• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/11/25
  • تاريخ :

امروز در تاریخ ( 25 بهمن 85 )

امروز ، چهار شنبه بیست و پنجم بهمن ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با بیست و پنجم محرم الحرام 1428 هجری قمری و چهاردهم فوریه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:


شكست نیروهای خاقان چین در فرغانه از لشكریان ایران

1905 سال پیش در چنین روزی در سال 102 میلادی ، خاقان وقت چین با استفاده از فرصت درگیری ایران با رومیان در غرب، چهل هزارتن از نیروهای خود را روانه فرغانه (ورارود) كرد.

این حمله بدون نیازبه اعزام افرادپادگانهای تپورستان (مازندران) ، آثرپاتیگان (آذربایجان) و پارس (سراسر جنوب ایران تا اصفهان) ، توسط نیروهای محلی پارت (خراسان) ، آریانا (افغانستان) و كهستان در هم شكسته شد و بسیاری از چینیان به اسارت درآمدند.

اسیران چینی هدف حمله را به دست آوردن اسبان دره فرغانه كه بزرگتر از اسبان چین ، نیرومند و پرطاقتند بیان كردند .

قضیه به مهستان (سنای ایران) در تیسفون گزارش شد و قرار شد كه اگر خاقان پوزش بخواهد، اسیران چینی آزاد و سه هزار اسب نیز به خاقان فروخته شود كه خاقان پذیرفت و به جای پول نقد، بابت بهای اسبان به ایران ابریشم تحویل داد.

***


شهادت امام سجاد (ع)

1334 سال پیش در چنین روزی در سال 94 ( بنابر مشهور) یا 95 ه.ق ، امام زین العابدین (ع) در سن 57 سالگی با زهری که ولید بن عبدالملک یا هشام لعنهما الله به آن حضرت دادند به شهادت رسیدند .(1)

این در حالی بود که ایشان 34 یا 35 سال بعد از واقعه کربلا در مصائب جانگداز شهادت پدر و برادران و عمو و بستگان و اسارت عمه ها و خواهرانش ، گریان بودند .

امام باقر (ع) آن حضرت را تجهیزنمودند و در بقیع کنار قبر عموی مظلومش حضرت امام حسن مجتبی (ع) به خاک سپردند .سال شهادت آن حضرت را بخاطر کثرت فوت فقها و علما «سنته الفقها » گفتند .

در شهادت آن حضرت اقوال دیگری نیز وجود دارد .از جمله :12 محرم ، 18 محرم ، 19 محرم ، 2 صفر .(2)

***


به سلطنت رسیدن هانری دوم

993 سال پیش در چنین روزی در سال 1014 میلادی ، پاپ بندیكت هشتم در كنار پلكان سن پترز در رم هانری دوم از آلمان را پذیرفت و اورا عنوان امپراتور كاتولیكها ی اروپا ( امپراتوری مقدس ) داد.

وی دومین آلمانی بود كه برای دریافت این مقام رنج سفر رم را برخود هموار كرده بود. هانری دوم پسر حاكم باویر آلمان و داماد امیر لوكزامبورگ سپس پشت سر پاپ وارد كلیسا شد و تعهد سپرد كه حافظ كلیسا و كاتولیكها در قلمرو خود باشد و سپس پاپ كره زرین سلطنت كاتولیكها را كه بربالایش یك صلیب طلائی بود در دست او گذارد و عمل انتصاب انجام شد .

پیش از او « اوتو سوم» ــ او هم از میان آلمانی ها از سوی پاپ امپراتور كاتولیكها شده بود. نامزد این مقام باید حمایت فرانكها و ژرمن هارا از خود قبلا به اطلاع پاپ می رسانید. با وجود این ، قدرت مطلق در دست خود پاپ بود.

***


روزی كه كاپیتان كوك در هاوایی كشته شد

228 سال پیش در چنین روزی درسال 1779 میلادی ، كاپیتان« جیمز كوك » انگلیسی در سفر خود به منطقه اقیانوس آرام، در هاوایی به دست یكی از مردان این جزیره كشته شد.

هاوایی كه كوك در خاطراتش آن را جزایر « ساندویچ » نوشته است در آن زمان یك كشور مستقل و متمدن و دارای پادشاه بود.

كوك به هرجا كه می رسید ، روی كاغذ و یا نصب یك پرچم ، انگلستان را مالك آن اعلام می كرد كه بعدا سند بلعیدن این مناطق توسط دولت انگلستان شد.

كوك در سفر اول خود به جنوب اقیانوس آرام به استرالیا و نیوزیلند رسید كه قبل از او هلندی ها رسیده بودند و نامگذاری كرده بودند . وی نام های هلندی را حذف و نام انگلیسی بر آنها گذارد .

برای مثال ؛ آن قسمت از استرالیا را كه به آنجا رسیده بود « نیو ساوت ویلز » نامید. در سفر دوم ، وی تا منطقه منجمده جنوبی پیش رفت . كوك قبل از این سفر ها كاپیتان كشتی های بازرگانی در آبهای اروپا از جمله بالتیك بود.

***

کشته شدن آزادیخواه مکزیکی (ونسان گرو)

176 سال پیش در چنین روزی در سال 1831 میلادی ، ونسان گرو، یکی از استقلال طلبان و آزادی خواهان این کشور بود کشته شد .همه ساله چنین روزی به عنوان روز عزای عمومی در مکزیک گرامی داشته می شود .

***

سالگرد بمباران شهر درسدن

62 سال پیش درچنین روزی در 14 فوریه سال 1945 و در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم ، شهر« درسدن» آلمان مورد حمله 311 بمب افكن انگلیسی و امریكایی قرار گرفت و در كمتر از 14 ساعت جمعا 45 هزار تن كشته و90 هزار نفردیگر مجروح شدند. یک روز قبل از آن و در سیزدهم فوریه سال 1945 هم 772 بمب افكن انگلیسی و امریكایی این شهر را مورد حملات شدید هوایی خود قرار داده بودند.

در این بمباران از بمب های آتشزا استفاده شد كه گرمایی معادل ششصد درجه ایجاد و تیرهای آهن ساختمانها را ذوب می كردند.

درسدن، شهر تاریخى آلمان كه فلورانس شمال اروپا نام داشت در اثراصابت هفت هزار تن بمب ، تبدیل به تنها یک ویرانه شده بود .

آمریكا، روسیه، انگلیس و فرانسه براى مقابله با آلمان هیتلرى دست به این كار زدند و مركز اصلى خط آهن و مخابرات آلمان را نابود كردند. بمباران مراكز غیر نظامی آلمان عمدتا با هدف تضعیف روحیه سربازان آلمانی در جبهه ها صورت می گرفت و نیروی هوایی آلمان به سبب نداشتن سوخت، قادر به دفاع از آسمان این كشور نبود.

در این زمینه كتابهای متعددی از جمله كتاب « آتش » تالیف فردریك مورخ آلمانی و كتاب « كشتارگاه شماره پنج » تالیف نویسنده آمریكایی كورت ودنه گات انتشار یافته است.

***

آغاز حکومت کاسترو بر کوبا

48 سال پیش در چنین روزی در سال 1959میلادی ، حکومت " فیدل کاسترو "بر کوبا آغاز شد .

فیدِل کاسترو در یک خانواده? ثروتمند به دنیا آمد دکترای حقوق سیاسی گرفت و به همراه چند تن دیگر از جمله چه‌گوارا و برادر خود - رائول – اقدام به مبارزه کرد .

نیروهای تحت فرماندهی چه گوارا با انهدام یک قطار نظامی موفق به تصرف سانتا کلارا شدند و سربازان فیدل کاسترو چندی بعد هاوانا را تصرف کردند. چه‌گوارا و برادر خود - رائول - با شکست حکومت باتیستا یک نظام مردمی کمونیست در کوبا بنا نهادند .

