• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/12/01
  • تاريخ :

پروژه‌های تاریخی، مذهبی و الف ویژه‌ی سیما

در حال حاضر یازده سریال تاریخی، مذهبی و پروژه‌ی الف ویژه در شبكه‌های مختلف سیما و مركز سیما فیلم ساخته می‌شوند، كه تعداد بسیاری از آن‌ها تا پایان سال 1385، بخش اعظمی از مرحله‌ی ساخت را طی خواهند كرد.

از میان سریال‌هایی كه به وضعیت تولید آن‌ها پرداخته شده، مركز سیما فیلم با تولید 5 پروژه‌ی «الف ویژه‌»، پیشتاز است و شبكه‌ی یك سیما با چهار مجموعه‌ی تلویزیونی این مركز را دنبال می‌كند. سهم شبكه‌های دو و سه سیما نیز از این میان تنها یك سریال بیشتر نیست. در میان تولیدات شبكه‌های تهران و چهار سیما نیز مجموعه‌ای كه بتوان در این ردیف قرار داد دیده نمی‌شود.


در چشم باد

گروه سازنده‌ی سریال تاریخی «در چشم باد» به كارگردانی مسعود جعفری جوزانی كه آذر ماه برای بازسازی دكورهای روستای بی‌نظیر به رامسر رفته بودند، مدتی است به شهر بندر‌انزلی تغییر مكان داده‌اند. پس از بندرانزلی آنان به پادگان قلعه‌مرغی تهران می‌روند، تا اسفند ماه امسال فیلمبردای فاز دو این سریال را به پایان برسانند.

فیلمبرداری فاز سه این سریال از اردیبهشت ماه 86 با صحنه‌های خرمشهر آغاز می‌شود.


شهر آشوب

سریال «شهر آشوب» كه مدت یك سال ساخت آن متوقف بود، از بهمن ماه با حل شدن مشكل فیلمنامه وارد مرحله‌ی پیش تولید شده است. در مرحله‌ی پیش‌تولید ساخت مهمترین لوكیشن این سریال ( شهر سمرقند و كاخ الغ‌بیگ) در شهرك سینمایی غزالی درنظر گرفته شده است. تصویربرداری فاز دو این سریال به كارگردانی یدالله صمدی، و با حضور بازیگران جدید از اردیبهشت ماه 86 آغاز می‌شود.


بر مدار صفر

این سریال تاریخی به كارگردانی حس فتحی و تهیه‌كنندگی حسن بشكوفه در گروه فیلم و سریال شبكه‌ی اول سیما تولید می‌شود.

پس از اتفاقاتی كه توسط یكی ازعوامل این پروژه برای بنای تخت جمشید افتاد، حسن فتحی، مجوز تصویربرداری صحنه‌های باقیمانده را گرفت تا گروه فیلم و سریال تصویربرداری این سریال را تمام شده ببینند. «بر مدار صفر درجه» هم‌اینك در مرحله‌ی دوبله و ساخت موسیقی توسط بهرام زند و فردین خلعتبری قراردارد و پیش بینی شده ساخت آن اواخر سال 85 به پایان برسد.


آشیانه سیمرغ (شیخ بهایی)

سریال شیخ بهایی كه مدتی است به كارگردانی شهرام اسدی آماده پخش است در مقطعی قرار بود اواخر پاییز 85 به روی آنتن برود.

این سریال كه در قالب 22 قسمت در سیما فیلم ساخته شده است،هم‌چنان در نوبت پخش قرار دارد.


شهید چمران

سریال «شهید چمران» كه مدتی با حرف‌ و حدیث‌های بسیاری همراه بود هم اینك در آرامش خبری به سر می‌برد.


سریال پیامبر اعظم (ص)

این سریال قراراست به كارگردانی و نویسندگی حسن فتحی برای شبكه دو سیما تولید شود.

