• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 12:44
  • تاريخ :

حجت الاسلام و المسلمین دكتر عباسعلی شاملی

حجت الاسلام و المسلمین دكتر عباسعلی شاملی
اینجانب دكتر عباسعلی شاملی در تاریخ 3/7/1339 و در دیار دانش، حكمت و عرفان، در شهرضای اصفهان "قمشه" پا به این کره ی خاکی نهادم و دارای سه فرزند هستم. من هم اكنون از اعضای هیئت علمی مؤسسه ی آموزشی و پژوهشی امام خمینی (قدس سرّه الشریف)
در گروه علوم تربیتی
و جانشین مدیر این گروه می باشم. در سال تحصیلی 56-1355 وارد حوزه ی علمیه ی شهرضا (مدرسه ی علمیه ی صاحب الزمان ‹عج›) و سپس (پس از حدود یك سال) وارد حوزه ی علمیه ی قم (مدرسه ی منتظریه یا حقانی و مدرسه ی رسالت) شدم. تا سال 1371 در حوزه علمیه ی قم به تحصیل اشتغال داشتم. طی این مدت موفق شدم مقدمات، سطح مقدماتی، سطح عالی و هفت سال از درس خارج فقه و اصول حوزه را در این مهد دانش و اجتهاد پشت سر گذارم.
مقدمات و سطح مقدماتی را طی پنج سال در مدرسه ی علمیه ی رسالت كه در آن هنگام همگام و هم برنامه ی مدرسه علمیه ی حقانی بود و توسط حضرت حجة الإسلام و المسلمین جناب آقای دشتی و كمك و مشاوره ی مرحوم شهید قدوسی (ره) مدیریت می شد، پشت سر گذاشتم. سطح عالی را به طور آزاد در حوزه علمیه ی قم گذرانده و در آن برهه از محضر اساتید گرانقدر حضرات آیات عظام اعتمادی (كتاب رسائل در اصول)، ستوده (كتاب مكاسب محرّمه و بیع)، پایانی (مكاسب بیع و خیارات)، اشتهاردی (لمعه و مكاسب محرمه)، مسعودی (لمعتین)، فاضل لنكرانی (دو جلد كفایه در اصول)، استادی (علم الحدیث و درایه، حلقات اول و دوم اصول الفقه شهید صدر ره)، سید علی حائری (حلقات سوم اصول الفقه) بهره بردم.
در طول درس های خارج فقه و اصول از محضر اساتید و آیات عظام سید محمود هاشمی شاهرودی، سید كاظم حائری، مكارم شیرازی، میرزا جواد تبریزی، سبحانی و مظاهری اصفهانی و وحید خراسانی بهره جستم.
همزمان با دروس حوزه از سال 1358 در برنامه ی ویژه ی آموزشی مؤسسه ی در راه حق كه با نظارت اساتید و آیات عظام مصباح یزدی، خرازی و مظاهری اصفهانی به هدف تربیت طلاب و فضلای حوزه علمیه ی قم در راستای پاسخگویی به نیازهای نوین انقلاب و دنیای اسلام راه اندازی شده بود، به تحصیل اشتغال داشتم. طی این دوران كه تا سال 1370 به طول انجامید، دومعادل لیسانس فقه و حقوق اسلامی و مطالعات اسلامی را به ترتیب در سال های 1362 و 1370 از مؤسسه ی در راه حق و مركز مدیریت حوزه ی علمیه قم اخذ كردم.
در راستای تكمیل تحصیلات نوین حوزوی در سال 1362 به بنیاد فرهنگی باقر العلوم (ع) كه دوره ی تكمیلی و تخصصی مؤسسه ی در راه حق بود، منتقل شده و در گروه روان شناسی به تكمیل تحصیلات پرداختم. پس از چهار سال (در سال 1365-66) موفق به اخذ معادل فوق لیسانس روان شناسی با گرایش رشد شخصیت شدم (این مدرك بر اساس انجام پژوهش و نه پایان نامه، پس از گذراندن تمامی واحد های مورد نیاز در روان شناسی اخذ شد). پس از تكمیل این دوره در سال 1368 به همكاری در گروه روان شناسی دفتر همكاری حوزه و دانشگاه دعوت شدم كه حاصل دو سال همكاریم مشاركت در تألیف دو جلد روان شناسی رشد با نگرش به منابع اسلامی (و چندین مقاله روان شناختی بود) كه توسط سازمان سمت چاپ و منتشر شده است. كتاب نظریه های رشد شخصیت كه حاصل دیگر این همكاری همراه با دوست دانشمندم آقای دكتر ساجدی بود، هنوز به چاپ نرسیده است.

از سال 1371 مقارن با سال 1991 میلادی به صلاحدید و بر اساس هدایت و نظارت استاد بزرگوار حضرت آیه الله مصباح یزدی (و پس از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی وقت) و توصیه ی مقام معظم رهبری و حمایت و همكاری صمیمانه ی رئیس جمهور محترم وقت آیه الله هاشمی رفسنجانی برای ادامه و تكمیل تحصیلات به دانشگاه مك گیل در كشور كانادا اعزام شدم. ورود به این دانشگاه در سال 1992 میلادی بود كه پس از دو و نیم سال و در سال 1995 فوق لیسانس دیگری در رشته ی روان شناسی فلسفی اسلامی از موسسه ی مطالعات اسلامی گرفتم. پایان نامه ی این فوق لیسانس به بررسی مقایسه ای رابطه ی نفس و بدن در علم النفس فلسفی صدر المتألهین و ابن سینا (رهما) اختصاص یافت.
از این پس به دانشكده ی علوم تربیتی (Faculty of Education) در همین دانشگاه منتقل شده و پس از چهار سال (در سال 1999) در رشته ی فلسفه ی تعلیم وتربیت و با گرایش آموزش و پرورش فرهنگ و ارزش ها (Culture & Values in Education) با برجسته سازی دیدگاه علامه ی شهید آیه الله سید محمد باقر صدر (ره) در زمینه ی «شاخص های فرهنگ اسلامی توسعه و توسعه ی فرهنگی در یك جامعه اسلامی» موفق به اخذ درجه ی دكتری شدم. این پایان نامه به اتفاق نظر هیئت داوران كمیته ی دفاع ممتاز شناخته شد و درجه ی (Dean’s honor list) را گرفت.
شایسته است گوشزد كنم كه اعطای این امتیاز زمانی است كه یك پایان نامه هم توسط استادان داور بیرونی (از دانشگاه های دیگر) و هم در قضاوت كمیته داخلی داوران ممتاز و برجسته تشخیص داده شود.
لازم به یاد آوری است كه چون نظام تحصیل در بیشتر دانشگاه های آمریكا و كانادا آمیزه ای از ارائه ی پایان نامه و گذراندن كورس ها و ترم های درسی است، هر دانشجو پس از فوق لیسانس و دكتری دست كم بیست مقاله ی پژوهشی خواهد داشت. من نیز بنا به اقتضای روند تحصیلی خود در دانشگاه مك گیل، در دو دوره ی فوق لیسانس و دكتری خود موفق به نوشتن 25 مقاله ی پژوهشی به زبان انگلیسی شدم. پس از بازگشت به ایران ضمن همكاری با مؤسسه ی آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در دو بخش آموزش و پژوهش تا كنون موفق به ارائه ی چندین مقاله ی علمی ـ پژوهشی شده ام كه شماری از آنها در شماره های گوناگون مجله ی علمی تخصصی معرفت به چاپ رسیده است. عنوان برخی از این مقالات چاپ شده بدین ترتیب است:
1.چشم اندازى بر شاخص هاى فرهنگى نظام آموزش و پرورش در كشور ژاپن
2.پیش نیازهای تربیتی ارتباط با متربی از نگاه امام امیرالمؤمنین علی(ع)
3.در جستجوی كشفی نو از روش شناسی پژوهش در علوم انسانی و اجتماعی: رهیافتی به روش شناسی اسلامی پژوهش در علوم تربیتی4.در تكاپوی رسیدن به مدلی از تربیت اخلاقی
در اسلام": قسمت اول: جستاری در لابلای نخستین پرسش ها
5.با پیامبر در ساحت عشق و محبت: راهبردی در بهینه سازی تربیت عاطفی و هیجانی
6.میزگرد تعلیم و تربیت دینـ
ى همراه با آقایان دكتر سید احمد رهنما و دكتر عبدالعظیم كریمی
7.درآمدى مفهوم‏شناختى در قلمرو تربیت دینى8.. گذاری بر سیره ی علوی در راستای نقد رویكرد پست مدرنیسم در تربیت اخلاقی9. مبانی انسان شناختی توسعه ی اقتصادی در یك مدل اسلامی
10.مبانی انسان شناختی تربیت اخلاقی در یك مدل پیشنهادی اسلامی
11.دستی بر شاخسار نخل ولایت امیر ایمان امام علی (ع): راز محبوبیت جاودانی امام (ع)
12.ریشه های چالش و درگیری میان صفویان و عثمانیان
13.رویكردی روان شناختی به سوره مباركه ی یوسف در راستای كشف پیام های مربوط به بهداشت روانی خانواده
14.جایگاه و نقش انذار و تبشیر در نظام تربیتى پیامبران : نگرش قرآنى
15.سوگواره ی علامه شهید آیة‌ اله العظمی سید محمد باقر صدر (قدس سرّه الشریف) دو مقاله ی من نیز در كتاب تربیت اسلامی جلد 2 و 4 (ویژه ی تربیت اخلاقی و تربیت در سیره و كلام امام علی (سلام الله علیه)) با نظارت معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش به چاپ رسیده است. چهارمین مقاله به همایش تربیت از دیدگاه امام علی (ع) ارائه شده كه در اسفند ماه 1379 در قم بر گزار شد. چند مقاله نیز در مجله ی زن روز به چاپ رسید كه بازنویسی شده ی مصاحبه ی من با آن مجله در زمینه ی خشونت علیه كودكان بود. فصلنامه ی حوزه و دانشگاه نیز دو یا سه مقاله این جانب را در مورد مفهوم شناسی تربیت دینی و روش شناسی پژوهش در علوم اسلامی را به چاپ رسانده است. یك مقاله هم در فصلنامه ی شورای فرهنگی اجتماعی زنان شماره ی 11 زیر عنوان «منزلت زن در كلام امیر المؤمنین علی (ع)» داشته ام. برای این فصلنامه كار تازه ی دیگری زیر عنوان «آسیب شناسی تربیت دینی دختران» انجام داده ام كه در دست چاپ است. یك مقاله هم در فصلنامه ی علمی ـ تخصصی تاریخ در آینه ی پژوهش به چاپ رسیده است.پیش از اعزام به خارج كشور و پس از آن، واحدهای درسی گوناگونی را در حوزه ی روان شناسی و علوم تربیتی تدریس كرده ام. ترجمه ی دو فصل از كتاب فلسفه ی روان شناسی كار دیگر من پس از بازگشت به كشور است. این كار برای پژوهشكده ی حوزه و دانشگاه انجام پذیرفت. كار اخیر من مصاحبه ای در باره متغیرهای دخیل در شكل گیری جنبش نرم افزاری بود كه در شماره ی 76، مجله ی معرفت به چاپ رسید.
