• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 228
 • يکشنبه 1395/9/21
 • تاريخ :

جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری دانش آموزی برگزار شد

جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری دانش آموزی آغاز شد


با حضور وزرای آموزش و پرورش، علوم و تحقیقات و فناوری جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری دانش آموزی برگزار شد.

جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری دانش آموزی آغاز شد

وزیر محترم علوم،تحقیقات و فناوری جناب اقای دكتر فرهادی در دبیرستان دكتر شریعتی جهت شركت در جشنواره تجلیل از برگزیدگان دانش اموزی پژوهش و فناوری حضور داشتند.

به گزارش مركز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، در دومین روز از هفته پژوهش جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناورری دانش آموزی با حضور دكتر فخرالدین احمدی دانش آشتیانی و دكتر محمد فرهادی در دبیرستان شریعتی منطقه 2 شهر تهران برگزار گردید.
بر این اساس؛ در این جشنواره وزاری آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری به سخنرانی خواهند پرداخت و از 21 نفر از دانش آموز برگزیده پژوهشی تجلیل به عمل خواهد آمد.

دکتر دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: به دانش آموزان پژوهشگر برگزیده و به مسئولان و نهادهای دست اندركار این انتخاب فرخنده، صمیمانه تبریك وخسته نباشید عرض می كنم.
وزیر آموزش و پرورش تصریح كرد: جشنواره ها در هر سطح و با هر زمینه ای كه باشند،  نماد و نهاد جلب توجه، حساسیت و مشاركت نخبگان و عامه مردم در اموری هستند كه در فرآیند توسعه همه جانبه ، موزون  و متوازن كشور تاثیر گذار و پیش برنده‌اند، این مراسم هم از همین قاعده مستثنی نیست.

وی خاطرنشان كرد: توسعه علمی، مبنای توسعه ملّی و شرط بقای آن است، «توسعه » علمی بر كشف استعدادها و ظرفیت های نهفته و ارتقای سطح و حجم سرمایه علمی كشور بنا نهاده شده است. مهمترین بخش این سرمایه و ظرفیت علمی را بخش نوجوان و جوان آن تشكیل می دهد.

دانش اشتیانی افزود: اندیشمندان  و دانشمندان نوجوان و جوان» وقتی به درستی كشف و شناخته شوند و در مسیر صحیح رشد و شكوفایی قرار گیرند، می توانند در فرآیند رشد خلاقیت و نوآوری و ترویج علم و توسعه پژوهش در سطوح مختلف جامعه موثّر باشند.

وزیر آموزش و پرورش بیان كرد: كلام درستی است كه « علم امروز ، فنّاوری فرداست » ولی باید به مقدّمه این مهم هم توجّه كرد. رشد علم ، بدون رشد خلاقیت و بدون غلبه  «فرهنگ نوآوری» بر حوزه آموزش – در همه سطوح آن از پیش دبستانی و ابتدایی تا آموزش متوسطه و عالی  - امری ناممكن است. «پرورش» ، مقدّم «بر آموزش» است.

وی گفت: به عنوان كسی كه خود را متعلّق به هر دوحوزه «مدرسه» و «دانشگاه» می داند و میان «آموزش و پرورش» و نظام «علوم ، تحقیقات و فناوری» ، به ضرورت وجود ارتباط ارگانیك  و هم سرشتی قائل است ، معتقدم همه ما باید كاری كنیم كه اساس سیستم آموزشی ، تربیت دانش آموز و دانشجوی متفكّر و خلاق باشد.

پژوهشگر بودن یك ضرورت در نظام تعلیم و تربیت است

دانش آشتیانی اظهاركرد: پژوهشگری ، زاییده آموزش نیست ، بلكه پایه آموزش است . پژوهشگر بودن تنها یك فضیلت در نظام آموزش نیست ، بلكه یك ضرورت در نظام تعلیم و تربیت است.

خلق و تولید علم با آموزش های بسته بندی شده و با تكیه بر محفوظات به انجام نمی رسد. شكوفایی علم از ابتدا تا انتها ، محصول پژوهش مدار شدن آموزش است .

