• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 11:57
  • تاريخ :

با دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد آشنا شویم

دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد با هدف تربیت فقیه، اسلام شناس، محقق و استاد در رشته های مختلف علوم اسلامی، تربیت حقوق‌دان، قاضی و كارشناس حقوقی، تربیت عالم دینی و مبلغ اسلامی تاسیس شده است . گزارشی از این نهاد علمی ارایه می شود.


دانشگاه علوم اسلامی رضوی مشهد، بر اساس اساس‌نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، دارای چهار ركن مؤسس، هیأت امناء، ریاست و شورای دانشگاه است.
اهداف بلند مدت این دانشگاه با توجه به اساس‌نامه آن، تربیت فقیه، اسلام شناس، محقق و استاد در رشته های مختلف علوم اسلامی، تربیت حقوق‌دان، قاضی و كارشناس حقوقی، تربیت عالم دینی و مبلغ اسلامی با هدف گسترش فرهنگ اسلامی و معارف اهل‌بیت (ع) در داخل و خارج كشور، تربیت نیروی انسانی كارآمد برای مراكز علمی، آموزشی و پژوهشی كشور است.
دانشگاه علوم اسلامی رضوی برای دست یابی به اهداف خود ، كوشیده است در كنار فعالیت‌های آموزشی، به پژوهش نیز توجه جدی نماید و زمینه این امر را برای دانش‌پژوهان، استادان و پژوهش‌گران فراهم آورد .
در آذر ماه 1374 دفتر پژوهش دانشگاه علوم اسلامی رضوی با هدف مطالعه و پژوهش در حوزه علوم و معارف قرآنی و برای ارائة یك مجلة تخصصی در این زمینه تشكیل شد. ثمره این تلاش در آن سال‌ها، انتشار هفت شماره مجلة داخلی بود كه مورد استقبال مجامع حوزوی، دانشگاهی و فرهنگی در زمینه علوم قرآن و حدیث قرار گرفت. در سال 1376، این دفتر در جهت گسترش امر پژوهش در رشته‌های آموزشی دیگر، به تشكیل گروه‌های پژوهشی جدید در زمینه‌های حقوق ، فلسفه و كلام اسلامی، فقه و اصول و ترجمه مبادرت نمود و مركز پژوهش دانشگاه علوم اسلامی رضوی را بنیان نهاد.
این مركز از آن هنگام به عنوان مركزی تحقیقاتی، وابسته به معاونت پژوهشی دانشگاه با حضور اساتید، صاحب‌نظران و پژوهش‌گران، تلاش علمی، پژوهشی و انتشاراتی خود را برای دست‌یابی به اهداف خویش، آغاز كرد.
تربیت پژوهش‌گران آشنا به معارف و آموزه‌های فقهی و متخصص در یك رشته دانشگاهی (در سطح كارشناسی ارشد) برای استخراج و تدوین نظریه‌های اسلام، پاسخ‌گویی منطقی به شبهات علمی و نیازهای فكری جامعه در موضوع‌های اسلامی و نشر پژوهش‌های بایسته گروه‌های پژوهشی دانشگاه از مهم‌ترین اهداف مركز پژوهش دانشگاه علوم اسلامی رضوی به شمار می‌آید. دو ماه‌نامه علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی اندیشه حوزه یكی از نشریه‌هایی است كه به صاحب امتیازی این دانشگاه منتشر می‌شود و در طول بیش از ده سال فعالیت فرهنگی، موفق شده است با حضور صاحبان قلم و اندیشه، فرهیختگان حوزه و دانشگاه، مقاله‌های پژوهشی ارزنده‌ای را درزمینه‌های فقه، تفسیر، علوم قرآن، ادیان، اقتصاد، فلسفه و سیاست در بیش از 56 شماره به شیفتگان علم و معرفت ارایه نماید.
این دوماه‌نامه كوشیده است در جهت نشر اندیشه‌های نو در زمینه‌های گوناگون علوم و معارف اسلامی و نقد دیدگاه‌ها، تحلیل پدیده‌های مهم علمی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، بالابردن سطح دانش و ایجاد روح پژوهش و نوآوری در مخاطبان و ارائة پاسخ به مسائل نوظهوری كه با توجه به پیشرفت‌های علمی و یا به مقتضای زمان مطرح می شود، قدم‌های تازه‌ای بردارد.
مجلة «اندیشة حوزه» با تأسی به رهنمودهای مقام معظم رهبری ویژه‌نامه‌های جامعه مدنی، ولایت فقیه، مكتب تفكیك، آزادی، روشنفكری، حكومت امام علی (ع)، اصلاحات، كارآمدی فرهنگ اسلامی، عدالت و توسعه، مدیریت علوی، نسبت علم و دین، دین‌پژوهی، نسبت دین و لیبرالیسم، بازشناسی نهضت عاشورا، جهانی شدن، دین و معرفت شناسی، نهضت خدمت رسانی، آسیب شناسی فرهنگ دینی، گفتگوی ادیان، گفتگوی تمدن‌ها، پاسخ‌گویی در حكومت دینی، ماهیت معرفت‌شناسی تجربه‌ دینی، دین و اقتصاد، بانك‌داری بدون ربا، ماهیت، اهداف و چالش ها، جامعه دینی، اهداف، مبانی و مؤلفه‌ها را منتشر نموده است.

UserName