• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1395/11/26
  • تاريخ :

گردشگری را وزارتخانه کنید!

میراث فرهنگی را وارد بحث سیاسی نکنید

محمد حسن محب‌علی، از پیشکسوتان عرصه مرمت و معماری در مراسم نکوداشت خود، به بدنه ضعیف کارشناسی میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: نیروی کارشناسی سازمان میراث فرهنگی بسیار ضعیف است و به خون تازه نیاز دارد.

بخش گردشگری تبیان

گردشگری را وزارتخانه کنید!

به گزارش تبیان از ایسنا ؛ «محمدحسن محب‌علی» عصر روز دوشنبه ۲۵ بهمن در مراسم تقدیر از خود به پاس نیم‌قرن حضور و فعالیت پیوسته در عرصه معماری که در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد؛ ارزش گذاشتن به آثار تاریخی را وظیفه‌ای مهم دانست و گفت: در طول سال‌های فعالیت خود همواره در خدمت میراث فرهنگی و آثار تاریخی بوده‌ام، چون در طول سال‌ها فعالیت نکات عارفانه و والایی را در آجر به آجر این آثار دیدم به گونه‌ای که امروز حتی نمی‌توانم از یک آجر بگذرم.

وی افزود: از آنجایی که در خانواده‌ای متولد شدم که با هندسه سنتی آشنایی داشتند به این رشته گرایش پیدا کردم و به دانشکده معماری رفتم. در دانشکده نقشه‌های آثار تاریخی یونان را باید تمرین می‌کردیم و از آنجایی که در یک خانه سنتی زندگی می‌کردم و به معماری ایران علاقمند بودم، احساس دوگانه‌ای پیدا کردم.

محب‌علی ادامه داد: زمانی که در سال ۱۳۴۴ در سازمان ملی حفاظت از آثار باستانی مشغول به فعالیت شدم و روی بناهایی چون گنبد سرخ و کلیسای سنت استپانوس فعالیت کردم، آجرکاری این بناها و نوع تقسیم‌بندی بنا نگاهم را نسبت به معماری تغییر داد و آنجا بود که متوجه شدم که در ایران چه معماری ارزشمندی وجود دارد که شناخته نشده است.

میراث فرهنگی نهادی کاملا علمی و پژوهشی است و ماهیت آن با نهاد گردشگری که فعالیت اجرایی و تبلیغاتی دارد، متفاوت است.بهتر است که گردشگری تبدیل به یک وزارتخانه شود و به فعالیت‌های گسترده خود بپردازد و میراث فرهنگی با همان بدنه محدود و کوچک خود به فعالیت‌های پژوهشی و علمی خود بپردازد.

این پیشکسوت معماری و مرمت در ادامه افزود: تمام بناهایی که وجود دارند قابل احترام است. تخت سلیمان یک عبادتگاه است، فیروزآباد یک شُکرگاه. این بناها عرفانی در خود دارند که به ما درس می‌دهند و کسانی که این آثار را به وجود آوردند به نظم و نظامی که در این جهان حاکم است معتقد بودند و به انسان، طبیعت، فرهنگ، ادب و عرفان احترام می‌گذاشتند.

نقش اساسی دولت و مدیران، نهادینه کردن هویت ملی است

وی با بیان این‌که مسلم است هویت جامعه بر مبنای تاریخ و فرهنگ و دستاوردهای علمی و اخلاقی است و انسان بدون هویت احساس پوچی و ناامنی می‌کند؛ ادامه داد: نقش اساسی دولت و مدیران نهادینه کردن هویت ملی است و بدون شناخت هویت هر ملتی دچار سقوط می‌شود. از همین رو، وظیفه سازمان میراث فرهنگی این است که جامعه امروز را از چند دهه گذشته از میراث فرهنگی بریده و با این مباحث بیگانه شده پیوند دوباره بزند.

او با تاکید بر این‌که میراث فرهنگی فقط در معماری نیست. بلکه در اخلاق، کشاورزی، تولید و در همه‌ی زمینه‌ها قابل برداشت است؛ گفت: از مسئولان ارشد میراث فرهنگی می‌خواهم به بدنه کارشناسی سازمان میراث فرهنگی کشور توجه بیشتری نشان دهند.

معــاون حفظ و احیا سازمان میراث فرهنگی سابق کشور بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی بر پاشنه‌ی کارشناسان زبده خود می‌چرخد اما نیروی کارشناسی سازمان بسیار ضعیف است و نیاز به خون تازه دارد تا به اصلاح راه آینده بپردازد به همین دلیل لازم است که نیروی آموزش دیده و علاقمند به کار برای فعالیت‌های میراث فرهنگی جذب شوند.

گردشگری را وزارتخانه کنید/میراث فرهنگی را وارد بحث سیاسی نکنید

این پیشکسوت میراث فرهنگی به سنخیت نداشتن دو حوزه میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد و افزود: میراث فرهنگی نهادی کاملا علمی و پژوهشی است و ماهیت آن با نهاد گردشگری که فعالیت اجرایی و تبلیغاتی دارد، متفاوت است.

محب‌علی معتقد است: بهتر است که گردشگری تبدیل به یک وزارتخانه شود و به فعالیت‌های گسترده خود بپردازد و میراث فرهنگی با همان بدنه محدود و کوچک خود به فعالیت‌های پژوهشی و علمی خود بپردازد.

محبعلی تاکید کرد: بگذارید ما کوچک بمانیم و میراث فرهنگی را وارد بحث‌های سیاسی نکنید.


منبع : ایسنا

 

UserName