• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1395/10/13
  • تاريخ :

صدقات به متکدیان بدهیم یا در صندوق صدقات بریزیم؟

آیا دادن صدقات به گدایانی که درب منازل را می زنند یا در خیابانها می نشینند جایز است یا اینکه بهتر است به یتیمان و مساکین داده شود و یا با ریختن آنها در صندوق صدقات در اختیار کمیته امداد قرار گیرد؟

 فرآوری: حجت الاسلام تیموری - بخش احکام اسلامی تبیان

گدا، متکدی، متکدیان

صدقات مستحبی بهتر است به فقیر عفیف و متدیّن داده شود و همچنین گذاشتن آن در اختیار کمیته امداد هرچند با ریختن در صندوق صدقات هم باشد اشکال ندارد.

 ولی صدقات واجب باید توسط خود شخص و یا به وسیله وکیل او به فقرایی که مستحق هستند داده شود و در صورتی که انسان بداند که مسئولین کمیته امداد پولهای صندوق ها را جمع آوری کرده و به فقرای مستحق می دهند، ریختن آن در صندوق های صدقات اشکال ندارد. (صدقات ️ مسئله 1821 اجوبةالاستفتائات آیت الله خامنه ای)


آیا دادن صدقه مستحبى به سیّد جایز است؟

ج) مانع ندارد.

اگر صدقه جمع شده با رضایت خودم به كسى قرض دهم تا مشكل طرف مقابل حل شود و بعد از حل مشكل به من برگرداند و براى صدقه استفاده كنم حكم آن چیست؟

 

اگر مبلغ صدقه از خودتان بوده و جمع كرده اید و هنوز به فقیر نداده اید، از ملك شما خارج نشده و اختیار آن دست خود شماست مگر اینكه در صندوق كمیته امداد ریخته باشید

س 1820: کمیته امداد امام خمینی(قدّس سرّه) صندوقهایی را در منازل، خیابان ها و اماکن عمومی شهر و روستا برای جمع آوری صدقات و خیرات و رساندن آنان به دست فقرا و مستحقان قرار داده است. آیا جایز است علاوه بر حقوق ماهیانه و مزایایی که کارکنان کمیته امداد از آن نهاد می گیرند، درصدی از پولهای آن صندوق ها به عنوان پاداش به آنان داده شود؟ و آیا جایز است مقداری از آن پولها به افرادی داده شود که در جمع آوری آنها نقش دارند ولی از کارمندان کمیته امداد نیستند؟

صدقات مستحبی بهتر است به فقیر عفیف و متدیّن داده شود و همچنین گذاشتن آن در اختیار کمیته امداد هرچند با ریختن در صندوق صدقات هم باشد اشکال ندارد

پرداخت مقداری از اموال صندوق های صدقات به کارکنان و کارمندان کمیته امداد به عنوان پاداش، علاوه بر حقوق ماهیانه ای که از آن کمیته می گیرند، اشکال دارد بلکه تا رضایت صاحبان اموال به این کار احراز نشده، جایز نیست، ولی دادن مقداری از آن به کسانی که در جمع آوری موجودی صندوق ها کمک می کنند به عنوان اجرت المثل کارشان اشکال ندارد، به شرطی که برای جمع آوری و رساندن صدقات به افراد مستحق به کمک آنها نیاز باشد، به خصوص اگر ظاهر امر نشان دهد که صاحبان اموال راضی به این کار هستند.

س 1821: آیا دادن صدقات به گدایانی که درب منازل را می زنند یا در خیابانها می نشینند جایز است یا اینکه بهتر است به یتیمان و مساکین داده شود و یا با ریختن آنها در صندوق صدقات در اختیار کمیته امداد قرار گیرد؟

ج: صدقات مستحبی بهتر است به فقیر عفیف و متدیّن داده شود و همچنین گذاشتن آن در اختیار کمیته امداد هرچند با ریختن در صندوق صدقات هم باشد اشکال ندارد، ولی صدقات واجب باید توسط خود شخص و یا به وسیله وکیل او به فقرایی که مستحق هستند داده شود و در صورتی که انسان بداند که مسئولین کمیته امداد پولهای صندوق ها را جمع آوری کرده و به فقرای مستحق می دهند، ریختن آن در صندوق های صدقات اشکال ندارد.

س 1822: وظیفه انسان در برابر گدایانی که در برابر دیگران دست دراز می کنند و زندگی خود را با گدایی اداره می نمایند و چهره جامعه اسلامی را مشّوه جلوه می دهند، به خصوص بعد از اقدام دولت به جمع آوری آنان، چیست؟ آیا کمک به آنان جایز است؟

اگر مبلغ صدقه از خودتان بوده و جمع كرده اید و هنوز به فقیر نداده اید، از ملك شما خارج نشده و اختیار آن دست خود شماست مگر اینكه در صندوق كمیته امداد ریخته باشید

ج: سعی کنید صدقات را به فقرایی که متدیّن و عفیف هستند بدهید.

س 1823: اینجانب خادم مسجد هستم و کارم در ماه رمضان بیشتر می شود، به همین دلیل بعضی از افراد خیّر مبلغی به عنوان کمک به من می دهند، آیا گرفتن آن برای من جایز است؟
ج: آنچه که آنان به شما می دهند احسانی از طرف آنان به شماست، در نتیجه برای شما حلال است و پذیرفتن آن اشکال ندارد.

آیا به افراد بی درآمد (مثل تریاكی - دزد - بیكار و...) می توان كمك كرد و صدقه داد؟

كمك كردن و صدقه به كسانی كه سرپرست آن ها معتاد یا دزد است اشكالی ندارد، ولی باید پول به خود سرپرست داده نشود كه در راه اعتیاد و كارهای نامشروع مصرف كنند.
حتی المقدور به فرد امینی از خانواده او داده شود و در غیر این صورت بهتر این است كه به صورت خوراك و پوشاك به آن ها برسد تا هر گونه سوء استفاده از صدقات منتفی شود.


منابع:
راز ماندگاری
پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله  خامنه ایی

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName