• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 11:41
  • تاريخ :

جزئیات اساسنامه شورای عالی حوزه علمیه قم منتشر شد

اهداف و وظایف شورای عالی حوزه علمیه قم در اساسنامه این شورا ارائه شده است. بر اساس این اساسنامه اعضای شورای عالی حوزه علمیه قم با تایید مقام معظم رهبری و مراجع تقلید منصوب شده و سیاستگذاری و برنامه ریزی کلان در بخش های مختلف آموزشی، اخلاقی، تبلیغی، سیاسی ، اجتماعی ، پژوهشی و معیشتی حوزه های علمیه قم را برعهده دارند.

شورای عالی حوزه علمیه قم از جمعی از علما و خبرگان اسلامی تشکیل شده که سیاستگذاری و برنامه ریزی کلان در بخش های مختلف آموزشی، اخلاقی، تبلیغی، سیاسی ، اجتماعی ، پژوهشی و معیشتی حوزه های علمیه قم و دیگر حوزه هایی است از امکانات و خدمات حوزه علمیه قم استفاده می کنند، را برعهده دارد.

اهداف شورای عالی حوزه علمیه قم

 فعالیت این شورا در اهدافی مانند ایجاد شرایط لازم برای پرورش فقهای بزرگ ، مفسران ، متکلمان، فلاسفه و خطبای اسلامی در رشته های مختلف علوم دینی و تربیت کادر مورد نیاز حوزه و نظام ، گسترش کیفی و کمی امور گزینشی ، آموزشی، تحقیقی، تبلیغی، اخلاقی و سیاسی و معیشتی حوزه های علمیه، حفظ استقلال حوزه براساس توصیه های امام (ره) ، مقام رهبری و مراجع تقلید، توانا سازی بیشتر حوزه ها در پاسخگویی به نیازهای فرهنگی جوامع بشری و برنامه ریزی در جهت مقابله همه جانبه با تهاجم بر ضد اسلام و مکتب اهل بیت (ع) از سوی دشمنان و منحرفان همچنین تهیه و تصویب برنامه های لازم در جهت تحکیم و تقویت مبانی انقلاب و نظام اسلامی تبیین شده است.

 نصب و عزل اعضای شورای عالی به پیشنهاد جامعه محترم مدرسین و تصویب مرجع یا مراجع عظام حوزه و مقام معظم رهبری انجام می شود.به این ترتیب که جامعه مدرسین اسامی تعدادی از علما و خبرگان اسلامی به مراجع و مقام رهبری اعلام و در صورت تایید ایشان، معرفی شدگان به عنوان اعضای شورای عالی حوزه منصوب می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این اعضا حداقل هفت نفر بوده و برای مدت چهار سال منصوب می شوند و انتخاب مجدد اعضا بلامانع خواهد بود، یکی از وظایف شورای عالی تعیین مدیر مرکز مدیریت حوزه علمیه قم است، این شورا مسئول سیاستگذاری حوزه در حیطه اساسنامه است و مدیر مسئول تحقق بخشیدن به آنهاست. شرح وظایف و اختیارات مدیر حوزه، از وظایف شورای عالی بوده و مدیر با انتخاب دو سوم اعضا انتخاب خواهد شد.

وظایف شورای عالی در برنامه ریزی حوزه

 وظایف شورای عالی در دو محور کلی تدوین شده است. در محور اول برنامه ریزی در امور تحصیلی، جذب و گزینش، نظارت و مشاوره ، برنامه ریزی در امور اخلاقی و برنامه ریزی در امور معیشتی آمده است و در بخش برنامه ریزی تحصیلی، تدوین برنامه های مناسب به منظور ارتقای کیفیت تحصیل و تدریس با تاکید بر فقه و فقاهت، طرح و تصویب ایجاد فضای آموزشی و توسعه مدارس ومراکز آموزشی علوم اسلامی، تعیین مقاطع تحصیلی بر اساس اهداف مورد نظر تا بالاترین مقاطع تحصیلات حوزوی با تعیین دروس مورد نیاز، محتوای کتب درسی، طرح و تهیه و اصلاح آنها در هر مقطع همراه با ارائه شیوه های مناسب امتحانی در مقاطع مختلف تحصیلی، تصویب طرح جهت ایجاد هماهنگی و پشتیبانی مراکز آموزشی علوم حوزوی ، برنامه ریزی و توسعه رشته های تخصصی، با تاکید بر فقه، عقاید، تفسیر ، فلسفه اسلامی ، تبلیغ و تعیین گرایش های مختلف در دوره های عالی علوم اسلامی، ارائه تقویم تعطیلات سالانه حوزه و ضوابط تعطیلات اضطراری برای مراکز حوزوی و برنامه ریزی برای بهره وری از طلاب و فضلای بعد از فراغت از تحصیل یا عدم تمایل آنان در ارتقا به رتبه های بالاتر علمی تعریف شده است.

