• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 11:57
  • تاريخ :

امام خمینی (ره)نخستین مؤسس حوزه علمیه بانوان در تاریخ تشیع


  استاد حوزه علمیه خواهران، تعداد كم بانوان مجتهد را نتیجه غفلت تاریخى بزرگان تشیّع در تأسیس حوزه علمیه بانوان برشمرد و گفت: حضرت امام خمینى(ره) نخستین مؤسس حوزه علمیه بانوان در طول تاریخ تشیع است.

بانوى مجتهده زهره صفاتى درباره امكان رسیدن بانوان به اجتهاد مطلق اظهار داشت: رسیدن به اجتهاد مطلق ساده نیست و در بین مردان هم به راحتى یافت نمى‌شود.
وی افزود: ممكن است تقلید از فقیهی جایز باشد در حالی كه اجتهادش مطلق و شامل تمام باب‌های فقهی نیست به دلیل این كه یا هنوز استنباط كافى در مسأله ننموده و یا نیاز به مراجعه دوباره دارد. پس اجتهاد مطلق در میان آقایان هم از یك زاویه، نسبى است.
این مدرس عالی حوزه علمیه بانوان قم درباره معناى مجتهد متجزى گفت: اگر كسى به حدّى از توان علمى برسد كه بتواند سند و دلالت روایت را تشخیص دهد، در تعارض روایت‌ها جمع مناسبى بین آن‌ها پیدا كند و به ادلّه اربعه آگاه باشد، این فرد «مجتهد متجزی» است.
وى افزود: با توجه به معناى مجتهد متجزى، میان زن و مرد هیچ تفاوتى نیست.
بانوى مجتهده صفاتى با بیان این كه یكى از علماى بزرگ به تازگى كتابى درباره بانوان شیعه نوشته است، افزود: وى در این كتاب اظهار تأسف مى‌كند كه چرا شیخ طوسى(ره) و شیخ مفید(ره) هنگام راه‌اندازی و اداره حوزه علمیه نجف، براى تحصیل زنان هیچ فكرى نكردند چرا كه اگر ایشان حوزه علمیه‌اى براى بانوان تأسیس مى‌كردند تا امروز زنان دانشمند شیعه زیادى تربیت مى‌یافتند. نویسنده این كتاب زمان‌هاى مختلف را در تاریخ حوزه‌ها بررسی می‌كند و حتى این تأسف را درباره حاج شیخ عبدالكریم حایرى یزدى(ره)، مؤسس حوزه علمیه قم نیز ابراز مى كند كه اگر حوزه‌اى هم برای زنان تأسیس مى‌كردند، تاكنون تعداد زیادى از خانم‌هاى فقیه، شاعر، فیلسوف و دانشمند داشتیم.
وی ادامه داد: تاریخ تأسیس حوزه علمیه بانوان در قم به سال 1349 برمی‌گردد. پس از انقلاب اسلامى ایران، حضرت امام خمینى (ره) این حوزه را انسجام بیشترى بخشیدند و در حقیقت آن را بازسازى كردند.
صفاتی درباره چگونگى تأسیس حوزه خواهران پیش از انقلاب گفت: اینجانب و برخى از دوستان، جزو نخستین گروهى بودیم كه براى فراگیرى علوم اسلامى به قم هجرت كردیم، در حالی كه پیش از آن مقدارى از دروس سطح را خوانده بودیم و در قم كفایه و بخش بیع از كتاب مكاسب را ادامه دادیم. در قم خلأ فرهنگى شدیدی وجود داشت و متدینان به دلیل مناسب نبودن محیط مدرسه‌ها و دبیرستان‌ها، اجازه ادامه تحصیل به دخترانشان نمى‌دادند. از این رو احساس كردیم كه لازم است در كنار حوزه علمیه قم، یك حوزه درسى هرچند كوچك، براى بانوان تأسیس شود تا بتوانند به فراگیرى علوم اسلامى بپردازند.
وی تصریح كرد: این كار با وجود كمبودهاى فراوان، با همّت برخی افراد نیكوكار انجام شد و با نظارت آیت‌الله شهید قدّوسى و آیت‌الله شهید بهشتى، مدرسه‌اى به نام مكتب توحید تأسیس شد. به تدریج مكتب‌های دیگرى نیز تأسیس شد. مدرسه قدسیه در قم از آن جمله بود كه مدیریت آموزشى آن به اینجانب سپرده شد. سرانجام پس از پیروزى انقلاب اسلامى، به دستور بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران، جامعه الزهرا (س) در قم ساخته شد و آغاز به كار كرد.
مدرّس خارج فقه بانوان حوزه علمیه قم افزود: جامعه الزهراء (س) در آن زمان گامى بلند براى پیشرفت بانوان به شمار می‌رفت، امّا تمام راه نبود، بلكه نیاز به طراحی یك برنامه دقیق داشت تا بتواند تمام نیازهاى جامعه زنان را در نظر بگیرد و بر اساس آن حركت كند. البته تلاش دوستان همواره همین بوده است ولى عدم موفقیت در تمام زمینه‌‌ها نیاز به یك آسیب‌شناسى و بازنگرى دارد. رهبر معظم انقلاب در بازدیدشان در سال‌هاى پیش فرمودند: ما انتظار داریم كه حوزه بانوان در قم در همه عرصه‌ها از جمله در تربیت بانوان فقیه و مجتهد گام‌هاى مؤثرى بردارد و اندك بودن زنان نظریه پرداز در حوزه علمیه بانوان، امرى است كه باید به ریشه‌هاى آن بیشتر بیاندیشیم و درصدد برطرف نمودن این نقیصه باشیم.
وى از خواهران طلبه خواست به صورت متمركز و عمیق به فراگیرى فقه بپردازند و یادآور شد: در دانشگاه‌ها زنان در زمینه‌هاى مختلف علمى در فلسفه، كلام، علوم انسانى و علوم تجربى پیشرفت‌هاى خوبى داشته‌اند. امّا مشكل فراروى ما در حال حاضر بیان صحیح فقه به عنوان برنامه زندگى فردى، اجتماعى و سیاسى مردم و محكم كردن پایه‌هاى اعتقادى آنان است. متولی بیان صحیح این‌ها حوزه‌هاى علمیه هستند كه باید با شتاب بیشترى حركت كنند و حوزه علمیه خواهران نیز در این راستا وظیفه‌اى سنگین دارد. برای همین پاسخگویى مناسب به این مسائل را واجب عینى مى‌دانم و تا رسیدن به اهداف بلند اسلام، لحظه‌اى درنگ را جایز نمى‌بینم.رسا

UserName