• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 11:39
  • تاريخ :

خطبه حضرت زهرا (س) نمایشی از شور و شعور برای تغییر شرایط حاكم بر جامعه بود

محقق و پژوهشگر حوزه دین زمان‌سنجی، شهامت در ارائه حق، دفاع از حقیقت و جامع‌نگری را از ویژگی‌هایی بارز خطبه حضرت زهرا(س)دانست و گفت: ایشان با توجه به شرایط حاكم از مسجد به عنوان پایگاهی سیاسی اجتماعی برای استیضاح دولت استفاده كرد.


حجت‌الاسلام دكتر ابوالفضل ساجدی، محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه  با اشاره به ویژگیهایی بارز خطبه حضرت زهرا (س) تصریح كرد: مدخل خطبه ارزشمند حضرت حمد و ثنای الهی است در این بخش ایشان به تبیین جایگاه و منزلت پیامبر اكرم (ص) می‌پردازد و به مسئولیت مردم در برابر خدا و دینی كه نسبت به آن متعهد شده‌اند اشاره می‌كند.

وی تبیین شریعت، بررسی نهضت اسلام و معرفی جایگاه اسلام را از دیگر نكات موجود در خطبه حضرت زهرا (س) دانست و تاكید كرد: در دوران پس از رحلت پیامبر (ص) اسلام اصیل به دست فراموشی سپرده شده بود. حضرت زهرا (س) سعی داشتند تا با بیان اصول اساسی اسلام و ترسیم وضعیت فعلی آن توجه مردم را به گذشته و از بین رفتن ارزشهای اجتماعی در یك جامعه اسلامی جلب كنند.

حجت‌الاسلام ساجدی با اشاره به ویژگی‌های دوران پس از رحلت پیامبر (ص) اظهار داشت: در آن دوران نفاق و دورویی آشكار بود و افراد برای رسیدن به اهداف خود با دورویی وارد صحنه سیاست می‌شدند. همچنین به سخن درآمد منحرفانی كه در دوران پیامبر (ص) قدرت سخن گفتن نداشتند، فتنه‌انگیزی این افراد و بی‌ارزش شدن دین از دیگر مشخصه‌های دوران پس از رحلت پیامبر (ص) بود. حضرت زهرا(س) در چنین دورانی با قاطعیتی تحسین‌برانگیز و بدون ترس و وحشت، آشكارا در برابر جبر خفقان‌آور و تیره آن زمان به مقابله پرداختند و همواره از حقانیت دین خدا و فرستادگان و جانشینان آنها دفاع كردند.

این محقق حوزه دین خطبه حضرت زهرا (س) را عاملی برای تثبیت اسلام و حاكمیت اسلامی در آن برهه از زمان دانست و گفت: خطبه حضرت زهرا (س) عاملی برای تبیین جایگاه امامت در جامعه بود. آن حضرت با بیان خطبه خود در مسجد به عنوان یگانه پایگاه مقدس و امن آن دوران شكوه و اقتداری از اسلام اصیل را به جامعه نشان دادند. در حقیقت خطبه حضرت زهرا (س) نمایشی از شور و شعور برای تغییر شرایط حاكم بر جامعه و به منصه ظهور رسیدن اسلام ناب محمدی در جامعه بود.

وی در ادامه تاكید كرد: حضرت زهرا (س) با ایراد خطبه خود اسلام حقیقی را به مردم آن زمان نشان و آنها را با اسلام اصیل آشتی دادند و از بیراهه رفتن مسیر آن جلوگیری كردند و در این راه از جان خود نیز مایه گذاشتند.
حجت‌الاسلام ساجدی حضرت زهرا (س) را الگویی برای تمام بانوان جهان دانست و بیان كرد: با توجه به شرایط جامعه و حضور فعال بانوان در عرصه‌های اجتماعی لازم است تا بانوان به تحقق پیرامون ابعاد شخصیتی حضرت زهرا (س) بپردازند تا با الگوبرداری از ویژگیهای اخلاقی و شخصیتی ایشان حضور فعالتر و چشمگیرتری در جامعه داشته باشند.

وی با اشاره به كم‌توجهی مسئولان به امر پژوهش در حوزه دین ابراز داشت: كم‌توجهی مسئولان به این امر موجب كاهش اعتماد محققان برای انجام پژوهش در حوزه دین می‌شود. از طرف دیگر كمبود امكانات و بودجه در بخش پژوهش امور دینی باعث شده تا پیرامون ائمه اطهار (ع) و روایات و گفتارشان كار پرمحتوایی صورت نگیرد.

وی كاستی‌های نظام آموزشی را از دیگر موانع برای پژوهش در حوزه دین دانست و تصریح كرد: با در اختیار گذاشتن سرمایه‌های كافی برای پژوهش پیرامون سیره ائمه اطهار (ع) و خصوصیات رفتاری ایشان باعث می‌شود تا افرادی كه خواستار تحقیق پیرامون چنین موضوعاتی هستند با آسودگی خیال به كار پژوهشی بپردازند. همچنین وجود سازمانی هماهنگ‌كننده كه هدایت مسیر پژوهشهای دینی را بر عهده داشته باشد عاملی برای جلوگیری از موازی كاری در امر پژوهش می‌شود.

وی با اشاره به اینكه شناخت حضرت زهرا (س) نیازمند نگاهی همه‌جانبه به ابعاد زندگانی آن حضرت است، خاطرنشان كرد: حضرت زهرا (س) دارای شخصیت پیچیده و چندبعدی است كه شناخت آن نیازمند آشنایی كامل به تمامی ویژگیها و خصوصیات اخلاقی ایشان است.

UserName