 در برنامه ریزی در امور جذب و گزینش نیز تعیین شیوه های جذب و ضوابط گزینش طلاب علوم دینی، تدوین طرح مناسب جهت جمع آوری آمار و اطلاعات حوزه به منظور استفاده در برنامه ریزی ها، تصویب طرحی برای حفاظت از حوزویان و جلوگیری از وابستگی به جریانات منحرف و طرح ایجاد مشاوره جهت راهنمایی های مورد نیاز طلاب آمده است.

در برنامه ریزی در امور اخلاقی نیز تهیه برنامه جهت ارتقای سطح معنویات، اخلاق و تهذیب نفس در حوزه و تعیین دروس و کتب مربوطه، طرح تشکیل مرکزی جهت نظارت بر رعایت اخلاق اسلامی و آداب اجتماعی و زی طلبگی و تنظیم آیین نامه انضباطی طلاب و تدوین طرح و ایجاد توسعه مراکز تحقیقاتی علوم اسلامی و تعیین راههای هماهنگی و پشتیبانی آنها در جهت اهداف حوزه به عنوان وظایف شورای عالی اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در برنامه ریزی در امور تبلیغی نیز تدوین برنامه جهت تربیت مبلغانی شایسته با تخصص های مورد نیاز و تهیه برنامه های مناسب جهت پشتیبانی طلاب در امور تبلیغی و بررسی مشکلات و ارائه راه حل های لازم، تدوین برنامه جهت افزایش آگاهی های سیاسی و اجتماعی حوزویان، تصویب برنامه های لازم جهت حفظ آمادگی های دفاعی در حوزه ها و تهیه طرح های مناسب جهت ارائه امتیازاتی به ایثارگران، بررسی و مطالعه حوادث و رخدادهای اجتماعی که به نحوی به حوزه ارتباط دارد و اتخاذ تصمیمات مناسب تدوین شده است.

در برنامه ریزی در امور معیشتی و نیز بررسی و تعیین میزان شهریه در هر یکی از مقاطع تحصیلی، شرایط و چگونگی پرداخت آن جهت پیشنهاد به مرجع یا مراجع عظام و مقام معظم رهبری ، بررسی و تصویب شیوه های ارائه خدمات جنبی به حوزویان، بررسی و تصویب طرح های مناسب جهت تاسیس منابع مالی حوزه های علمیه و تصویب طرح های مناسب جهت حل مشکل مسکن طلاب تصویب شده است.

وظایف اداری شورای عالی حوزه

 در کنار این وظایف ، نصب و عزل و قبول استعفای مدیر حوزه علمیه، تدوین و تصویب تشکیلات مدیریت و شرح وظایف مدیر و قائم مقام و معاونت ها، تایید قائم مقام و معاونان مدیر پس از معرفی از سوی او، نظارت بر اجرای مصوبات شورای عالی و ارزیابی نتایج آن و اخذ گزارش عملکرد مدیر جهت ارزیابی و بررسی طرح های پیشنهادی مدیر، تصویب بودجه سالانه شورای عالی و مدیریت و تعیین منابع آن و بررسی ترازنامه مالی در پایان هر سال، تصویب اساسنامه مراکز آموزشی، تحقیقی، تبلیغی، پرورشی، خدماتی و دیگر موسسات وابسته به حوزه علمیه، بررسی و تعیین راههای مناسب جهت برقراری ارتباط حوزه با دیگر مراکز علمی و فرهنگی داخل و خارج کشور از وظایف این شورا تعریف شده است.

 شورای عالی می تواند برنامه ریزی در امر جذب و گزینش، آموزش و اخلاق و تبلیغ طلاب غیر ایرانی و طلاب خواهر و هماهنگی مراکز موجود را با آن بر عهده گیرد، همچنین این شورای موظف است عملکرد شورا و مدیریت (پس از تنظیم از سوی مدیر) را به مراجع عظام و مقام معظم رهبری گزارش دهد.

اعضای شورای عالی حوزه

به گزارش خبرگزاری مهر، هرگونه تغییر و اصلاح در این اساسنامه به پیشنهاد شورای عالی و تایید هیئتی متشکل از نمایندگان جامعه محترم مدرسین و شورای عالی با تصویب مرجع یا مراجع عظام و مقام معظم رهبری خواهد بود.اعضای فعلی شورای عالی حوزه علمیه قم آیات عظام یزدی، مومن، استادی، مقتدایی، مصباح یزدی، غروی وحجج الاسلام عبداللهی ، شب زنده دار و رجبی بوده که از اریبهشت سال 83 دوره جدید فعالیت خود را آغاز کرده اند. سمت دبیری این شورا را آیت الله مومن بر عهده گرفته است. دوره فعلی، چهارمین دوره فعالیت شورای عالی حوزه علمیه قم است.

UserName