• تعداد بازديد :
  • شنبه 1396/04/24
  • تاريخ :

چهره ماندگار تبلیغ اصفهان درگذشت+ زندگی نامه

حجت الاسلام والمسلمین فیروزیان، دومین چهره ماندگار تبلیغی استان اصفهان، در سن ۹۸ سالگی درگذشت.
چهره ماندگار تبلیغ اصفهان درگذشت+ زندگی نامه

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ غلامرضا فیروزیان، دومین چهره ماندگار تبلیغ استان اصفهان، صبح امروز، پس از عمری مجاهدت علمی و تبلیغی، در سن 98 سالگی، دار فانی را وداع گفت و به لقاءالله پیوست.

این روحانی فقید، در دومین دوره معرفی چهره های ماندگار تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، در بهمن سال ۱۳۹۰ به عنوان «چهره ماندگار تبلیغی» معرفی شد.

نگاهی به بیش از نیم قرن مجاهدت تبلیغی

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ غلامرضا فیروزیان در سال 1298 (ه ش) در خانواده‌ای مذهبی در جنوب تهران چشم به جهان گشود. والدینش هر دو اهل تهران بودند. پدرش مردی متدیّن، باسواد و دارای طبع شعر بود. در شش سالگی به مکتب‌خانه رفت. هم چنین در سایه پدر، هر روز صبح غلامرضا و برادرانش، قرآن، مسائل شرعیّه ومعراج السعاده نراقی را آموختند. بعد از مکتب خانه راهی مغازه عطاری پدر شد. هم چنین درخیاطی، نجّاری، سوهان کاری و تراش کاری مهارت هایی را کسب نمودند.

در سال 1318 به عنوان یک سرباز عادی در دانشگاه افسری مشغول خدمت شد. در این دوران تیراندازی، سوارکاری و شنا را زیر نظر مربیان سخت گیر با جدیّت تمام آموخت.

بعد از شهریور 1320 در تهران به تحصیل علوم دینی پرداخت و هم زمان در محل سکونت خود جلسات مذهبی تشکیل داد که این جلسات زمینه‌ی آشنایی ایشان با آیت الله شیخ عباسعلی اسلامی گردید، و بعدها داماد این خانواده شد. شیخ غلامرضا مدّتی در حوزه علمیّه‌ی قم به تحصیل مشغول شد. با ذوق و توفیقی که در مطالعات تاریخی و مذهبی داشت، به تدریج از منبری‌های شناخته شده تهران شد. سرانجام به وعظ و خطابه روی آورد و در راستای سفر تبلیغی وی به سبزوار در سال 1324، دوستی با فخرالدّین حجازی ونیز تشکیل «انجمن تعالیم دینی» در دفاع از حریم مقدس اسلام و تشیّع اتفاق افتاد واین نقطه عطفی در سبزوار شد. کمی بعد کتاب «راهنمای سعادت» تألیف آیت الله خادمی وی را به اصفهان کشاند. با درخواست علمای اصفهان، آیت الله اسلامی، وی را به نمایندگی خود در تشکیل مدارس اسلامی گمارد.

اوّلین دوره‌ی کلاس های مذهبی برای محصّلین ابتدائی در سال 1326 در مدرسه‌ی درب کوشک بود که مقدمه‌ی تأسیس مدارسی به نام «جامعه ی تعلیمات اسلامی» در اصفهان شد.

در سال 1327 به دستور آیت الله العظمی بروجردی راهی کرمان شد. در کرمان علاوه بر انتشار روزنامه‌ی «پیام حق»، مبارزه علیه فرقه‌های منحرف و خوانین ظالم آن سامان را آغاز کرد، ضمن اینکه در فعالیّت‌های سیاسی و انتخابات مجلس شورای ملّی حضوری موثر داشت.

سرانجام به واسطه‌ی مخالفت‌هایی که با خوانین داشت به بندرعباس و سپس به جزیره‌ی قشم تبعید شد .در قشم با وضعیت نابسامان شیعیان آن‌جا آشنا شد و این باعث آغاز فعالیّت های اجتماعی ومذهبی در قشم و بهبود اوضاع شیعیان شد.

انگلیسی‌ها برای جلوگیری از ملّی شدن صنعت نفت تحریکاتی را در مناطق مرزی ایران به ویژه در کردستان به راه انداخته بودند، که با دور اندیشی آیت الله کاشانی و سخنرانی‌های فیروزیان ناکام ماند.

وی از طرف آیت الله کاشانی به آذربایجان و خوزستان نیز سفر کرد. اواخر تیر 1331 در اصفهان دستگیر شد. هم چنین پس از کودتـای  28 مـرداد نیز تحت پیگـرد  قرار گرفت. با شروع نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی، به طرفداری از نهضت، فعالیت‌های چشمگیری کرد و بر اساس همین فعالیت‌ها بود که در 19خرداد1343 دستگیر وممنوع المنبر شد.

با دستگیری و تبعید امام خمینی به پاریس به عنوان بازوی پرتوان آیت الله خادمی دوره‌ی جدیدی از فعالیت‌های مبارزاتی با رویکرد فرهنگی را در اصفهان آغاز نمود.

فعالیت‌های عمده‌‌ی ایشان در «جامعه تعلیمات اسلامی» اصفهان متمرکز گردید. هرچند در این دوره نیز شهر‌های دیگر را فراموش نکرد. برای جلوگیری از، تأسیس مدارس مختلط، تولید فیلم‌های مبتذل، طرح مسائل مخالف شرع، تدریس مسائل جنسی در مدارس و اجرای تئاترهای مستهجن در ماه مبارک رمضـان  در اصفهان  فعالیّت‌های گسترده‌ای نمود.

این واعظ سخت کوش پس از پیروزی انقلاب اسلامی با عزیمت به مناطق حسّاس مانند مازندران، دشت مغان، گرگان و نواحی دیگر و همکاری با نهاد‌های متعدّد تلاش‌های زیادی جهت تثبیت نظام نوپای اسلامی انجام داد و در راستای ارتقای معارف اسلامی، کتابخانه‌های متعدّدی را در مناطق مورد نیاز تأسیس نمود.

روستای پوده شهرضا، روستای قهجاورستان، روستای علی آباد مبارکه از او هدایایی ماندگار در دل دارد.

هم چنین ایشان در 45 روستا اقدام به ساختن مسجد کردند که از جمله این روستاها، روستای دوست محمد حاجی، دک، دهمرده، دل آسا و کفتارگی زابل می‌باشد.

وی سرانجام پس از عمری مجاهدت علمی و تبلیغی، صبح امروز در سن 98 سالگی دارفانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت.

روحش شاد و یادش گرامی

منبع: حوزه نیوز

UserName