• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1385/12/03
  • تاريخ :

توجه: واكسیناسیون سراسری 17 ساله‌ها


با اجرای طرح واكسیناسیون سراسری علیه بیماری هپاتیت B، متولدین سال 1368(17 ساله‌ها) از روز 15 تا 25 اسفند ماه جاری(1385) با در دست داشتن شناسنامه و مراجعه به مراكز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی، می توانند بطور رایگان برای نوبت اول واكسینه ‌شوند.

دكتر عبدالرضا استقامتی، معاون بیماری‌های واگیر مركز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، با اشاره به این كه از 13 سال پیش در كشور برنامه واكسیناسیون بر علیه هپاتیت B در برنامه ی جاری ایمن سازی قرار گرفت و در واقع گروه سنی زیر 13 سال نسبت به این بیماری ایمن شده اند، افزود: برای ایمن سازی خارج از این گروه سنی لازم بود سیاست جدیدی به سیاست قبلی اضافه شود و پوشش واكسن برای گروه زیر 18 سال (یعنی 13 تا 18 سال) انجام شود.

وی افزود: با توجه به بالا بودن هزینه ی اجرای این طرح و محدودیت بودجه و امكانات، ناچار به گروه بندی سنی شدیم كه در مرحله ی نخست فاز اجرایی این طرح، صرفا متولدین سال 1368( 17 ساله‌ها) كه سن ورود این گروه به اجتماع است و زودتر در معرض خطر قرار می‌گیرند، واكسینه می‌شوند.

معاون بیماری‌های واگیر مركز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، مشكلی را که در این زمینه وجود دارد، مربوط به گروهی از جامعه بیان كرد كه در آخرین سال های نوجوانی قرار دارند و به تناسب سن با خطرات بیشتری در اجتماع مواجه می‌شوند و امكان ابتلا شدن آنان به هپاتیت B بیشتر است.

دكتر استقامتی با تاكید بر اینكه در اجرای این طرح تیم سیار نداریم و مردم باید خودشان به مراكز مراجعه كنند، افزود: نوبت دوم این تزریق یك ماه بعد و نوبت سوم نیز 6 ماه بعد باید تجدید شود، چون تزریق یك نوبت به تنهایی هیچ گونه اثربخشی نخواهد داشت.

معاون مركز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت خاطر نشان كرد، واكسیناسیون متولدین سال 1369 و 1370 به ترتیب در سال‌های 1386 و 1387 انجام خواهد شد.

منبع: همشهری


*مطالب مرتبط در این سایت:

 - کبد و بیماری های آن 

 - هپاتیت؛ یک معضل جهانی 

 - هپاتیت B را جدی بگیرید؟ 

 - علایم و تشخیص بیماری هپاتیت B 

 - هپاتیت C 

 - كبد ، پالایشگاه بدن 

 - هجوم ویروس ها به كبد 

 - الفبای هپاتیت 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName