• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1395/06/24
  • تاريخ :

بررسی حدیث معراج پیامبر اکرم (ص) بر اساس نظریه نسبیت انیشتین

بررسی حدیث معراج پیامبر اکرم (ص) بر اساس نظریه نسبیت انیشتین

یازدهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدردانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: بررسی حدیث معراج پیامبر اکرم (ص) بر اساس نظریه نسبیت انیشتین
نام ارائه دهنده/دهندگان: مهتاب ابراهیمی-زینب انارکی-مبینا حبیبی-مائده حسینی-مهکامه حسینی
 زمینه و نوع پروژه: زیست شناسی
درجه سختی: متوسط
نام مدرسه: دبیرستان اسلامی تزکیه (دوره دوم)

چکیده

هدف دانش آموزان از پژوژه حاضر تحقیق و پژوهش در مورد نظریه نسبیت انیشتین و معراج پیامبر اکرم (ص) بود.

 مقدمه

آلبرت انیشتین خدمات علمی بسیار زیادی داشته است که مهم ترین نتیجه تلاش های او نظریه نسبیت می باشد. نسبیت درک ما از فضا و زمان است.

قوانین فیزیک نیوتنی تا آن جا کاربرد دارند که قوانین فیزیک نسبیتی مطرح نشوند انیشتین نظریه نسبیت خود را تحت عنوان نظریه خاص و نظریه عام مطرح کرده است: در یک نگاه کلی نظریه خاص انیشتین نشان داد که سه قانون فیزیک نیوتن تنها در شرایط خاصی آن هم به صورت تقریبی صحت دارند و هنگامی که سرعت اجسام زیاد شده و با سرعت نور قابل مقایسه شوند به هیچ وجه نمی توان قوانین نیوتن را در مورد اجسام با تقریب بالا به کار برد.

همچنین نظریه نسبیت عام او نشان داد که باز نظریه نیوتن راجع به قانون جاذبه عمومی دقیق نمی باشد و در میدان های جاذبه قوی فرمول نیوتن جای بحث دارد.

به طور خلاصه مفهوم نسبیت این است که قوانین فیزیک در همه جا یکسان است، قوانین حاکم بر نور و جاذبه برای ما که روی زمین زندگی می کنیم با کسی که در یک گوشه دیگر جهان زندگی می کند کاملا یکسان است.

می توان گفت تاریخ و زمان نسبی هستند و در موقعیت های مختلف ویژگی های متفاوت دارند. افراد مختلف زمان و مکان رویدادها را متفاوت می بینند. چیزی که برای ما یک میلیون سال است برای کسی که با یک موشک فوق سریع پرواز می کند یا در یک سیاه چاله سقوط می کند، به اندازه یک چشم به هم زدن طول می کشد خیلی ساده و مختصر، همه چیز نسبی است.
 
انیشتین در رساله پایانی عمر خود اسلام را بر تمامی ادیان جهان ترجیح می دهد و آن را کامل ترین دین می داند. به طوری که در این رساله نظریه نسبیت انیشتین با آیاتی از قرآن کریم و احادیثی از نهج البلاغه و بحارالانوار تطبیق داده شده است... طبق آیه اول سوره اسراء خداوند در قرآن کریم می فرمایند: پاک و منزه است خدایی که بنده اش را در یک شب از مسجدالحرام به مسجدالقصی که گرداگردش را پر برکت ساختیم برد، تا آیات خود را به او نشان دهیم و او شنوا و بیناست.

بررسی حدیث معراج پیامبر اکرم (ص) بر اساس نظریه نسبیت انیشتین

یکی از حوادث زندگانی حضرت محمد (ص) مساله معراج می باشد، (معراج به معنی سر به فلک کشیدن و از سوی خاک سوی افلاک شدن است) سفر شبانه و عروج آسمانی به جهت نشان دادن بخشی از آیات عظمت الهی به پیامبر انجام گرفته و با توجه به شایستگی های ایشان، برای این سفر از سوی حق تعالی از مکه به مسجدالاقصی و از آن جا به آسمان ها انتخاب شدند.

خداوند برای نشان دادن بخشی از آیات و عظمت دستگاه خلقت و رموز هستی هدیه ای بزرگ به رسول گرامی اسلام (ص) داد و خدای متعال برای تسکین و آرامش آن حضرت وی را معراج برد. با توجه به این که حضرت به مرحله بندگی و عبودیت کامل رسیده بودند این سفر زمینی و عروج آسمانی زمینه را برای اطمینان کامل ایشان به قدرت عظیم الهی فراهم کرد.

در این باب احادیث و روایات بسیاری در مذهب شیعه موجود است من جمله حدیثی است که علامه مجلسی در مورد معراج جسمانی رسول اکرم (ص) نقل می کنند: هنگام برخاستن از زمین دامن یا پای مبارک حضرت به ظرف آبی می خورد و آن ظرف واژگون می شود اما پس از این که پیامبر از معراج جسمانی بر می گردند مشاهده می کنند که پس از گذشت این همه زمان هنوز آب آن ظرف در حال ریختن روی زمین است.

انیشتین این حدیث را از گرانبها ترین بیانات علمی پیشوایان شیعه در زمینه نسبیت زمان دانسته و شرح فیزیکی مفصلی بر آن می نویسد.
 
آن معماری که همه قانون مندی های عالم را پی ریخته است، خود نیز می تواند همه آن ها را به چالش کشیده و ناهمگون با آنان، اقداماتی انجام دهد. او همچنان که می تواند خاصیت سوزانندگی را از آتش بگیرد، نیز می تواند جسم پاک پیامبرش را، فراتر از قانون ماده و انرژی در یک چشم به هم زدن در عوالم گوناگونی سیر دهد. قرآن و سخنان ناب معصومان همواره الهام بخش کشفیات بزرگی در طول تاریخ علم بوده است.

هدف دانش آموزان از پژوژه حاضر تحقیق و پژوهش در مورد نظریه نسبیت انیشتین و معراج پیامبر اکرم (ص) بود.

دانش آموزان جهت کسب اطلاعات از روش پژوهش های میدانی و کتابخانه ای استفاده کردند و با مراجعه به سایت های اینترنتی و منابع اطلاعاتی به گرد آوری اطلاعات مورد نیاز خودپرداختند.

مهارت های کسب شده

1. چگونگی تفکر طراحی
2. چگونی پژوهش و استخراج مطالب
3. آشنایی با استاندارهای طراحی و نحوه ارائه ایده در گام های اولیه و نهایی
4. آشنایی با روش های ایده یابی
5. آشنایی با نگارش مقاله
6. شناسایی گیاهان دارویی موثر طبق منابع موجود (شناسایی گیاهانی که بیشترین مقدار موسیلاژ را تولید می کنند و خاصیت رفع سوزش و خارش را دارند.)
7. آشنایی با روش ساخت پاستیل
8. آشنایی با روش استخراج موسیلاژها

بخش پروژه های دانش آموزی سایت تبیان
تهیه:مهدی رحمانی،تنظیم:نیلوفر یاقوتی

UserName