• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1395/07/13 ساعت 20:00
  • تاريخ :

پرچم های برافراشته در سواحل خلیج فارس

شب شعر «پرچم های برافراشته» با حضور شاعران آیینی در حسینیه رایت العباس بندرعباس برگزار شد.

فرآوری: حسین جمالی فرد - بخش ادبیات تبیان
 
پرچم های برافراشته در سواحل خلیج فارس

 چهارمین دوره شب شعر عاشورایی «پرچم های برافراشته» شامگاه دوشنبه 12مهر  با دبیری سعید بیابانکی در حسینیه رایت العباس بندرعباس برگزار شد.

در این برنامه که با اجرای آیین سنتی سنج و دمام و بر افراشتن پرچم حسینیه رایت العباس آغاز شد، 11 برنامه شعرخوانی توسط 8 شاعر آیینی کشور و 3 شاعر محلی استان هرمزگان ازجمله محمدعلی مجاهدی، قربان ولیئی، نادر بختیاری، سیدحمیدرضا برقعی، حافظ ایمانی، عباس کیقبادی، قاسم صرافان و محمود حبیبی کسبی، عبدالحسین انصاری، مسلم محبی و رضا انصاری شعرخوانی کردند.

تاکید بر تلفیق نگاه های سوگواری، حماسی و عرفانی و دیدگاه اندیشه در شعر آیینی و عاشورایی از جمله تاکیدات شب شعر عاشورایی «پرچم های برافراشته» بود؛ چنانکه شاعران حاضر در این شب شعر باتوجه به سبک اشعارشان تلفیقی از دیدگاه های مختلف را در حوزه شعر عاشورایی تصویر کردند.

فرهنگ شیعه و ایرانی با شعر و عاشورا گره خورده است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در این آیین که با حضور 26 نفر از شاعران کشور، بیش از یک هزار علاقه مند به شعر آیینی، مسئولان و محبان اهل بیت عصمت و طهارت برگزار شد ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) اظهار کرد: شعر نقش محوری در اشاعه فرهنگ عاشورایی در نسل های مختلف دارد.

اگر شعر از فرهنگ عاشورا حذف شود، چیزی از این فرهنگ باقی نمی ماند.

علیرضا درویش نژاد واقعه کربلا را یک مکتب فرهنگی دانست و افزود: فرهنگ شیعه و ایرانی با شعر و عاشورا گره خورده است و مطمئنا این گنجینه از طریق شعر برای نسل های آینده به بهترین شکل حفظ خواهد شد .
درویش نژاد تصریح کرد: شعر بعنوان مهمترین ابزار انتقال فرهنگ توانسته برتاثیر و زیبایی وقایع مختلف عاشورا بیافزاید و با ایجاد قالب های مختلف ظرفیت ها و رویدادی آن را بالا برده به گونه ای که تعزیه خوان ها، مداح ها، چاووش خوان ها، مرثیه سراها هرکدام از قالب خاصی از شعر در بیان وقایع عاشورا استفاده می کنند.

به گفته بیابانکی، بخشی از شعرخوانی های اجراشده در این برنامه در قالب فایل های صوتی با حجم قابل دانلود در شبکه های اجتماعی منتشر خواهد شد. در عین حال علاقه مندان می توانند در ماه های آینده در انتظار انتشار کتاب شعرهای خوانده شده در این مراسم باشند.

سعید بیابانکی بیان داشت: گروهی از رسانه ملی از شبکه چهارم سیما برای ضبط این مراسم دعوت شدند که شب تاسوعا یا عاشورا برای پخش آن درنظرگرفته شده است.

تاثیر شعر در نهضت حسینی

دبیر چهارمین شب شعر عاشورایی پرچم های برافراشته در هرمزگان نیز گفت: شعر در نهضت عاشورایی و حرکت امام حسین(ع) نقش تاثیرگذاری داشته و اگر شعر از فرهنگ عاشورا حذف شود، چیزی از این فرهنگ باقی نمی ماند.

سعید بیابانکی گفت: با تداوم برگزاری شب شعر عاشورایی «پرچم های برافراشته» طی 10 تا 20 سال آینده، می توان شاهد تاثیرگذاری این کنگره بر ادبیات و شعر عاشورایی و آیینی بود چراکه تاثیرگذاری در حوزه فرهنگ و ادب نیازمند گذر زمان است تا بتوان شاهد نهادینه شدن حرکتی خاص بود.

فرهنگ شیعه و ایرانی با شعر و عاشورا گره خورده است و مطمئنا این گنجینه از طریق شعر برای نسل های آینده به بهترین شکل حفظ خواهد شد

این شاعر با تاکید بر آنکه طی سال های گذشته توجه ویژه ای به شعر آیینی و شعر عاشورایی شده است، گفت: آثاری که به این مجالس راه یافته اند، فاخر هستند. به خصوص با روی کار آمدن جوانان شاعر و نسلی که تحصیلکرده و باذوق هستند، ادبیات مدرنتری نسبت به شعر پیش از انقلاب شکل گرفته که باید بیشتر به آن پرداخته شود و از پژوهشگران و اساتید امر بهره بجوییم.

حمایت از شاعران آیینی

رئیس حوزه هنری هرمزگان نیز گفت: حوزه هنری استان این آمادگی را دارد که از شاعران آئینی استان بویژه شعر عاشورایی حمایت کند و شعر آنها را به چاپ برساند.
انوشیروان پیشدار افزود: همچنین این آمادگی نیز هست که کنگره دائمی مشترک بین حوزه هنری و فرهنگ ارشاد اسلامی برای برگزاری شب شعر تشکیل شود و سال های بعد شاهد برگزاری کنگره شب شعر عاشورایی باشیم.

شاعران مطرح کشور در حوزه عاشورا از جمله استاد مجاهدی ،دکتر بختیاری، ولیمی ، برقعی ،صرافان ، کیقبادی ، حبیبی کسبی ،تقی زاده ایمانی ،جلیلیان ،محبی ،انصاری ،انصاری فر، نیز به شعر خوانی پرداختند که مورد استقبال مشتاقان و محبان اهل بیت عصمت و طهارت قرار گرفت

در این مراسم همچنین از خانواده اولین شهید مدافع حرم استان هرمزگان، شهید عبدالحمید سالاری تجلیل و تقدیر به عمل آمد.


منبع:
مهر
ایرنا


UserName