• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/12/13 ساعت 11:29
  • تاريخ :

آیت الله حسینی تهرانی درگذشت

  نمازگزاران مسجد لاله زار، منزل همیشگی این عالم ربانی، دیگر صدای گرم و پرشور پدر مهربان و فرزانه خویش را نمی شنوند.

پدر سالها مسجد جمعه را برای خدمت به خلق و نشر معارف دینی برگزید، فرزندان هم به رسم پدر و به شوق حضور در كهكشان بی پایان علم و اجتهاد گام در مسیر او نهادند. حاج سیدمهدی مسجد خاتم الانبیاء در شهر ری را سالها به عطر حضور خود و بیان فقه پویای شیعه گذراند، مدرسه علمیه، هیئت انصارالعباس و انصارالحجه را به میراث گذاشت و به دیدار حق شتافت. فرزند دیگر در مشهد به كسب علم و تربیت طلاب و فقها پرداخت. تحقیق و پژوهش و تالیف و تعلیم ثانیه ثانیه عمرش را به خدمت گرفت.
سیدمحمدعلی نیز، همو كه امروز لاله زار با تمام كسبه اش سخت دلتنگ آوای خوش منبر و بیان حق او می شود، مقامات علمی خود را در قم و نجف كسب كرد. در محضر اساتید بزرگی همچون آیت الله بروجردی، حضرت امام(ره)، آیت الله صدر و علامه طباطبایی كسب فیض نمود.
فقه و فقاهت را خوب می دانست و رسم پدر كه منبر را موثرترین و راهگشاترین رسانه نشر معارف می دانست، برگزید. در طول سالهای پیش و پس از انقلاب مسجد لاله زار محل گوهرهای گفتارهای مردی بود كه سحاب سخن را چراغ راه نمازگزاران و بندگان خدا می دانست.
در اوج خفقان پهلوی، بر بالای منبر، افشاگری می كرد و امام(ره) را از همین مسجد در راه انقلاب عاشقی می كرد و همراهی.
حجت الاسلام والمسلمین سیدابوالقاسم شجاعی، از خطبای شهیر تهران و شاگرد استاد فلسفی در گفت وگو یی ضمن برشمردن برخی فضایل اخلاقی و سیره عملی آیت الله سیدمحمدعلی حسینی تهرانی تسلط بر مراتب منبر و تبلیغ و منابع نشر حدیث را از بارزترین ویژگی های وی عنوان كرد و گفت: هرگز منبر و بیان چهره به چهره با مردم را ترك نمی كرد و نسبت به بیان معارف اهل بیت(ع) مبتنی بر اسناد معتبر و مراجع متقن توجه خاصی داشت.
وی به مردم داری آیت الله سیدمحمدعلی حسینی تهرانی اشاره كرد و افزود: هرگز از مردم جدا نمی شد و فضیلتی برای خود نسبت به دیگران برنمی گزید. متواضع بود و به رفع حاجت نیازمندان بسیار حساس و به طور كلی تمامی مصادیق یك فقیه عالیقدر و در خدمت مردم را داشت.
حجت الاسلام شجاعی با اشاره به مراتب علمی و والای آیت الله حسینی تهرانی، تصریح كرد: علی رغم اینكه از بالاترین مراتب فقه و علم برخوردار بود، تدریس و تعلیم در كنار منبر و مسجد را هرگز فراموش نمی كرد.
وی افزود: آیت الله حسینی همچون سایر افراد و خاندان با فضیلت حسینی عاشق نظام و انقلاب و همراه و همگام حضرت امام خمینی(ره) بود، بیش از 30سال سنگر مسجد را محل روشنگری اذهان عمومی دانست و هرگز در بیان حقیقت و همراهی برای اعتلای انقلاب و نظام كوتاهی نكرد.
آیت الله سیدمحمدعلی حسینی تهرانی كه داماد حضرت آیت الله العظمی شاه آبادی، استاد حضرت امام(ره) بود به رفتار نیكو با مردم، تواضع و توجه به مبانی معرفتی اسلام مشهور بود، مورد اعتماد مراجع و امین مردم محسوب می شد، مردم او را همچون پدری دلسوز می دانستند كه هیچ گاه موعظه و نصیحت و ارشاد خسته اش نمی كند و همواره برای مردم و در خدمت آنهاست. شنبه نهم اردیبهشت ماه 1385، پس از عمری مجاهدت و كسب و نشر معارف اسلامی به پدر و برادرانش در جوار رحمت الهی پیوست. مراسم تشییع این عالم ربانی امروز از ساعت 9صبح و از مسجد بزرگ لاله زار به سمت شهر مقدس قم برگزار می شود.
همچنین مجلس بزرگداشتی روز چهارشنبه 13اردیبهشت ماه در مسجد لاله زار برگزار خواهد شد.

UserName