• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 12:00
  • تاريخ :

علمای شیعه با دعوت به وحدت مسلمانان، بیانیه وهابی‌ها را پاسخ می‌دهند

بیانیه علمای شیعه در پاسخ به بیانیه فتوای علمای وهابی برای ایجاد فضای گفتگو آماده شده است. به گزارش مركز خبر حوزه علمیه قم ، حضرت آیت‌الله مكارم شیرازی "دامت برکاته" بیان فرمودند : چندی پیش 38 تن از علمای افراطی وهابی در فتوای مشتركی جواز ریختن خون شیعیان را صادر كردند، ولی تنی چند از علمای شیعه بی‌آنكه هراسی از وهابی‌ها داشته باشند در بیانیه‌ای به سوی آنها دست دوستی دراز كرده و پیشنهاد گفت‌وگو را مطرح كرده‌اند.
وی اظهار داشت: این بیانیه تهیه و در اختیار جمعی از علما و اساتید حوزه قرار گرفته و اساس آن این است كه توهمات آنها نسبت به شیعه زودوده شود.
این مرجع تقلید افزود: با این بیانیه می‌خواهیم به آنها بگوییم كه به جان هم افتادن مسلمانان و سوء استفاده دشمنان اشتباه است و در شرایطی كه صهیونیست‌ها و غربی‌ها قبله اول مسلمانان را در اختیار گرفته‌اند، قرآن را زیر سوال می‌برند، اسلام را دین خشونت معرفی و كاریكاتورهای موهن را علیه پیامبر منتشر می‌كنند، رها كردن دشمن اصلی و راه انداختن جنگ داخلی میان مسلمانان عقلانی نیست.
آیت‌الله مكارم شیرازی مهم‌ترین و بزرگترین خطر برای جهان اسلام را تفكر وهابیت افراطی دانست و خاطرنشان كرد: جمود فكری از اصلی‌ترین مشكلات وهابیون افراطی است به طوری كه حاضر به بحث و گفت‌وگو نیستند و تنها با 6 - 5 آیه قرآن چسبیده‌اند و بقیه را رها كرده‌اند.
وی كمك غربی‌ها به وهابیون را مشكل دیگر این گروه برشمرد و اظهار داشت: چه بدانند و چه ندانند دستهایی از غربی‌ها در این خصوص كار می‌كند و شنیده‌ام كه غربی‌ها پول‌های زیادی برای اینها خرج می‌كنند.
این مرجع تقلید با بیان اینكه پیشوای وهابیون به صراحت هر كسی را كه بر خلاف عقیده‌ا‌شان است، كافر و مهدورالدم معرفی می‌كند، یادآور شد: برای اینها فرقی میان شیعه و سنی نیست و تاریخ، گواه كشتار سنی‌های فراوانی در حجاز توسط وهابیون است، حتی اكثریت كتاب‌هایی كه بر ضدوهابیت نوشته شده توسط اهل سنت بوده است و این دلالت بر درگیری عمومی مسلمانان با این تفكرات است كه البته اخیرا تعدادی از وهابی‌ها حاضر به گفت‌وگو شده‌اند و برخی از دیدگاه‌هایشان را تعدیل كرده‌اند.
وی با اشاره به رواج نوعی شیعه‌ترسی بین غربی‌ها و علمای اهل تسنن گفت: غربی‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و استقرار حكومت شیعی، حاكمیت اكثریت شیعه در عراق، وارد كردن ضربه شدید و عجیب حزب‌الله لبنان بر اسراییل و حضور شیعیان در خط مقدم مبارزه علیه استكبار، منافع خود را به شدت در خطر دیدند و این توهم را در برادران اهل سنت ایجاد كردند كه كشورهای آنها تحت تاثیر مذهب شیعه قرار خواهند گرفت.
آیت‌الله مكارم شیرازی خاطرنشان كرد: شیعه مزاحم هیچ كس نیست و دست دوستی به سوی همه دراز می‌كند و این غربی‌ها هستند كه با ایجاد جنگ داخلی بین مسلمانان، قصد تضعیف حكومت‌های اسلامی و به تبع آن تسلط بر منطقه دارند و این مطلب را هر كسی كه اطلاع اندكی از مسایل سیاسی داشته باشد درك می‌كند.
