• تعداد بازديد :
  • جمعه 1382/07/04
  • تاريخ :

عملیات ثامن الائمه

شكست حصر آبادان
دفاع مقدس

جزیره آبادان در دورترین نقطه جنوب غربی ایران، قرار دارد كه از جنوب، آبهای گرم خلیج فارس و از شمال و مشرق رودخانه های كارون و بهمنشیر و ازغرب، اروند رود آن را در برگرفته اند.

اروند رود تنها رودخانه قابل كشتیرانی ایران است و تا پیش از جنگ تحمیلی عراق، دو بندر بزرگ و فعال" خرمشهر" و " آبادان" در مسیر این آبراه قرار داشتند. تاریخ شهر " آبادان" با تاریخ صنعت كشورمان و به ویژه پالایشگاه آن گره خورده است.

آغاز جنگ تحمیلی و محاصره شهرآبادان

پس از تجاوز عراق در 31 شهریور 1359 و اشغال سریع بخشهایی از خاك ایران، خرمشهر مهمترین شهر بندری ایران پس از 40 روز مقاومت دلیرانه، به دست دشمن افتاد.

پس از سقوط خرمشهر، دشمن تلاش كرد تا از طریق شرق كارون و شمال بهمنشیر، آبادان را نیز اشغال كند كه با این وضعیت آبادان در یك محاصره 330 درجه ای قرار می گرفت.

پس از فرمان امام خمینی (ره): در چهاردهم آبان 1359 مبنی بر اینكه " حصر آبادان باید شكسته شود" این مسئله علاوه بر جنبه نظامی، جنبه شرعی نیز پیدا كرد و حیثیت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را از سه جنبه، نظامی، سیاسی و مذهبی به محك آزمون سپرد.

مقام معظم رهبری در مورد تاثیر سخنان امام(ره) در نجات آبادان می فرمایند: آبادان در معرض حمله و خطر بود، مثل خونین شهر، منتهی همین تاكید امام كه تكلیف شرعی كردند كه مبادا آبادان سقوط بكند، نیروهای رزمنده را كه در آنجا بود، تقویت كرد. البته در آبادان سپاه آن روز برتر از ارتش بود. بعداً ارتش هم در آبادان مستقر شد و در یك مورد كه نیروهای دشمن از " بهمنشیر" عبور كردند و وارد جزیره آبادان شدند، بسیج توده ای مردم و شرافت نظامی عده ای از نظامیان ما حماسه آفرید و عراقیها را در جایی كه واقعاً بیرون كردن دشمن از آنجا بسیار دشوار بود، در هم كوبیدند. عده ای را كشته و تار و مار كردند و عده ای را به داخل رودخانه انداختند و عده ای هم كه توانستند، فرار كردند. عامل اصلی در حفاظت از آبادان همان فرمان امام بود و داغی كه از سقوط نیمی از خونین شهر در دل برادران وجود داشت.

شرح عملیات ثامن الائمه

طرح عملیات ثامن الائمه در 15 شهریور 1360 ، تكمیل و سرانجام در ساعت 1 بامداد روز پنجم مهر 1360 نیروهای اسلام با رعایت اصل غافلگیری كامل و پس از گسترش روی خط ، به طور ناگهانی بر مواضع مقدم دشمن هجوم برده و خاكریزهای اولیه دشمن را بدون زد و خورد اشغال كردند.

با سپری شدن تاریكی، نیروهای هوایی طرفین وارد كارزار شده و هلیكوپترها نیز به پرواز در آمدند و پشتیبانی آتشهای توپخانه هر دو طرف با شدت هر چه تمامتر به مرحله اجرا در آمد، و دشمن نیروهای احتیاط خود را در منطقه شمال محور ماهشهر- آبادان وارد عمل نمود.

ایثار و از خودگذشتگی رزمندگان میهن اسلامی با وجود گرمای شدید، مقاومت سرسختانه دشمن را در هم  شكست و بعد از 42 ساعت تلاش مداوم لشگر 77 خراسان و رزمندگان سپاه و نیروهای مردمی، عملیات با موقیت كامل به پایان رسید و نیروهای دشمن در منطقه عملیاتی خسارات سنگینی را متحمل شدند و جزیره آبادان از محاصره آنان خارج شد.

نتایج عملیات ثامن الائمه

1- ساحل شرقی رودخانه كارون تصرف گردید.

2- آبادان از محاصره یك ساله خارج شد.

3- بیش از 150 كیلومتر مربع از اراضی اشغال شده آزاد گردید.

4- بیش از 3 هزار نفر از نیروهای دشمن كشته و زخمی شدند و 1656 نفر نیز به اسارت نیروهای اسلام در آمدند.

5- تعداد 90 دستگاه تانك و نفربر، 100 دستگاه انواع خودروی دشمن منهدم گردید و تعداد 3 فروند هواپیما و یك فروند هلیكوپتر عراق نیز سرنگون شدند.

همچنین 100 دستگاه تانك، 60 دستگاه نفربر، 3 دستگاه لودر و 150 دستگاه خودرو به غنیمت گرفته شد.

پاسخ امام خمینی (ره) به تلگرام فرماندهان در خصوص شكستن حصر آبادان

بسم الله الرحمن الرحیم

تیمسار سرتیپ فلاحی، تیمسار سرتیپ ظهیر نژاد و جناب آقای محسن رضایی ایدهم الله تعالی.

تلگراف شما درخصوص فتحی بزرگ كه خداوند تعالی نصیب ارتش و نیروی هوایی و هوانیروز و سپاه پاسداران و بسیج و ژاندارمری و فداییان اسلام و سایر نیروهای مردمی فرموده و محاصره آبادان بطور كامل شكسته شده است، واصل گردید.

این جانب این پیروزی بزرگ را به فرماندهان تمامی نیروهای مسلح و به سربازان ارجمند و سپاهان نیرومند تبریك می گویم و امید است این سرافرازیها را كه برای اسلام و میهن فراهم می كنند، منظور نظر مبارك ولی الله الاعظم بقیةالله ( ارواحنا له الفدا) باشد و آخرین پیروزمندی را كه بیرون راندن نیروهای متجاوز كافر از سرزمین میهن مان است، ملت شریف ایران بزودی مشاهده كند.

این جانب به اسم ملت بزرگ ایران از رزمندگان دلیر ارتش و سپاه و دیگر قوای مسلح( ایدهم الله تعالی) تقدیر و تشكر می كنم. از خداوند متعال توفیق نصرت و عظمت اسلام و مسلمین وبه خصوص نیروهای مسلح اسلامی را خواستار است.

والسلام علیكم

روح الله الموسوی الخمینی

UserName