• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 11:30
  • تاريخ :

عبادت خدا ، منبعی نیرو بخش برای حركت در صراط مستقیم است

  حضرت آیت الله نوری همدانی در پیام خود به همایش تجلیل از « نویسندگان جوان پیرامون نماز» اظهار داشت : تقاضای نماز حضرت سیدالشهدا (ع) در شب عاشورا و ظهر روز عاشورا برای استقبال از شهادت بود.

 حضرت آیت الله نوری همدانی پنج شنبه در پیامی به همایش تجلیل از نویسندگان جوان پیرامون نماز ، اظهار داشت : به شهادت تاریخ اسلام هنگامی كه جهاد‌گران اسلام می‌خواستند با موج خون خود حركتی در جامعه ایجاد كنند و سیل عواطف و احساسات را برای رسیدن به آرمان‌های اسلامی به دنبال خود روان سازند دو ركعت نماز می‌خواندند.
متن این پیام بدین شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
با ابلاغ سلام و تقدیر از ستاد محترم اقامه نماز كه به منظور تجلیل از نویسندگان جوان پیرامون امر مقدس نماز این همایش را برپا كرده است.
«انسان» به لحاظ این‌كه خلیفه خدا روی زمین، و دارای استعداد‌های فراوانی است، جایگاه بلند و مقام والایی در عالم خلقت دارد.
و به همین جهت مسؤولیت‌های بسیاری نیز بر عهده او گذارده شده و «بار امانت» سنگینی را بر دوش می‌كشد.
برای اینكه بتواند مسؤولیت‌های خود را ادا كند و در صراط مستقیم الاهی گام بردارد و هرگز منحرف نشود لازم است كه از یك منبع نیرو بخش كمك بگیرد و آن منبع نیرو بخش و قدرت آفرین، بنابر منطق قرآن كریم و فرهنگ اهل بیت عصمت (ع) «عبادت خدا» است.
قرآن كریم در سوره بقره در دو مورد می‌فرماید: استعینو بالصبر و الصلوه (1) كلمه «صبر» در این دو آیه را حضرت صادق و حضرت كاظم (ع) به گرفتن روزه تفسیر نموده‌اند.
بنابراین معنای این دو آیه این است: ای اهل ایمان برای موفقیت در پیمودن راه صحیح زندگی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و فردی از نماز و روزه كه سمبل عبادت‌های دیگر است كمك بگیرید.
حضرت صادق (ع) فرمودند: هر موقع كه برای حضرت امیرالمؤمنان (ع) كار مهمی پیش می‌آید به خواند نماز پناه می‌برد، و سپس این آیه را تلاوت نمودند و استعینو بالصبر و الصلوه.
و نیز فرمودند: هر یك از شما كه با اندوهی از اندوه‌های دنیا مواجه شدید وضو بگیرید و به مسجد بروید و دو ركعت نماز بخوانید و رفع اندوه و شداید خود را از خداوند بخواهید آیا نشنیده‌اید كه خداوند فرمودند و استعینوا بالصبر و الصلوه .
روی همین اصل بود كه تربیت شدگان مكتب حیات بخش اسلام هنگامی كه در آستانه انجام كار مهمی قرار می‌گرفتند برای این‌كه سرافراز و سربلند از میدان انجام وظایف انسانی بیرون بیایند به این پناهگاه مهم پناه می‌برند یعنی با خواندن نماز كار خود را آغاز می‌كردند.
و بالاخره به شهادت تاریخ اسلام هنگامی كه جهاد‌گران اسلام می‌خواستند با موج خون خود حركتی در جامعه ایجاد كنند و سیل عواطف و احساسات را برای رسیدن به آرمان‌های اسلامی به دنبال خود روان سازند دو ركعت نماز می‌خواندند و در نتیجه، با گام‌ استوارتر و دل محكم‌تر به قربانگاه می‌شتافتند و در مذبح مطامع جباران روزگار با دلی آرام و روحی مطمئن سر بر آستان معبود و محبوب خود می‌نهادند.
آری این چنین بود و به این ترتیب بودكه قطرات خون آن‌ها سیل بنیانكنی به وجود می‌آورد و بنیاد ستم ستم پیشه‌گان را متزلزل و منهدم می‌كرد.
این جهادگران راه حق و آزادگان بلند همت كه همت والا و طبع بلندشان هرگز اجازه نمی‌داد كه از دشمنان خود چیزی بخواهند ، در آستانه شهادت فقط تقاضای مهلتی برای خواندن دو ركعت نماز داشتند و با خواندن نماز به استقبال شهادت می رفتند. تقاضای نماز حضرت سیدالشهدا سالار شهیدان (ع) در شب عاشورا و ظهر روز عاشورا را با همین دید و درك باید تفسیر كرد.

UserName