وزیر آموزش و پرورش بیان كرد: وقتی صحبت از اولویت پرورش برآموزش و اولویت پژوهش بر آموزش می كنیم، مقصودمان محدود شدن در صورت گرایی و فرمالیسم نیست . به عبارت دیگر منظور ، اضافه كردن دستوری بر دستورهای دیگر و بخشنامه ای بر بخشنامه های دیگر نیست ، بلكه منظور ، متحول كردن نگرش ها و اصلاح فرآیندها و ساختارهای یادگیری بر پایه آن است.

وی افزود: آموزش جدید درجهان به طور اعم و در جامعه ما به طور اخص ، نیازمند فهمی جدید ، رویكردی جدید و سیاست‌ها و برنامه های جدید است. رهیافت ها  و دستاوردهای جدید نظری و اسناد و برنامه های توسعه ای بالادستی مانند «سند تحول آموزش و پرورش» ما را به این نقطه مهم راهبری می كند كه  «تفكر خلاق» و «فهم پژوهش بنیاد » را مبنای آموزش قرار دهیم.

دانش آشتیانی خاطرنشان كرد: واقعیت ها نشان می دهند كه در مقام اجرا هنوز موانع جدّی اعم از شناختی ، ساختاری و اجرایی در مسیر بنیادی كردن پژوهش در نظام آموزش وجود دارد.

وی گفت: تغییر در نگرش » تنها یك مساله درون بخشی نیست ؛ مسأله ای ملّی است كه حدّاقل باید در همه سطوح تصمیم گیری ملیّ احساس و درك فایده مند و اثربخش بودن تحقیق به وجود آید و « تحقیقات » نیز بنای نیل به هر برنامه موفقِ توسعه قلمداد شود.

عضو كابینه دولت تدبیر و امید افزود: تحقیقات، بخش زینتی یا بخش توجیه گر آنچه در حالِ انجام است تلقی نشود. پژوهش یك نیاز جدّی و یك ضرورت سرمایه گذارانه به شمار آید ، نه یك فعالیت حاشیه ای ، خدماتی و مصرفی !

وی گفت: پژوهش شرط لازم برای اعتلای آموزش ، رشد خلاقیت ، ارتقای نوآوری ، بومی شدن دانش و گسترش مرزهای علم تلقی شود.

آموزش پژوهش مدار باید از مدرسه آغاز شود

دانش آشتیانی تصریح كرد: آموزش «پژوهش مدار» ، از « مدرسه » شروع شود ولی « در مدرسه» نماند. از نظر طولی حدّاقل تا بالاترین سطوح آموزش عالی ادامه یابد و از نظر عرضی همراهی و همكاری همه نهادهای رسمی و غیررسمی ، حاكمیتی و مدنی را در بر بگیرد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: تحوّل در فرآیندها » و«ساختارها» با مبنا قرار دادن « دانش آموز پژوهشگر» و «مدرسه پژوهش گرا» ، اصلاح رویكردها ، مقررات و برنامه های موجود را می طلبد.

دانش آشتیانی اظهاركرد: باید موانعی كه نمی گذارند « مدرسه محیط یادگیری همه باشد» رفع شوند.

وی افزود: باید برای پژوهشگر شدن دانش آموز ، به پژوهشگر شدن معلّم ، به پژوهشگرا شدن مدیریت مدارس و به پژوهش محور شدن سیستم سیاست گذاری ، مدیریتی و اجرایی دستگاه آموزش و پرورش و آموزش عالی پرداخت . دانش آموز پژوهشگر از مدرسه غیرپژوهشی بیرون نمی آید . خلاقیت در پژوهشگری  دانش آموز باید نتیجه نوآوری مدرسه باشد ، نه حاصل فاصله گرفتن او از نظام تعلیم و تربیت رسمی.

دانش آشتیانی بیان كرد: بازنگری و تدوین نظام ارزشیابی آموزشی  و نظام تخصیص اعتبارات و چابك كردن فرآیندهای اجرایی و اصلاح مقررات به سود « پژوهش » و كاهش دیوان سالاری های فرساینده به سود «مدرسه» ، از جمله  ضرورت های پیش روی ماست.

