• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 12:44
  • تاريخ :

حضرت حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمد سند

ایشان در سال 1382 هـ ق مطابق با 1341 هـ ش در كشور بحرین متولد شدند. پدر ایشان حاج حمید از تاجران كشور بحرین مى باشند و از شیفتگان ائمه اطهار (علیهم السلام) خصوصاً حضرت سید الشهداء (علیه السلام) هستند به طورى كه وقتى اسم آن حضرت برده مى شود اشك در چشمانش حلقه مىزند .
دوران دبستان را در 4 سالگى بعد از موفقیت در تست هوشى كه از معظم له به پیشنهاد معاون آموزش و پرورش بحرین گرفته شد، شروع نمود؛ و تا اتمام دبیرستان در بحرین مشغول درس بودند و در طول این ایام از شاگردان ممتاز كلاس خود بوده، و هم زمان با درس در فعالیتهاى دینى و اعتقادى و اقامه نماز در مدرسه سهم بسزایى داشته است. پس از اخذ مدرك دیپلم جهت اخذ مدرك فوق دیپلم در رشته هندسه به كالج دیویدگیم در لندن رهسپار شد. در آنجا نیز از نبوغ سرشار خود بهره جست و در مدت یك سال موفق به اخذ مدرك فوق دیپلم از دانشكده مذكور شد. و چون عضو انجمن اسلامى دانشجویان لندن بودند در اولین سالگرد انقلاب اسلامى با دعوتى كه انجمن اسلامى دانشجویان تهران از ایشان جهت شركت در كنفرانس اندیشه نمودند به ایران آمدند.
همین امر سبب شد تا در حوزه علمیه قم مشغول به تحصیل شوند و با توجه به آشنایى كامل شان به زبان عربى و ذوق سرشار علمى دروس قبل از سطح حوزه را در سه سال و نیم با پشتكار بى وقفه به اتمام رساندند و غیر از كتابهاى شرح نظام، شمسیه، مغنى اللبیب و مطول دیگر دروس را خود شخصاً بدون كمك استاد پشت سر گذاشتند.
دروس مكاسب و كفایه را نزد مرحوم پایانى (ره) و محقق افغانى مدظله و رسائل را نزد محمد حسین فاطمى ابهرى و محمد جواد ذهنى و از اساتید فلسفه، منظومه و الهیات شرح تجرید آیت الله یحیى شیرازى را مىتوان نام برد علاوه بر اینكه اسفار و فصوص الحكم را نزد آیت الله جوادى آملى و اشارات را نزد آیت الله حسن زاده آملى (مدظلهم) استفاده نمودند.
اساتید دوره خارج حوزه را نزد مرحوم آیت الله سید محمد روحانى (ره) به مدت 10 سال و مرحوم آیت الله میرزا هاشم آملى (ره)، یك دوره فقه از ابتداء تا انتها و كتاب طهارت و مرحوم آیت الله گلپایگانى (ره) در فقه و آیت الله وحید خراسانى به مدت 8 سال و جزء اصحاب خاص جلسه استفتاء آیت الله میرزا جواد تبریزى (مد ظلهم) بودند، و در دو سال پایانى عمر مرحوم آیت الله فانى (ره) كه به علت بیمارى در منزل بودند یك دوره اصول و كتابهاى مكاسب محرمه، اجاره، قضا، مسائل مستحدثه و مباحث تفسیریى و معارف بهره وافرى بردند.
پس از تحصیل علم در محضر اساتید بزرگ امروزه خود یكى از قوى ترین دروس خارج فقه و اصول را به زبان عربى در حوزه علمیه قم دارا هستند. اولین تدریس را حسب الامر استاد گرانمایه شان مرحوم سید محمد روحانى (ره) براى چند تن از آیت الله زاده ها شروع نمودند و نیز در تعطیلیها بانكدارى اسلامى و دو دوره فشرده از امامت الهیه از دیدگاه قانونى و دیدگاه تكوینى و فلسفى و عرفانى و معرفت دینى بحث نمودند.
از جمله فعالیتهاى اجتماعى معظم له در سخنرانى براى مراكز علمى و فرهنگى و دانشجویان كشور و مناظره ى كتبى در محیط اینترنتى با احمد كاتب منكر امامت اهل بیت و ولادت حضرت مهدى (عج) كه منجر به ملزم نمودن او و فرار احمد كاتب از سایتهاى اینترنتى شد. و همچنین ارائه مقالات ذى قیمت در مجلات مختلف علمى، فرهنگى مانند هفت ادیان و تراثنا و غیره مىباشد.
نكته اخلاقى از منظر ایشان:
همان طور كه ریاضت بدنى سلامتى بدن را به ارمغان مىآورد ریاضت روحى عموماً بسیار غنیمت بار است و اثرات گرانبهایى را به ارمغان مىآورد.
UserName