وی با اینكه برخی از رفتارهای تند اهل تسنن علیه شیعیان به واسطه تبلیغات دشمن و ارائه آمارهای غلط صورت می‌گیرد گفت: یكی از دلایل موضع‌گیری‌های اینها علیه شیعیان، كشتار اهل تسنن عراق است در حالیكه بر اساس اعلام رسمی آقای نوری المالكی، حدود 77 درصد از كشته‌های عراق شیعیان هستند و به نظر من، برگزاری جلسات گفت‌وگو میان علمای شیعه و سنی برای شناخت دشمنان واقعی و دشمن نپنداشتن دوستان ضروری است.
این مرجع تقلید افزود: اگر كنفرانس و كنگره‌های متشكل از علمای شیعه و اهل سنت تشكیل شود كه ملاقات‌های مستمر و مثلا دیدارهای ماهانه در مكان‌های مختلف داشته باشند بسیاری از سوء تفاهم‌ها رفع می‌شود و دشمنان اسلام نمی‌توانند در ممالك اسلامی نفوذ كنند، زیرا بین شیعه و اهل سنت مشتركات فراوانی وجود دارد كه می‌توانیم در آنها با هم تفاهم داشته باشیم و تنها در مسایل محدودی اختلاف داریم.
استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم اظهار داشت: توصیه من به علمای اهل سنت، پرسش عقاید هر مذهب از علمای آن مذهب است نه از دشمنان مذهب، زیرا در آن صورت مشتركات حقیقی علوم و زمینه گفت‌وگو بیشتر خواهد شد.
وی با تاكید بر پرهیز از برخورد گزینشی با روایات هر دو مذهب از سوی طرفین گفت: متاسفانه اخیرا جمعی از علما اهل سنت به كتب روایی شیعه مانند بحار‌الانوار، كافی و كتب دیگر مراجعه كرده‌اند و به صورت گزینشی برخی روایاتی كه به نفعشان بوده برداشته و از آن روایات كتاب قطور سه جلدی تشكیل داده‌اند و خیال می‌كنند كه خیلی كاركرده‌اند كه یك جواب بیشتر ندارد و آن اینكه، طبق مذهب شیعه به هر روایتی كه در كتب روایی است نمی‌توان استناد كرد، بلكه باید اولا اسناد آن در كتب رجالی شیعه بررسی شود، ثانیا باید دید كه معارض دارد یا نه و ثالثا برری شود كه اصحاب به آن عمل كرده‌اند یا خیر.
آیت‌الله مكارم شیرازی افزود: من خودم در یكی از گفت‌وگوهایم با علمای اهل سنت همین مطالب را به آنها توضیح دادم و هیچ جوابی نداشتند، زیرا این كار مانند آن است كه برخی آیات قرآن كه راجع به عصیان انبیاء است را بدون توجه به دیگر آیات قرآن دلیل بر گناهكار بودن انبیا بگیریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به اعتراض برخی از اروپائیان به اعدام بمب‌گذاران اهواز اشاره و تصریح كرد: اینها با این كار خود صریحا افراد برانداز را تشویق و در مسایل داخلی ایران دخالت می‌كنند در حالی كه ایران كشوری مستقل و دارای قانون است و روی این پرونده ماه‌ها مطالعه شده، سپس درباه آن حكم صادر گردید.
آیت‌الله مكارم شیرازی همچنین با تاكید بر مراقبت بر فعالیت بهایی‌ها در ایران گفت: بهایی‌ها به طور مسلم با صهیونیست‌ها در ارتباط‌ هستند و مهم‌ترین مراكز آنان در آمریكا و اسراییل است و با آنها همكاری دارند و هر وقت كه دست به آنها می‌زنی، صدای نمایندگان كنگره آمریكا بلند می‌شود.
وی در ادامه تصریح كرد: از سوی دیگر باید مراقب برخی از وهابی‌های تحریك شده از خارج كه به داخل كشور آمده‌اند نیز بود و با حضور در صحنه و تقویت فعالیت‌های فرهنگی و روشنگرانه خود توطئه‌های دشمنان را نقش بر‌آب كنیم.

UserName