• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1382/06/17
  • تاريخ :

چگونه اینترنت سریع تری داشته باشیم ؟

با هزار و یك زحمت یك كارت اینترنت خریده ای تا ازمصیبت چند روزدوری ازاینترنت و چت و... خلاص شوی. با عجله پای سیستم می نشینی وconnect می شوی؛ یك دقیقه، دو دقیقه..." ای بابا چرا این قدر خط كند است؟! بَر و بچه ها كه می گفتند این كارت اینترنت خیلی توپ است، سرعتی دارد كه نگو و نپرس..." خلاصه پس از یك ساعتی كلنجار رفتن، بی خیال می شوی و با عصبانیت تمام به زمین وزمان ناسزا می گویی؛ از مخترع رایانه گرفته تا تمامISPها ... اما واقعاً مشكل از كجا است؟ چرا گاهی اینترنت این قدر كند است؟ و آیا در همین ایران خودمان و با همینISPها( شركت های سرویس دهنده اینترنت) می توان اینترنت سریعتری را تجربه كرد؟

مودم خوب از نان شب هم واجب تر است!

بیشتر كاربران ایرانی به صورتDialup متصل می شوند . یعنی برای اتصال از یك مودم و خط تلفن استفاده می كنند . به هر حال اتصالDialupیك سری مشكلات خاص خودش را دارد كه رفع برخی از آن ها از عهده ما خارج است و به شبكه مخابراتی كشور برمی گردد، اما قسمتی از مسائل قابل حل است. وقتی به اینترنت وصل می شوید، آیكن كوچكی شبیه دو تا صفحه نمایش در گوشه پایینی راست صفحه نمایش ظاهر می شود. موس خود را روی آن قرار دهید، تا بفهمید سرعت اینترنت شما چقدر است.

اطلاعات مفید دیگری نیز مثل میزان بایت رد و بدل شده نیز مشاهده می شود. سرعت برقرای ارتباط عددی شبیهbps28800 (bpsیعنی بیت در ثانیه) می باشد؛ مسلماً هر چه این عدد بزرگ تر باشد، اطلاعات با سرعت بیشتری رد و بدل می شوند. سعی كنید از مودم های جدیدتر وسریع تری استفاده كنید. مثلاً یك مودمk56 ( 56 كیلو بایت در ثانیه) بسیار بهتر از نمونه هایk82 یاk 32 است. مودم های جدید علاوه بر سرعت بیشتر ، از تكنولوژی های به روزتری استفاده می كنند و معولاً بازدهی بیشتری دارند. سری به پنجرهControl panel بزنید و روی آیكن مودم آن ، دو بار كلیك كنید و مطمئن شوید كه سرعت مودم شما روی بالاترین مقدار تنظیم شده باشد. سرعت برقراری ارتباط علاوه بر مودم شما به مودم شركتی كه از او اینترنت گرفته اید هم وابسته است ؛  در واقع در آن طرف خط هم یك مودم یا دستگاهی شبیه این قرار دارد؛ اگر مودم شماk 56 باشد و مودم آن شركتk32 ، مسلماً سرعت ارتباط ازk32 تجاوز نخواهد كرد. پس در انتخابISP خود دقت كنید و از شركتی اینترنت بخرید كه تجهیزات به روزتر و مدرن تری داشته باشد.

همسایه ها بهترند

از دیگر مواردی كه باید در انتخاب ISP رعایت كنید، فاصله شما با آن شركت است . هر چه مسافت بین شما و آن شركت بیشتر باشد، اطلاعات از سوییچ ها و تجهیزات مخابراتی بیشتری باید عبور كند، این مسئله ، نقش بسزایی در كاهش سرعت وكیفیت ارتباط دارد. مركزهای مخابراتی قدیمی كه از تجهیزات قدیمی تراستفاده می كنند، كیفیت ارتباط كمتری دارند. در عوض مراكزی كه از امكانات دیجیتالی بهره مندند ، معمولاً سرویس بهتری ارائه می دهند.

نوع خط تلفن منزل شما نیز مهم است. خطوط تن (Tone) بسیار بهتر از خطوط پالس(pulse) عمل می كنند؛ خطوط تلفنی قدیمی، معمولاً پالس هستند. شما می توانید به شركت مخابرات منطقه خود مراجعه كرده و درخواست كنید تا خط شما را به تن تبدیل كنند( تا آن جایی كه ما مطلع هستیم این خدمات رایگان است) خطوط تن علاوه بر سرعت بیش تر، به دلیل وجود نویز (Noise ) كمتر، شما را از قطع شدن مكرر(Disconnect) نجات می دهد.

