• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 440
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 12:01
 • تاريخ :

تصاویری زیبا از حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام)"1"

تصاویری زیبا از حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی امامزاده طاهر و امام زاده حمزه (علیهم السلام)

آستان مقّدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام، با بارگاه شریف حضرت امامزاده حمزه علیه السّلام و امامزاده طاهرعلیه السّلام در شهرری ، از قرن سوّم تاكنون ،به عنوان یكی از مشهورترین اماكن زیارتی و سیاحتی ایران از دیرباز مورد توجّه و عنایت دوست داران اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السّلام ده و در طول سال سیل عظیم زائران را از اقصی نقاط ایران و جهان بسوی خویش گسیل می دارد .

 با وجود این تا سال ها پیش ، این بارگاه كرامت به عنوان یك مركز مورد توجّه مذهبی و فرهنگی و اجتماعی ، از مدیریت منسجم و تشكیلات منّظم برخوردار نبود و حاكمان كشور از دوران قاجار تا پهلوی نیز به رغم برخی توجّهات ظاهری و ریاكارانه ، مستقیم و غیر مستقیم ، در جهت منزوی و متروك كردن این حوزه های مقدّس ، اقدام می نمودند و با اتّخاذ تفّكر و اندیشه حیله گرایانه جدایی دین از سیاست ، تلاش می كردند ، این مراكز تنها به صورت قبرستان و عبادتگاه مورد استفاده باشد و نهادهای فرهنگی و اجتماعی از آنها فاصله بگیرند .

در سال های اوّلیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تفكّر محرومیّت زدایی از مناطق جنوبی شهر تهران و همچنین تقویت جایگاه معنوی آستان مقدّس قوّت گرفت و فعالیّت های محدودی از جمله احداث حوزه علمیّه حضرت عبدالعظیم علیه السّلام در محلّ سابق مقبره رضاخانی صورت گرفت ، اما فضای زیارتی موجود و همچنین امكانات جانبی آن و از همه مهمّتر جو فرهنگی و اخلاقی منطقه به هیچ وجه زیبنده چنین مكان مقدّسی نبود .

از سوی دیگر به دلیل عدم وجود سیستم اداری و نظارتی مناسب ، بعظا سوء استفاده هایی در رابطه با دارایی ها و موقوفات آستان صورت می گرفت .

بر همین اساس در سال 1369 مقام معظّم رهبری ، طی حكمی ، حجّت الاسلام و المسلمین محمّدی ری شهری را به تولیّت آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام و بقاع متبرّكه امامزاده حمزه علیه السّلام و امامزاده طاهر علیه السّلام منصوب نمودند .

در بخشی از حكم معظّم له آمده است:( ... لازم است با دقّت و جدیّت به مراقبت و حراست از موقوفات و اموال و عایدات این آستان مقدّس اقدام كرده و آنها را در عمران و نگهداری این بارگاه مبارك و نیز احداث ابنیّه لازم و انجام خدمات برای زایران و مجاوران و مردم شهرری و نشر و گسترش معارف اهل بیت علیهم السّلام ، در خدمت به محرومین و مستضعفین به كار گرفته و از هر گونه سوء استفاده ای ممانعت فرمایید ..).

پس از استقرار مدیریت جدید و انجام مطالعه و بررسی های اوّلیه اقدامات ذیل انجام پذیرفت:ایجاد ساختاری نوین و پویا جهت تشكیلات اداری فراهم نمودن ساز و كارهای قانونی، حقوقی و اجرائی برای مجموعه از جمله ثبت رسمی اساسنامه به كارگیری مشاوران مجرّب و خبره با هدف تهیه طرح جامع تحت عنوان طرح مذهبی و ملّی توسعه آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام ایجاد ارتباط با سازمان ها و نهادهای مسئول و انتقال شرایط نامطلوب موجود به مسئولا ن عالی رتبه نظام برای بهره گیری از مساعدت و همكارهای ایشان بدین ترتیب تحوّلات همه جانبه در مجموعه آستان مقدّس در تمامی ابعاد فرهنگی،زیارتی وعمرانی آغاز شد و تشكیلات منظّم مدیریتی آستان شكل گرفت و طرح توسعه فیزیكی آستان نیز از سال 1371 در قالب 20 پروژه مهمّ رفاهی، فرهنگی و مذهبی به اجرا در آمد.

(برای اطّلاع درباره جزئیات طرح توسعه ، به بخش معماری و ساختمان ، مراجعه نمایید )هم اكنون آستان مقدّس به عنوان یك نهاد مستقل زیر نظر مقام معّظم رهبری با حدود 700 كارمند در حوزه های اداری و مالی ، حقوقی و موقوفات ، عمرانی ، اقتصادی ، فرهنگی ، روابط عمومی و بین الملل، مشغول فعالیّت و ارائه خدمات به زائرین است .

آدم بن عبدالله اشعری قمی

آدم بن عبدالله اشعری قمی

آدم بن عبدالله اشعری قمی
وزیرى بى وزارت(2)

وزیرى بى وزارت(2)

وزیرى بى وزارت(2)
اسرار موفقیت مبلغان(1)

اسرار موفقیت مبلغان(1)

اسرار موفقیت مبلغان(1)
 عمامه‌ای كه كفن شد

عمامه‌ای كه كفن شد

عمامه‌ای كه كفن شد
UserName