• تعداد بازديد :
  • شنبه 1396/05/21
  • تاريخ :

تمجید استاد مطهری از چگونگی حل یک معضل اجتماعی در آمریکا

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

شهید مطهری، مرتضی مطهری

در یکی از شهرهای کوچک ایالت فیلادلفیای آمریکا در خانواده‌ها قمار آنقدر رایج شده بود که زنها به آن عادت کرده بودند و در خانه‌ها به صورت یک بیماری رواج یافته بود، و شکایت همه این بود که زنها دیگر کاری غیر از قمار ندارند.

اول این را به عهده واعظها گذاشتند که آنها این بیماری را از سر مردم بیرون ببرند. واعظها شروع کردند به موعظه درباره زیانهای قمار و آثار اخروی آن؛ ولی اثر نداشت. آخر، بیماری علت دارد؛ تا علتش از میان نرود که بیماری از بین نمی‌رود.

یک شهردار پیدا شد و گفت که من این بیماری را معالجه می‌کنم. آمد کارهای دستی از قبیل بافتنی را تشویق کرد و برای زنها مسابقه‌های خوب گذاشت و جایزه‌های خوب تعیین کرد. طولی نکشید که زنها دست از قمار کشیده و به این کارها پرداختند.

او علت را تشخیص داده و فهمیده بود که علت پرداختن زنها به قمار، بیکاری و احتیاج آنها به سرگرمی است. کار دیگری برایشان به وجود آورد تا توانست قمار را از میان ببرد. یعنی در واقع یک خلأ روحی در میان آنها وجود داشت و آن خلأ منشأ این گناه بود. آن آدم فهمید که این خلأ را باید پر کرد تا بشود قمار را از بین برد، و تا آن خلأ به وسیله دیگری پر نشود نمی‌توان آن را از میان برداشت.


منبع:

استاد مطهری، تعلیم و تربیت در اسلام، ص ۲۸۱

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName