• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 418
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 11:40
 • تاريخ :

دوره دکتری تاریخ معاصر در حوزه علمیه ایجاد می شود

در مرکز آموزش های تخصصی تاریخ ، پنج گرایش تخصصی تاریخ تشیع، تاریخ اهل بیت، تاریخ معاصر ایران، تاریخ تمدن و تاریخ اهل بیت در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ایجاد شده است.

به گزارش مهر مدیر مرکز آموزش های تخصصی تاریخ حوزه علمیه قم گفت: تاریخ از رشته های مهم هر کشوری است. در میان مسلمانان به ویژه شیعیان به دلایل مختلف از جمله وجود حکومت های جابر در طول زمان های متمادی، به تاریخ اهمیت زیادی داده نشده است و تنها در جنبه های کلامی تاریخ پیامبر اکرم (ص) تحقیقاتی مناسبی داشته اند.

حجت الاسلام "حسین حسینی مقدم" افزود: فعالیت های تاریخی نیز تنها به صورت انفرادی صورت گرفته و فعالیت های تاریخی افرادی مانند شیخ طوسی یا محدث نوری حاصل این نگاهها انفرادی به تاریخ بوده است، ولی در زمان حاضر با توجه به وضعیت حساس شیعیان، آموزش های تخصصی تاریخی بسیار ضروری است. با همین رویکرد و تاکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم توجه به تاریخ در حوزه های علمیه در سفر سال های قبل ایشان به قم، فعالیت های تاریخی در قم جهش خوبی پیدا کرد که تاسیس انجمن تاریخ پژوهان و ایجاد این مرکز آموزش تخصصی از ثمرات این تلاش ها بوده است.

وی افزود: این مرکز تخصصی برای طلاب فارغ التحصیل سطح یک حوزه، همزمان با تحصیلات مرسوم حوزوی، در سطح دو(کارشناسی)، سطح سه (کارشناسی ارشد) و سطح چهار( دکتری) به آموزش تخصصی تاریخ می پردازد. در سطح دو، این مرکز 90 واحد در 6 ترم دروس تخصصی ارائه می دهد و از سال های 81 تاکنون 106 نفر در این سطح پذیرش شده اند.

مدیر مرکز آموزش های تخصصی تاریخ حوزه علمیه قم گفت: در سال 84 نیز 50 نفر در سطح دو فارغ التحصیل شدند. در سال جاری نیز با استقبال خوب طلاب نزدیک به 450 در سطح دو ثبت نام کرده اند که تعدادی از آنها پس از انجام مصاحبه علمی پذیرش شده اند.

وی افزود: سطح سه نیز در سال گذشته فعالیت خود را در سه گرایش تاریخ تشیع، تاریخ اهل بیت، تاریخ معاصر ایران و تاریخ تمدن آغاز کرده است. در سال گذشته نیز در سطح چهار، گرایش تاریخ اهل بیت آغاز شده و در سال جاری نیز گرایش تاریخ معاصر ایجاد شده و به مرور سایر گرایش ها نیز فعال خواهد شد. این مرکز آموزشی معتقد است اتمام مقطع دکتری، آغازی بر مطالعات گسترده تر علمی است. هدف نهایی دوره های تخصصی تاریخ اهل بیت در مقاطع بالاتر از دکتری، تربیت دکتری تخصصی برای هر معصوم (س) است.

حجت الاسلام "حسین حسینی مقدم" گفت: در تمامی سطوح و گرایش ها طلاب موظف به ارائه و دفاع پایان نامه هستند . تمامی واحدهای درسی مطابق با دروس تخصصی دانشگاهی در کنار علوم حوزوی تعیین شده است. در پی موافقت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه و مرکز مدیریت حوزه های علمیه، فعالیت های اجرایی این مرکز تخصصی، بر پایه سیاست ها و مصوبات شورای عالی حوزه توسط دفتر تبیلغات اسلامی حوزه علمیه قم انجام می شود.

وی افزود: با توجه به فعالیت های مختلف در زمینه تاریخ در حوزه های علمیه مانند کتاب های درسی تاریخی، انجمن تاریخ پژوهان و مرکز تخصصی تاریخ پژوهی در سال های آینده شاهد یک جهش علمی در زمینه علوم تاریخی در حوزه های علمیه و مراکز علمی جامعه خواهیم بود.

صفرپژوهی؛ مهم ترین ضعف در پژوهش (۲)

صفرپژوهی؛ مهم ترین ضعف در پژوهش (۲)

صفرپژوهی؛ مهم ترین ضعف در پژوهش (۲)
صفرپژوهی؛ مهم ترین ضعف در پژوهش (۱)

صفرپژوهی؛ مهم ترین ضعف در پژوهش (۱)

صفرپژوهی؛ مهم ترین ضعف در پژوهش (۱)
نقد و بررسی تطور تاریخی تشیع (۲)

نقد و بررسی تطور تاریخی تشیع (۲)

نقد و بررسی تطور تاریخی تشیع (۲)
نقد فقه بدون تخصص ممکن است؟! (3)

نقد فقه بدون تخصص ممکن است؟! (3)

نقد فقه بدون تخصص ممکن است؟! (3)
UserName