وزیرآموزش و پرورش اظهاركرد: باید به تفكّر و نوآوری در آموزش به جدّ بها دهیم . از نقش دادن و محور قرار دادن دانش آموز در سطوح مختلف نهراسیم. ضرورت آزمون و خطا در آموختن برای دانش آموزان را  بپذیریم . پژوهش وقتی جدّی است كه نقش آفرین اصلی آن دانش آموزان بوده و بقیه در خدمت دانش آموز و تسهیل گر كار او باشند.

وی افزود: باید آموزش و پرورش درهای خود را به سوی نهادهای مولّد اندیشه ، به سوی تجربه ها و مدارس خلاق ، به سوی مؤسسات علمی ، فرهنگی ، هنری و مدنی كه راه های نو در رشد و ارتقای آموزش ، پژوهش ، تفكّر و خلاقیت را  پیموده اند ، بازكند.

دانش آشتیانی گفت: باید به سوی مسأله محوری «پژوهش » ، مساله محوری »آموزش» و موضوع محوری «تحقیقات» رفت . زمان تحقیقات انتزاعی و محدود سپری شده است ، اینك زمان تحقیقات میان رشته ای و تلفیقی است ( اشاره به تجربه بسته زمین در مدرسه مفید).

عضو كابینه تدبیر و امید افزود: نكته دیگر اینكه در توسعه پژوهش و توجّه به رقابت های پژوهشی در مدرسه به دام كلیشه های رایج نیفتیم .در این میان توجّه به تفاوت پژوهش كودكان و نوجوانان با پژوهشگری محققان ، دانشمندان بزرگسال ضروری  است.

وی افزود: پژوهش در میان كودكان و نوجوانان عمدتاً از انگیزه های كنجكاوانه و میل به پرسشگری و شناخت محیط نشأت می گیرد كه با تخیّل خلاقانه، علاقه مندی به تجربه های فرا واقع و ساختن دنیای فانتزی هم می تواند آمیخته باشد.

دانش آشتیانی افزود: اگر آموزشی در پژوهشگری هست ، باید بتواند به خلاقیت و دوری آنان از كلیشه ها اهمیت بدهد ، نه اینكه باعث شود در بهترین حالت ، كودكان و نوجوانان ما كپی های ناقص و ضعیفی از پژوهش های رایج تهیه و ارائه كنند.

وی اظهاركرد: بگذاریم كودكی و نوجوانی به درون دنیای پژوهش وارد شود ، كودكان و نوجوانان را اسیر دیوارهای پژوهش و اسیر دیوارهای آموزش نكنیم. «خلاقیت و نوآوری» مهمترین عوامل صیانت سرمایه های انسانی ماست.

وزیر آموزش و پرورش گفت: همان چیزی كه اساس تعلیم و تربیت در اسلام ، اساس تجربه تمدنی و علمی ایران و جوهر تأكیدات امام راحل (ره) و رهبری معظم انقلاب در این دوران است.مرکز یادگیری سایت تبیان

اولین جشنواره علمی پژوهشی پژوهشسراهای دانش آموزی تهران

اولین جشنواره علمی پژوهشی...

اولین جشنواره علمی پژوهشی پژوهشسراهای دانش آموزی تهران
سالانه 50 تا 60 هزار پژوهش در آموزش و پرورش صورت می گیرد

سالانه 50 تا 60 هزار پژوهش در آموزش و...

سالانه 50 تا 60 هزار پژوهش در آموزش و پرورش صورت می گیرد
مصاحبه با دانش آموزان مدرسه راهنمایی نورا، قایق با سلول خورشیدی

مصاحبه با دانش آموزان مدرسه راهنمایی...

مصاحبه با دانش آموزان مدرسه راهنمایی نورا، قایق با سلول خورشیدی
هشتمین نمایشگاه علمی- پژوهشی مجتمع آموزشی خدیجه کبری (س)

هشتمین نمایشگاه علمی- پژوهشی...

هشتمین نمایشگاه علمی- پژوهشی مجتمع آموزشی خدیجه کبری (س)
UserName