• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 204
 • دوشنبه 1395/9/22
 • تاريخ :

کودکان را اسیر دیوارهای آموزش نکنید

کودکان را اسیر دیوارهای آموزش نکنید


وزیر آموزش ‌و پرورش با اشاره به اینکه کودکان و نوجوانان را اسیر دیوارهای آموزش‌ و پژوهش نکنیم، گفت: باید به تفکر و نوآوری در آموزش اهمیت دهیم.

خبرگزاری تسنیم: فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی در جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش دانش‌آموزی که در دبیرستان دکتر شریعتی منطقه 2 تهران برگزار شد، با بیان اینکه علم امروز، فناوری فرداست، اظهار کرد: رشد علم بدون رشد خلاقیت و غلبه فرهنگ نوآوری بر حوزه آموزش در همه سطوح از پیش‌دبستانی گرفته تا متوسطه و آموزش عالی امری نا ممکن است.

وی افزود: معتقدم همه ما باید کاری کنیم که اساس سیستم آموزش، تربیت دانش‌آموز و دانشجوی متفکر و خلاق باشد. پژوهشگری، زاییده آموزش نیست بلکه پایه آموزش است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه پژوهشگر بودن تنها یک فضیلت در نظام آموزشی نیست بلکه یک ضرورت است، گفت: خلق و تولید علم با آموزش‌های بسته‌بندی شده و تکیه بر محفوظات به انجام نمی‌رسد. شکوفایی علم از ابتدا تا انتها محصول پژوهش‌مدار کردن آموزش است.

دانش‌آشتیانی افزود: وقتی سخن از اولویت پژوهش بر آموزش مطرح است، مقصود ما محدود شدن در فرمالیسم نیست و اضافه کردن بخشنامه‌های جدید مدنظر نیست بلکه منظور متحول کردن نگرش‌ها و اصلاح فرآیندها و ساختارهای یادگیری بر پایه آن است. ما باید سعی کنیم نگرش‌ها، بینش‌ها و ساختارها را اصلاح کنیم.

وی با بیان اینکه آموزش فقط در کلاس‌های درس اتفاق نمی‌افتد، افزود: نیازمند فهمی جدید، رویکردی جدید و سیاست‌گذاری‌هایی جدید هستیم. اسناد بالادستی ما را به این نقطه مهم راهبری می‌کند که تفکر خلاق و فهم پژوهش، بنیان را مبنای آموزش قرار دهیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در مقام اجرا هنوز موانع جدی در مسیر بنیادی کردن پژوهش در نظام آموزش وجود دارد. تغییر در نگرش تنها یک مسئله درون بخشی نیست و تنها یک مسئله ملی است. تحقیقات بخش زینتی یا توجیه‌گر آنچه در حال انجام است، نیست. پژوهش باید یک نیاز جدی و سرمایه‌گذارانه محسوب شود.

دانش آشتیانی گفت: در فنلاند وقتی مدل سیستم آموزشی را تشریح می‌کنند شاهد هستیم براساس مدلی که از سال 2016 آغاز شد در مقطع ابتدایی دروس به صورت تلفیقی ارائه می‌شود و اینگونه نیست که در کلاس دروسی مانند ریاضی، فارسی و هنر به صورت مجزا ارائه شود بلکه این مباحث را تلفیق کرده‌اند و در قالب پروژه، دانش‌آموزان مسائل مختلف را فرا می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه بازنگری و تدوین نظام ارزشیابی آموزشی، چابک کردن فرآیندهای اجرایی و اصلاح مقررات به سود پژوهش و کاهش دیوان‌سالاری‌های فرساینده به سود مدرسه از ضرورت‌هاست، افزود:‌ باید به تفکر و نوآوری در آموزش اهمیت دهیم.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: باید آموزش و پرورش درهای خود را به سوی نهادهای مولد اندیشه باز کند و در بحث پژوهش در مدرسه به دام کلیشه‌های رایج نیفتیم چرا که توجه به تفاوت کودکان و نوجوانان با پژوهشگری دانشمندان و بزرگسالان متفاوت است.

دانش آشتیانی گفت: کودکان و نوجوانان را اسیر دیوارهای آموزش‌ و پژوهش نکنیم، خلاقیت و نوآوری مهمترین عوامل مورد توجه در مدارس است.

منبع: امروز فردا را می سازم

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تنظیم: نسرین صادقی

جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری دانش آموزی

جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و...

جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری دانش آموزی برگزار شد.....
ارتباط با ما

ارتباط با ما

در این مطلب راه های ارتباطی با دبیرخانه جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان ارایه گردیده است...
سومین جشنواره دانش آموزی زیست فناوری

سومین جشنواره دانش آموزی زیست...

برگزیدگان سومین جشنواره دانش آموزی زیست فناوری در مراسم اختتامیه این جشنواره انتخاب و طی مراسمی معرفی شدند...
UserName