• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 184
 • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 11:33
 • تاريخ :

مرکز تحقیقات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آشنا شویم

  مسؤول مرکز تحقیقات علمی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان تشکیل این مرکز از چهار گروه؛ قرآن وحدیث، فقه و اصول، موسوعه‌ها و معجم‌ها و تاریخ و رجال به شرح فعالیت هر یک پرداخت.

حجت‌الاسلام احمد مبلغی  با اشاره به فعالیت چهار گروه در مرکز تحقیقات علمی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: گروه قرآن و حدیث به گردآوری احادیث مشترک می‌پردازد که تا کنون موفق به چاپ پنجاه جلد کتاب در زمینه‌های اخلاق، اهل‌بیت (ع)، احکام و فروع شده است.
وی بخش دیگر فعالیت این گروه را پی‌گیری قواعد مشترک تفسیری و شیوه‌های نقد متن حدیث و انتشار کتاب‌هایی در این زمینه اعلام كرد.
مسؤول مرکز تحقیقات علمی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی فعالیت گروه فقه و اصول را پرداختن به موضوعات قابل توجهی مانند: احکام فقهی کعبه، تعامل با پیامبر اکرم (ص)، دفاع از کشورهای اسلامی، ولی امر و ولایت امر نزد مسلمانان عنوان کرد.
حجت‌الاسلام مبلغی با اشاره به فعالیت گروه موسوعه و معجم گفت: در حال حاضر سه موسوعه در حال تهیه است. در موسوعه «آیات الاحکام المقارنه» سعی شده است، آیات‌الاحکامی ارایه شود که از نظر قالب جدید باشد و اطلاعات متنوعی را با رجوع به آیات متعدد و با رعایت ترتیب حروف الفبا عرضه کنیم. محتوای غنی برگرفته از منابع علمای گذشته و معاصر اهل سنت و شیعه از دیگر ویژگی این موسوعه است.
وی افزود: با ارایه این موسوعه کار بزرگی در سطح جهان اسلام انجام خواهد گرفت.
مسؤول مرکز تحقیقات علمی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه درباره «الموسوعه الاصولیه المقارنه» اظهار داشت: کار این موسوعه نسبت به سایر موسوعه‌ها جلوتر است و در سال جاری جلد اول آن منتشر خواهد شد. این کار مورد استقبال مجمع فقهی جده، متشکل از علمای تمام مذاهب اسلامی، قرار گرفته است. این موسوعه از عمق و قالب تطبیقی تازه‌ای برخوردار است.
حجت‌الاسلام احمد مبلغی عنوان سومین موسوعه را «الموسوعه القواعد الفقهیه المقارنه» اعلام کرد که در حال شکل‌گیری است.
وی درباره فعالیت‌های گروه تاریخ و رجال گفت: این گروه به تحقیق در کتاب‌هایی از اهل‌سنت که درباره اهل‌بیت(ع) نوشته شده است، می‌پردازد که تاکنون راجع به حضرت فاطمه زهرا (س)، امام حسن و حسین (ع)، امام زین‌العابدین (ع) و حضرت زینب (س) رساله‌هایی در حال بررسی و چند رساله نیز به چاپ رسیده است.
مسؤول مرکز تحقیقات علمی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی فعالیت مهم این گروه را ارایه تاریخ مقارن علوم اسلامی برشمرد و افزود: این کار در جهان اسلام بی‌نظیر است. علوم اسلامی در یک تبادل بین شیعه و سنی شکل گرفته است و ما درصدد برجسته کردن این تبادل هستیم تا سهم هر مذهب روشن شود. تاریخ مقارن فقه و اصول، هنر اسلامی، تمدن اسلامی، علوم قرآنی و مجموعه عظیم دیگری در حال انجام است که با سرمایه‌گذاری در آن کار بزرگی را ارایه می‌دهیم.
حجت‌الاسلام مبلغی در ادامه گفت: تا کنون سی عنوان کتاب از این مرکز عرضه شده است و در سال جاری پانزده جلد دیگر نیز ارایه خواهد شد.
وی در پایان اظهار داشت: یکی دیگر از کارهای در دست انجام این مرکز، ترجمه آثار علمی و فکری به وجود آمده در حوزه علمیه قم پس از پیروزی انقلاب اسلامی به زبان عربی است که بازخورد گسترده‌ای در جهان اسلام خواهد داشت.

نکاتی متناسب با ایام سوگواری سالار شهیدان (۴)

نکاتی متناسب با ایام سوگواری سالار...

نکاتی متناسب با ایام سوگواری سالار شهیدان (۴)
 «رستاخیز»؛ بیراهه‌ای تا کربلا

«رستاخیز»؛ بیراهه‌ای تا کربلا

«رستاخیز»؛ بیراهه‌ای تا کربلا
حوزه جبل عامل، شکوه فراموش شده (۳)

حوزه جبل عامل، شکوه فراموش شده (۳)

حوزه جبل عامل، شکوه فراموش شده (۳)
حالات بزرگان در لحظات آخر عمر(3)

حالات بزرگان در لحظات آخر عمر(3)

حالات بزرگان در لحظات آخر عمر(3)
UserName