسلمین جناب آقاى فلسفى(ره) بردم. در جلساتى كه در شب‏هاى پنج‏شنبه در دفتر تبلیغات بر پا بود و گروهى از برجستگان از خطبا در آن شركت مى‏كردند آموزش عملى ارزنده‏اى براى خطبا داشت.
در آستانه پیروزى انقلاب، حضور در درس‏هاى شهید علّامه آیةاللّه مطهّرى(ره) در حسینیّه ارك، تأثیر ارزشمندى در این بنده ناچیز در جهت شناخت تفكرات التقاطى و انحراف آنان، بر جاى گذاشت در تمامى این مباحث از نكته‏اى كه هرگز نمى‏توان گذشت كه بنده و امثال بنده تمام حیات سیاسى، اجتماعى و اخلاقى خود را مدیون آن سفر كرده كه صدها قافله دل همره او است یعنى حضرت آیةاللّه العظمى امام خمینى(ره) هستیم كه به‏حقّ احیاگر نفوس بود و هدایتگر انسان‏ها به صراط مستقیم. بحمداللّه از آغاز طلبگى بانام مقدّس او و راهش آشنا شدم و از آغاز بلوغ تا پایان عمر مبارك آن عزیز، مقلّدش بودم. جزاهم اللّه خیراً.
«قرار جمعه» میعادگاه منتظران ظهور

«قرار جمعه» میعادگاه منتظران ظهور

«قرار جمعه» میعادگاه منتظران ظهور
دستم را بگیر!

دستم را بگیر!

دستم را بگیر!
اگر روحانیت کاری کرد، بگوید مردم کردند

اگر روحانیت کاری کرد، بگوید مردم کردند

اگر روحانیت کاری کرد، بگوید مردم کردند
نگاه آیت‌الله بهجت به فلسفه اجتماع و سیاست

نگاه آیت‌الله بهجت به فلسفه اجتماع و...

نگاه آیت‌الله بهجت به فلسفه اجتماع و سیاست
UserName