این مجموعه ی تلویزیونی كه شخصیت و زندگی پیامبر اعظم (ص) را مدنظر قرار داده با پایان ساخت «بر مدار صفر درجه» وارد مرحله‌ی تحقیق و نگارش می‌شود و فتحی پیش‌بینی كرده، مرحله‌ی تحقیق و نگارش 2 سال به طور بینجامد.


سال‌های برف و بنفشه

«سال‌های برف و بنفشه» این سریال اگرچه در زمره كارهای الف ویژه قرار نمی‌گیرد، اما در زمره‌ی تولیدات مطرح شبكه سه سیماست كه پس از «خانه‌ای در تاریكی» و«پس از باران» با همكاری اسماعیل عفیفه و سعید سلطانی ساخته می‌شود.

تصویربرداری این سریال تاریخی كه سال‌های 1341 را به تصویر می‌كشد، تا اسفند ماه 85 ادامه دارد و پخش آن به سال آینده موكول شده است.


مختارنامه

سریال «مختارنامه»به كارگردانی داوود میرباقری در مركز سیما فیلم ساخته می‌شود. گروه سازنده این سریال هم‌اینك در آبادان و حاشیه‌ی رودخانه بهمنشیر هستند. تا صحنه‌های مربوط به نخلستان‌ها و حاشیه رود فرات را در این محل فیلمبرداری كنند.

عوامل سریال مختارنامه اواسط بهمن ماه برای گرفتن صحنه‌های اردوگاه نخیل به بخشی دیگری از آبادان می‌روند وهمزمان با آن دكورهای شهر فدك در احمدآباد مستوفی تغییر شكل داده می‌شود تا پس از آماده شدن دكورها، گروه به این لوكیشن‌ بازگشته و شهر مدائن و دارالعماره مكه را اسفند ماه 85 در این محل فیملبرداری كنند.


روزگار قریب

حدود 4 سال از تصویربرداری سریال «روزگار قریب» به كارگردانی كیانوش عیاری می‌گذرد، اما این سریال هم‌چنان در مرحله‌ی تصویربرداری قرار دارد.

كمبود بودجه و افزایش تعداد قسمت‌ها از جمله دلایل این تاخیر در ساخت عنوان شده است.

با این حال پیش‌بینی می‌شود تصویربرداری سریال «روزگار قریب» كه از اسفند ماه 81 آغاز شده اسفند 85 در مركز سیما فیلم به پایان برسد.


حضرت یوسف(ع)

گروه سازنده‌ی سریال «حضرت یوسف(ع)» به كارگردانی و تهیه‌كنندگی فرج‌الله سلحشور هم اینك در سوله‌ی خاوران مشغول گرفتن داخلی قصر‌ها هستند.

آن‌ها قبل از عید به شهرك سینمایی دفاع مقدس باز می‌گردند تا یكسری صحنه‌های باقیمانده مربوط به خانه‌ی حضرت یوسف‌(ع) را در این لوكیشن تصویربرداری كنند. تاكنون تدوین نهایی 14 قسمت از این سریال به پایان رسیده و فرج‌الله سلحشور كه دل خوشی هم از نحوه پرداخت قسط‌ها توسط سیما فیلم ندارد، اعلام كرده است كه تصویربرداری تا آخر سال 85 به پایان می‌رسد.


كلاه پهلوی

سریال «كلاه پهلوی» به كارگردانی سید ضیاء‌الدین دری و تهیه‌كنندگی محمدرضا تخت‌كشیان اگرچه با توافقی طولانی وچند ساله در پیش‌تولید مواجه بود، اما از زمان كلید خوردن این سریال به ندرت اخباری مبنی بر توقف این سریال شنیده شده است و كار در لوكیشن‌های مختلف پیش می‌رود.

تاكنون 45 درصد از تصویربرداری این سریال به پایان رسیده و گروه هم اینك در شهرك سینمایی غزالی هستند.

منبع : ایسنا

UserName