• تعداد بازديد :
  • جمعه 1382/07/11
  • تاريخ :

شامگاه امشب مشخص می شود

جایزه نوبل ادبی به چه كسی می رسد؟

از امشب ایام پر تب وتاب اهدای جوایز نوبل 2003 با اعلام برنده نوبل ادبیات جایزه اهدایی در حوزه ی ادبیات جهانی است، رسماً آغاز می شود.

گمانه زنی های محافل ادبی و منتقدین روز درباره ی این رویداد مهم فرهنگی در دنیای ادبیات معمولاً از چند ماه پیش از آغاز مراسم اهدای جایزه نوبل آغاز می شود و درست چند روز پیش از اعلام نام برنده ی خوش اقبال، به اوج خود می رسد. امسال نیز مانند سال های گذشته موجی از رویدادهای سیاسی و مصلحت های پشت پرده به گفته بسیاری از منتقدین بر انتخاب برتر هیأت داوران این جایزه 3/1 میلیون دلاری بی تأثیر نخواهد بود.

با توجه به این موضوع كه جایزه ی نوبل تنها یكبار در سال 1988 به «نجیب محفوظ» نویسنده مصری تعلق گرفت، نام «آدونیس» شاعر عرب تبار در فهرست گلچین شده محافل ادبی، درخششی پرتلاًلو دارد. امید به پیروزی این شاعر در این رقات تنگاتنگ توجیهی فراتر از كارنامه پربار ادبی و بار علمی این نامزد دیرینه جایزه نوبل در دنیای ادبیات است و به اعتقاد بسیاری از منتقدین «مرهمی خواهد بود بر خشم و احساسات جریحه داری كه جنگ آمریكا با عراق را برافروخته است.»

بر پایه این گزارش اهدای جایزه نوبل از سال 1901 یكی از مهمترین رویدادهای سال شمرده می شد و معمولاً شهرت برندگان و ماندگاری نام آنها در تاریخ غیر قابل انكار است؛ اما آنچه در حوزه ادبیات برای بسیاری از اهل قلم و نیز ناشران جهانی می تواند مهم باشد استقبال از آثار نویسندگان برنده است كه به پر تیراژ شدن آنها در ظرف چند ماه و ایجاد بـُتی كاذب در بازار كتاب می انجامد.

«استوارت آپل بوم»، سخنگوی شركت بزرگ انتشاراتی «راندم هاوس» كه تاكنون كتاب های بسیاری از برندگان نوبل به چاپ رسانده، می گوید: یك نوع اهمیت شدید ملی و فراملی متوجه اینگونه آثار می شود. خوانندگان به سرعت مجذوب نوشته ها و كتاب های برندگان نوبل می شوند و معمولاً این جاذبه دراز مدت و توأم با رونق در فروش این گونه كتاب هاست.»

بنابراین گزارش سال گذشته ایمره كرتز مجارستانی در حالی موفق به دریافت نوبل شده بود كه بسیاری نویسندگان دیگر همچون «فیلیپ روت» از آمریكا، «ماریو بارگاست یوسا» نویسنده پرویی، «جی.ام.كوئتزی» از آفریقای جنوبی و یا حتی شاعر معروف آدونیس از سوریه را نامزدهای برتر این جایزه می دانستد. بنابراین اگرچه بسیاری از این گمانه زنی ها و انتخاب شانس های برنده در موارد متعددی با نوعی قطعیت یا قطعیت نسبی در میان منتقدین انجام می گیرد و رایج است، اما همواره باید به روی دیگر سكه یعنی انتخاب نشدن هیچ یك از این احتمالات نیز توجه داشت. كما اینكه بسیاری از نویسندگان همچون «نورمان میلر» از آمریكا، نویسندگان فرانسوی «ایوز بونفو»، «طاهربن جلون» و« اسماعیل كادار» نویسنده آلبانیایی و ... همواره در طول همه این سالها در صف مقدم نامزدها بوده اند  اما تا كنون «نوبل» را به كشور خود نبرده اند.

گفتنی است این شمارش معكوس، شامگاه پنجشنبه به وقت یازده شب (GMT) با اعلام نام برنده نوبل ادبیات از سوی «هوراس انگدال» دبیركل آكادمی سوئد به پایان خواهد رسید و این گمانه زنی ها جای خود را به واقعیت خواهند داد. امسال در حود 200 نویسنده نامزد دریافت این جایزه معتبر ادبی شده بودند كه 18 عضو آكادمی سوئد برنده نهایی را از میان پنج نامزد نهایی انتخاب خواهند كرد و همای سعادت را نصیب وی می كنند.

UserName