كابل و پریز تلفن و سیم كشی ساختمان را هم چك كنید

سعی كنید مودم خود را مستقیماً به پریز تلفن وصل كنید. از قرار دادن دستگاه هایی مثل تلفن، دورنگار، پیغام گیر و... در بین مسیر مودم تا پریز جداً بپرهیزید؛ چرا كه هر دستگاه اضافی با تولید نویز ، امكان قطع شدن را افزایش می دهد . كابل مودم هم از آن نكاتی است كه باید دقت شود. سعی كنید دست به جیب شده وكمی بیشترخرج كنید و كابل مرغوبتری بخرید ، فاصله مودم تا پریز تلفن را كم كنید تا طول كابل كوتاه تر شود و امكان ایجاد نویز به حداقل برسد. اگر همه این تجهیزات را به كار بستید و تغییری در سرعت شما مشاهده نشد، شاید مشكل از سیم كشی تلفن ساختمان باشد. رایانه را روی دوش خود گذاشته و به محل ورودی كابل تلفن به منزلتان، اسباب كشی كنید! یعنی سعی كنید مودم را به سیم اصلی تلفن كه وارد ساختمان می شود وصل كنید. اگر در سرعت شما تغییری حاصل شد، حدستان درست بوده و مشكل از سیم كشی ساختمان است.

چند فوت و فن كوزه گری

حال اگر تمامی این موارد را تست كردید و به نتیجه نرسیدید ، نكات دیگری نیز وجود دارد كه ممكن است فرجی در كار شما حاصل شود! سعی كنید ازISP هایی اینترنت بگیرید كه پروكسی (Proxy) داشته باشند. زیرا در این صورت ، سایت های پر بیننده راCache می كنند؛ یعنی به صورت محلی آن ها را روی كارگزار ( server) های خود نگه می دارند.

-ISP ها معمولاً در ساعات خاصی از شبانه روز ترافیك بیشتری دارند. اگر برایتان مقدور است، درساعات كم ترافیك به اینترنت متصل شوید، چرا كه هر چه میزان تقاضاها بیشتر باشد، زمان بیشتری برای رسیدگی به آن ها صرف می شود.

- اگر یك شركت یا مؤسسه هستید ومیزان كار شما با اینترنت زیاد است والبته پول هم دارید بهتر است روش دیگری به جزDialup برگزینید . به عنوان مثال استفاده ازLeased Line كه یك ارتباط مستقیم به اینترنت برای شما ایجاد می كند، بسیار مناسب تر است وسرعت بیشتری دارد.

- اگر قصد دارید به دنبال مقاله های تحقیقاتی و علمی برگردید و به گرافیك سایت ها نیازی ندارید، می توانید گرافیك را درمرورگر (IEیاNetscapeیا...)  خود غیر فعال كنید. با این كار سرعت بالا آمدن سایت ها به طرزفاحشی افزایش می یابد . به عنوان مثال درIE می توانید گزینهInternet Options را از منویTools انتخاب كرده به پوشهAdvanced بروید و در قسمتMultimedia علامت كنار عبارتShow Pictures را بردارید. این كار برای وقتی كه با عجله به دنبال یك متن می گردید، بسیار مفیداست.

- برخی از نرم افزارها ادعا دارند كه سرعت كار شما را با اینترنت افزایش می دهند . نرم افزارهایی چون Netsonic, Tweakmaster, Download Accelerator, Go!zilla, FlashGetو...

البته نمی توان منكر شد كه نرم افزارهایی مثلGetRight وDownload Accelerator تأثیر زیادی در كیفیت و سرعت دریافت (Download) فایل از اینترنت دارند . پس اگر از ارتباطDialup استفاده می كنید حتماً برای دریافت فایل از یكی از این نرم افزارها استفاده كنید.

-اگر در مشاهده سایت خاصی با مشكل مواجه هستید، ممكن است آن سایت خاصل در آن لحظه ترافیك زیادی داشته باشد. می توانید ساعت های كم ترافیك مثل دو یا سه بعد از نیمه شب به سراغش بروید. شاكی نشوید؛ نرم افزارهای خاصی هم برای افرادی كه شب ها زود می خوابند وجود دارد، شما می تواند با استفاده از برنامه هایی چونOffiline ExplorerیاHTTrackWebsite copier تمامی محتویات یك سایت را دریافت و روی هارد رایانه خود ذخیره كنید و هر وقت از خواب ناز بیدار شدید، به سراغ آن ها رفته و سایت را به طورOffiline مشاهده كنید.

تمامی سعی ما بر این است كه شما اینترنت سریع تری داشته باشید، این امر خصوصاً برای كاربرانی كه ارتباط آن ها از نوع زمانی است( یعنی مثلاً یك كارت ده ساعته می خرند) خیلی مهم است، به هر حال برای چت كردن با دوستان ، نباید كم بیاورید و پیغام هایتان دیر برسد یا مرتباً قطع (DC) شوید!

UserName