• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1395/12/05
  • تاريخ :

آموزه های دو مکتب، کتابی مفید برای مطالعه تاریخ

علامه عسکری تمام عمر با برکت خویش را مصروف در آموزش صحیح تاریخ اسلام به مردم کرد. چهره این عالم در میان دانشمندان شیعی و اهل سنت دارای بزرگی و ارزشمندی است.

فرآوری: محمد باعزم - بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان

ن

سید مرتضی شریف عسکری مشهور به علامه عسکری متوفای سال های اخیر در تهران به سال  ۱۳۸۶شمسی از سیره‌نگاران و مورخان تاریخ اسلام است. او در آثار خود کوشیده است تا با نگاهی محققانه، به بررسی تاریخ اسلام بپردازد. مهمترین کتاب‌های وی عبارت‌اند از خمسون و مائه صحابی مختلق، التوسل بالنبی (ص) و التبرک بآثاره، عبدالله بن سبأ و اساطیر اخری. وی از اعضای سابق شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت و از روحانیان فعال علیه رژیم بعثی عراق و مدت‌ها از اعضای کادر اصلی حزب الدعوة الاسلامیة بوده است.

وی تحصیلات مقدماتی حوزوی خود را تا شرح لمعه در حوزه علمیه قم خدمت استادانی چون امام‌خمینی(ره) خواند و سپس از قم به نجف ‌رفت و در نجف در درس‌های آیت‌الله حکیم شرکت کرد. علامه عسکری همزمان با شرکت در کلاسهای درس آیت الله حکیم در فعالیت‌های سیاسی آن زمان عراق  نیز شرکت و همزمان چند دانشکده و بیمارستان و مؤسسه خیریه در عراق تاسیس ‌کرد.

ایشان همچنین در تبادل استاد میان این دانشکده‌ها و الازهر مصر نقش مهمی را ایفا می‌کرد. اکثر افرادی که اکنون مسئولان عراق هستند، شاگردان مرحوم علامه عسگری و فارغ‌التحصیل دانشکده اصول دین عراق هستند که ایشان بنا نهاده‌اند.

مهمترین ویژگی آثار علامه عسکری در این است که اولا همه آثارشان را از منابع اهل سنت نوشته است و از کتاب‌های اهل سنت استفاده کرده است و ابتکار ایشان هم این است که برای اولین بار برخی از صحابه ساختگی را مطرح کرد یعنی افرادی که اصلا وجود خارجی ندارند و شخصیت‌های ساختگی‌اند. ایشان ثابت کرد که این افراد به اسم صحابه پیامبر مطرح شده‌اند و حرف‌هایی که از زبان ایشان نقل شده است دروغ است. این مهمترین کار ایشان است. علامه عسکری 150 نفراز صحابه ساختگی پیامبر را معرفی کرد.

علامه عسکری تمام عمر با برکت خویش را مصروف در آموزش صحیح تاریخ اسلام به مردم کرد. چهره این عالم در میان دانشمندان شیعی و اهل سنت دارای بزرگی و ارزشمندی است.

کدام یک از کتاب های ایشان مفید هستند؟!

بدون هیچ گونه اغراقی می توان گفت کلیه آثار قرآنی و تاریخی این عالم بزرگ دارای اعتبار و ارزش بسیار زیادی برای مطالعه می باشد و همه این آثار ارزش وقت گذاری برای مطالعه را دارند.

 اما اگر بخواهیم از میان آثاری که به زبان فارسی از ایشان وجود دارد و به خوبی می تواند یک نقشه کلی از تاریخ صدر اسلام را به ما بیاموزد،می توان به کتاب های «سقیفه» که بسیار خلاصه است و وقت کمتری می برد،اشاره کرد و برای افرادی که می خواهند مفصل تر بخوانند می توان کتاب «آموزه های دو مکتب یا همان معالم المدرستین» را نام برد. برخی نویسندگان، این کتاب را از آثار تاثیرگذار در جهان عرب دانسته‌اند.

سید مرتضی عسکری در این کتاب تلاش کرده بی هیچ توهین و بدزبانی، به ادله اهل سنت در برابر شیعه پاسخ می‌دهد. نقل شده که حتی داشتن این کتاب در برخی از کشورهای عربی جرم بوده است.


منابع:
1. دانشنامه اهل بیت
2. خبرگزاری همشهری

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName