• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 210
 • يکشنبه 13/12/1385 - 11:58
 • تاريخ :

در همایش بزرگداشت علامه عطاردی عنوان شد: آثار علامه عطاردی منابعی برای تحقیق شیعیان جهان هستند

در همایش بزرگداشت علامه عطاردی که صبح امروز در تالار شیخ صدوق حرم حضرت عبدالعظیم برگزار شد، سخنرانان آثار علامه عطاردی را به عنوان منابعی برای تحقیق علاقمندان وشیعیان جهان معرفی و اعلام کردند: علامه عطاردی شخصیتی والا، متعهد، پیرو ائمه اطهار(ع) و برخوردار از حساسیت دینی بالا است.

به گزارش تبیان به نقل از مهر در همایش بزرگداشت "علامه عطاردی" دکتر قربان بهزادیان نژاد رئیس مؤسسه تحقیقات و توسعه علوم انسانی با بیان اینکه آثار استاد عطاردی مبتنی بر آثار شیعه است، گفت: علامه عطاردی دارای آگاهی بسیار بالا و جامعی است که آثاری در حوزه تاریخ خراسان و سند نویسی احادیث اهل بیت(ع) از وی قابل بررسی است.

حجت الاسلام مهدی مهریزی دبیر اجرایی همایش فوق نیز با اشاره به تألیفات وی در باب موضوعات شیعه، اظهار داشت: علامه عطاردی در سه حوزه حدیث، تاریخ و جغرافیا و ادبیات با تلاش و کوشش فراوان و با سفرهای طولانی به 16 کشور جهان به گردآوری و تألیف آثار خود در بیش از 100 جلد اثر در 60 عنوان با تنوعات موضوعی پرداخته است .

دبیر اجرایی همایش بزرگداشت علامه عطاردی افزود: مجموعه ای در راستای اقدامات تألیفی استاد عطاردی با دو عنوان کتاب در3 جلد جمع آوری شده است که در این گرامی نامه 25 مقاله و 21 گفتگو با شخصیتهای علمی، دوستان علامه و همچنین خانواده وی به عمل آمده است، در عنوان بعدی که با توجه به زندگینامه استاد نوشته شده 4 مقاله در رابطه با زندگی و کارهای حدیثی وی و 6 مقاله حول محور موضوعات تاریخ و جغرافیا، 4 مقاله نیز با محوریت موضوعات مختلف ارائه می شود.

حجت الاسلام دلشاد تهرانی به عنوان محقق در مورد زندگی علمی شیخ عطاردی مقاله ای ارائه کرد و گفت : در این مقاله هفده ویژگی از ویژگی های اخلاقی علامه عطاردی در زندگی خود آمده است، قدرشناسی علامه عطاردی از زندگی خود و قدردانی از دیگران، تواضع و فروتنی، والاهمتی، ادبیات انسانی، سخت کوشی در گردآوری و تألیف آثار، استفاده مناسب از وقت، تمرکز بر یک حوزه علمی واحد، سادگی و بی پیرایگی، جدیت و پیگیری، استقلال و آزادی شخصیتی، حساسیتهای دینی، استقامت و پایداری ، شجاعت و زبان شناسی از جمله ویژگیهای شیخ عطاردی هستند .

دکتر احمد جلالی نماینده ایران در یونسکو نیز با تأکید بر اینکه علامه عطاردی یکی از مشاهیر جهان اسلام است، اظهار داشت: با توجه به اینکه علامه عطاردی فرهنگ خراسان را مورد بررسی قرار داده است در واقع کار بزرگ وی در باب خراسان است نه فقط به عنوان یک مکان تاریخی اسلامی وجه دیگری که مد نظر استاد است همبستگی و وحدت معنوی و فرهنگی خراسان بزرگ است که باعث وحدت در جهان می شود.

نماینده ایران در یونسکو همچنین تصریح کرد: اگر تاریخ و تمدنی به نام خراسان بزرگ با این نام جزء مرزهای ایران است با مرکزیت امام رضا توجه فرهنگی و عمومی شیعیان در آن وجود دارد. البته خراسان به عنوان پایگاه فرهنگی ایران مورد توجه علمی عطاردی قرار دارد که از نظر وی حامل معارف معنوی اسلام است.

یونسکو نیز در پیامی به این همایش با تأکید بر اینکه کسانی که تلاش می کنند تا تاریخ و میراث فرهنگی ملل مختلف را به یکدیگر معرفی کنند، در واقع سهمی در رسالت یونسکو ایفا می کنند، استاد عطاردی را از جمله شخصیتهایی معرفی کرده است که در این زمینه فعالیت می کنند .

در بخش دیگری از این پیام آمده است: این فرصت را غنیمت شمرده اعلام می کنیم که معرفی میراث علمی و فرهنگی تمدن ایرانی که یکی از بزرگترین تمدنهای تاریخی آسیا، جهان اسلام و همه جهان است، به ملل دیگر به خودی خود به معنای سهیم شدن در ایده آلهای یونسکو در گفتگوی فرهنگها و تمدنهاست .

در پایان همایش بزرگداشت علامه عطاردی از کتابهایی که کمیته علمی در باب زندگینامه و معرفی وی در دو جلد به چاپ رسانده، رونمایی شد. همچنین نهادهای علمی شرکت کننده با اهدای تقدیرنامه ای به عطاری از مقام علمی و شاخص وی تجلیل کردند .

UserName