• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 12:01
  • تاريخ :

تصاویری زیبا از حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام)"1"

تصاویری زیبا از حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی امامزاده طاهر و امام زاده حمزه (علیهم السلام)

آستان مقّدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام، با بارگاه شریف حضرت امامزاده حمزه علیه السّلام و امامزاده طاهرعلیه السّلام در شهرری ، از قرن سوّم تاكنون ،به عنوان یكی از مشهورترین اماكن زیارتی و سیاحتی ایران از دیرباز مورد توجّه و عنایت دوست داران اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السّلام ده و در طول سال سیل عظیم زائران را از اقصی نقاط ایران و جهان بسوی خویش گسیل می دارد .

 با وجود این تا سال ها پیش ، این بارگاه كرامت به عنوان یك مركز مورد توجّه مذهبی و فرهنگی و اجتماعی ، از مدیریت منسجم و تشكیلات منّظم برخوردار نبود و حاكمان كشور از دوران قاجار تا پهلوی نیز به رغم برخی توجّهات ظاهری و ریاكارانه ، مستقیم و غیر مستقیم ، در جهت منزوی و متروك كردن این حوزه های مقدّس ، اقدام می نمودند و با اتّخاذ تفّكر و اندیشه حیله گرایانه جدایی دین از سیاست ، تلاش می كردند ، این مراكز تنها به صورت قبرستان و عبادتگاه مورد استفاده باشد و نهادهای فرهنگی و اجتماعی از آنها فاصله بگیرند .

در سال های اوّلیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تفكّر محرومیّت زدایی از مناطق جنوبی شهر تهران و همچنین تقویت جایگاه معنوی آستان مقدّس قوّت گرفت و فعالیّت های محدودی از جمله احداث حوزه علمیّه حضرت عبدالعظیم علیه السّلام در محلّ سابق مقبره رضاخانی صورت گرفت ، اما فضای زیارتی موجود و همچنین امكانات جانبی آن و از همه مهمّتر جو فرهنگی و اخلاقی منطقه به هیچ وجه زیبنده چنین مكان مقدّسی نبود .

از سوی دیگر به دلیل عدم وجود سیستم اداری و نظارتی مناسب ، بعظا سوء استفاده هایی در رابطه با دارایی ها و موقوفات آستان صورت می گرفت .

بر همین اساس در سال 1369 مقام معظّم رهبری ، طی حكمی ، حجّت الاسلام و المسلمین محمّدی ری شهری را به تولیّت آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام و بقاع متبرّكه امامزاده حمزه علیه السّلام و امامزاده طاهر علیه السّلام منصوب نمودند .

در بخشی از حكم معظّم له آمده است:( ... لازم است با دقّت و جدیّت به مراقبت و حراست از موقوفات و اموال و عایدات این آستان مقدّس اقدام كرده و آنها را در عمران و نگهداری این بارگاه مبارك و نیز احداث ابنیّه لازم و انجام خدمات برای زایران و مجاوران و مردم شهرری و نشر و گسترش معارف اهل بیت علیهم السّلام ، در خدمت به محرومین و مستضعفین به كار گرفته و از هر گونه سوء استفاده ای ممانعت فرمایید ..).

پس از استقرار مدیریت جدید و انجام مطالعه و بررسی های اوّلیه اقدامات ذیل انجام پذیرفت:ایجاد ساختاری نوین و پویا جهت تشكیلات اداری فراهم نمودن ساز و كارهای قانونی، حقوقی و اجرائی برای مجموعه از جمله ثبت رسمی اساسنامه به كارگیری مشاوران مجرّب و خبره با هدف تهیه طرح جامع تحت عنوان طرح مذهبی و ملّی توسعه آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام ایجاد ارتباط با سازمان ها و نهادهای مسئول و انتقال شرایط نامطلوب موجود به مسئولا ن عالی رتبه نظام برای بهره گیری از مساعدت و همكارهای ایشان بدین ترتیب تحوّلات همه جانبه در مجموعه آستان مقدّس در تمامی ابعاد فرهنگی،زیارتی وعمرانی آغاز شد و تشكیلات منظّم مدیریتی آستان شكل گرفت و طرح توسعه فیزیكی آستان نیز از سال 1371 در قالب 20 پروژه مهمّ رفاهی، فرهنگی و مذهبی به اجرا در آمد.

(برای اطّلاع درباره جزئیات طرح توسعه ، به بخش معماری و ساختمان ، مراجعه نمایید )هم اكنون آستان مقدّس به عنوان یك نهاد مستقل زیر نظر مقام معّظم رهبری با حدود 700 كارمند در حوزه های اداری و مالی ، حقوقی و موقوفات ، عمرانی ، اقتصادی ، فرهنگی ، روابط عمومی و بین الملل، مشغول فعالیّت و ارائه خدمات به زائرین است .

UserName