طی چند سال گذشته در كنار آموزش و پژوهش، راهنمایی، مشاوره و داوری و نظارت چندین پایان نامه ی كارشناسی ارشد را بر عهده داشته ام. عنوان برخی از این پایان نامه ها چنین بوده است:
1. بررسی تطبیقی رابطه ی تربیت دینی و تربیت اخلاقی با نگرش اسلامی اصغر اخوی (1381)
2. فطرت و جامعه پذیری حسین اژدری زاده (1379)3. بررسی نظام تربیتی صحیفه ی سجادیه علی اصغر ابراهیمی فر
4. نگرشی بر تعامل فقه و تربیت با تأكید بر نقش فقه در تربیت علی همت بناری (1380)

5. مطالعه ی سطح نگرش و انگیزش دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به درس معارف اسلامی 1 و 2 در سال تحصیلی 80-79 سید محمد رضا موسوی نسب (1380)6. چگونگی تنظیم روابط و رفتارهای جنسی : مقایسه بین جامعه ی ایران و دو جامعه ی آلمان و اتریش: رویكردی اخلاقی ـ حقوقی محمد والدمن (1380)7. نقش تربیتی داستان های قرآن ابراهیم شفیعی (1379)8. چشم اندازی بر جایگاه و نقش تغافل در فرایند تربیت با نگرشی اسلامی علی بهران تجری (1381)
9. نگرشی بر دعای ابو حمزه ی ثمالی از دیدگاه تربیت دینی محمد جواد مهاجری (1381)10. اصول و روش های آموزش مفاهیم دینی به كودكان دبستانی علی مقدسی پور (1381)پس از بازگشت از كانادا، كشور محل تحصیل دوره ی دكتری، در موقعیت های تبلیغی و نیز به هدف شركت در كنفرانس ها، سخنرانی، كلاس تابستانی و ارائه ی مقاله از سوی مؤسسه ی آموزشی و پژوهشی امام خمینی (قدس سرّه الشریف) به كشورهای گوناگونی اعزام شده ام. انگلستان، ایتالیا، تانزانیا و آمریكا از جمله ی این كشورها بوده اند. فعالیت های تبلیغی من در این كشورها بیشتر در جمع شیعیان بومی و به زبان انگلیسی بوده است.
پروژه های پژوهشی در دست اقدام من كه به صورت تیمی انجام می گیرد عبارت است از:
1.«پیش نیازهای یك مدل تربیت اخلاقی در یك جامعه اسلامی»،
2.«نوآوری های استاد علامه محمد تقی مصباح یزدی در قلمرو فلسفه ی اسلامی آموزش و پرورش»،
3.«اسلام و باید ها و نبایدهای تربیت جنسی»
4.«مرور و بازنگری روایات انتظار با رویكردی تربیتی»
عضویت شورای علمی گفتمان شیعه و كاتولیك میان حوزه ی علمیه ی قم و هیترپ كالج لندن، عضویت شورای علمی دفتر یونیسف در تهران (بخش مبارزه با AIDS/HIV)، عضویت شورای علمی معاونت فرهنگی و تربیتی مر كز جهانی علوم اسلامی، مدیریت علمی پروژه ی ملی تدوین دائره المعارف تعلیم وتربیت اسلامی وابسته به وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران، عضو یت شورای تدوین سند ملی آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران (چشم انداز بیست ساله)، عضویت هیئت علمی بعثه ی مقام معظم رهبری در حج سال گذشته (1425 ه. ق) از دیگر فعالیت های علمی این جانب در چند سال اخیر بوده است.من الله التوفیق و علیه التكلان
قم المقدسه- عباسعلی شاملی30 آبان ماه 1381
UserName