• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 229
 • يکشنبه 13/12/1385 - 11:32
 • تاريخ :

زمینه‌سازی در خانواده و اجتماع،‌ جرأت و تحول مدیریتی، لازمه پویایی علمی بانوان طلبه است

  یك مدرس خارج فقه حوزه علمیه خواهران، كمك خانواده، كارآمد دانستن زنان مجتهد، كنار گذاشتن دیدگاه‌های التقاطی، شجاعت، احساس وظیفه، تهذیب نفس، دقت علمی، پویایی كتب درسی، تغییر روش‌های آموزشی و تحول در مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران را از زمینه‌های پیشرفت و پركردن خلأ تاریخی بانوان طلبه برشمرد.

بانوی مجتهد زهره صفاتی كه امروز درباره آسیب‌شناسی و موانع تحصیل و پیشرفت بانوان طلبه  یكی از موانع پیشرفت زنان را وظایف سنگین زن در خانواده عنوان و تصریح كرد: برای پیشرفت و موفقیت یك دانش‌پژوه یا استاد خانم در حوزه، خانواده باید با او همراهی كند تا محیط برای پیشرفت وی فراهم گردد.
وی افزود: افكار عمومی باید در مسیر مثبت یادگیری و فراگیری علوم اسلامی توسط بانوان حركت كند، ولی متأسفانه شرایط كنونی حوزه‌ها در چنین وضعیتی نیست و با افراط و تفریط‌هایی روبرو هستیم.
مدرس حوزه علمیه خواهران، با انتقاد از دیدگاه ناكارآمدی زنان مجتهد اظهار داشت: این تفكر باعث ركود علمی زنان طلبه می‌شود. در كنار این تفكر، در خانواده شرایط مساعد، و مسایل و امكانات لازم در اختیارشان نیست. در نتیجه پیشرفت‌های چشم‌گیری در این زمینه روی نمی‌دهد. در اختیار قراردادن ساختمان‌های نوساز و مجهز كافی نیست و باید تفكر اداره كننده این مجموعه‌ها متحول شود.
وی افزود: تا چند سال پیش خانم‌ها به شكل گسترده درس خارج مستقلی نداشتند و به وسیله نوار كاست و در سطح خواندن بعضی از متون به فراگیری مشغول بودند؛ و این مسأله به معنای عدم رشد خانم‌ها در این بخش است.
بانوی مجتهد صفاتی به برخی نارسایی‌ها و چالش‌های اجتماعی و حقوقی زنان اشاره كرد و گفت: باید پاسخ‌گوی این مشكلات و معضلات باشیم. در حال حاضر كسانی كه به دنبال رفع این مشكلات هستند، یا در حوزه علمیه نیستند و از علوم اسلامی آگاهی ندارند، یا در حوزه هستند؛ اما تحت تأثیر تفكرات وارداتی، غرب مآبانه و روشنفكر مآبانه هستند. حتی برخی سخنان از ظاهر فقهی برخوردار است؛ اما تفكری التقاطی است. اینها مثلاً آستین بالا زده‌اند و می‌خواهند مسایل و مشكلات بانوان را حل كنند.
وی با اشاره به تدوین برخی كتب در زمینه حل مسایل فقهی و حقوقی زنان افزود: این كتب كه در خارج از حوزه تدوین شده است، شاید به برخی از نارسایی‌ها در قانون مدنی، قانون مجازات اسلامی و مانند آن اشاره داشته باشد؛ اما دارای راه‌حل‌های فقهی و علمی نیست. در حوزه علمیه خواهران كم كار شده است، حتی مسایل مخصوص بانوان در باب طهارت هم كم كار شده است.
وی افزود: خوشبختانه حدود ده سال است كه درس خارج را برای خواهران طلبه فاضل آغاز كرده و هفت سال بخش طهارت طول كشید كه در حال حاضر مجموعه‌ی آن به نام «طهارة النساء فی احكام الدّماء شرح علی العروة الوثقی» منتشر شده است.
خانم صفاتی، زمینه‌سازی، جرأت، احساس وظیفه،‌ تهذیب نفس و دقت علمی را لازمه موفقیت حركت‌های علمی زنان برای پركردن خلأ تاریخی در این زمینه ارزیابی كرد و خاطرنشان ساخت: از هنگام تأسیس حوزه علمیه نجف، نخستین حوزه شیعی تاكنون، بزرگان زیادی در بحث اجتهاد و تقلید اظهار نظر كرده و كتاب نوشته‌اند؛ اما در شرایط حساس كنونی باید كاری نو مطابق مبانی اصیل اسلام در حوزه‌ها انجام شود.
وی در پایان خواستار تحول در كتب درسی و شیوه آموزشی متداول حوزه علمیه خواهران شد و افزود: باید حوزه علمیه خواهران به نخبه‌پروری روی آورد و از میان بانوان طلبه، استعدادهای درخشان را شناسایی و با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری، پرورش دهد.

UserName