***

نخست وزیری ایوب خان

47 سال پیش در چنین روزی در سال 1960 میلادی ، ژنرال ایوب خان به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب شد .

او که با انجام یک کودتای نظامی در این کشور بر اریکه قدرت در پاکستان تکیه زد ه بود ، در نتیجه ی سـیاسـت نظامیگری خود ، در طول دوران حکومت خود دو بار ارتش پاکسـتان را به درگیری با هند بر سـر مسأله کشـمیر وارد سـاخت .وی در سال 1974 میلادی درگذشت .

***

افتتاح دانشگاه ملی ایران

46 سال پیش در چنین روزی در سال 1339 ه ش ، دانشگاه ملی ایران بر فراز تهران افتتاح شد . اندیشه تاسیس دانشگاه ملی ایران براساس اسناد موجود به سال های 1290 شمسی باز می گردد. به استناد سندی که در سازمان اسناد ملی وجود دارد برای نخستین بار در سال 1334 قمری وزارت معارف ، امتیاز مدرسه دانشگاه ملی به مدیریت آقای حاجی میرسید علی را به آقای ابوالحسن خان شریف _ مستخدم نظمیه _ داد . دکتر شیخ الاسلام در دهم آذر 1338 «دبیرخانه دانشگاه ملی» را در خانه خود در خیابان رامسر به طور غیر رسمی به راه انداخت . در سال 1339 اساسنامه دانشگاه توسط هیات مؤتمنین تصویب شد و در 8 آبان 1339 این اساسنامه مورد تصویب شورای عالی فرهنگ قرار گرفت.

دانشگاه ملی از نیمه دوم مهر 1339 در یک ساختمان استیجاری نزدیک دوراهی یوسف آباد فعالیت خود را آغاز کرد و نهایتا در 25 بهمن 1339 مراسم افتتاح دانشگاه ملی برگزار شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358 به موجب قانونی که در مجلس تصویب شد دانشگاه ملی ، دولتی اعلام شد و در سال 1362 نام این دانشگاه از دانشگاه ملی به دانشگاه شهید بهشتی تغییر کرد. این دانشگاه در سال تاسیس تنها با 174 دانشجو در دو دانشکده مدرسه معماری و نقشه کشی شهری و دانشکده بانکداری و اقتصاد افتتاح شد در حالیکه امروزه بیش از هفتاد رشته دانشگاهی در مقطع فوق لیسانس و بالغ بر سی رشته در دوره دکترای تخصصی در این دانشگاه آموزش می بینند.

دانشکده های ادبیات و زبانهای خارجی ، پزشکی ، علوم، دندانپزشکی ، حقوق ، زمین شناسی و روانشناسی از جمله دانشکده های این دانشگاه هستند .

روسای دانشگاه پس از انقلاب به ترتیب دکتر عبدالصمد تقی زاده ، مهندس احمد اصغریان جدی، محمد حسن احمدی و احمد فرمد بودند. در آبان 1363 به حکم وزارت فرهنگ و آموزش عالی دکتر هادی ندیمی به ریاست دانشگاه منصوب شد. این دانشگاه محل تحصیل افرادی موثر در علم و سیاست ایران بود و افرادی چون مهندس میرحسین موسوی، مهندس عبدالعلی بازرگان، دکتر زهرا رهنورد، دکتر علی محمد حاضری و صدها چهره علمی ایران از این دانشگاه برخاستند.

***


وقایع انقلاب

28 سال پیش در چنین روزی در سال 1357 ه ش ، سه روز بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران این وقایع پیرامون این رخداد عظیم روی داد:

اعلام اسامی کابینه دولت موقت و تشریح اهداف

در این روز هفت تن از اعضای كابینه دولت موقت ، توسط ریاست دولت ، مهندس بازرگان ، معرفی شدند . این هفت نفر عبارت بودند از:

ابراهیم یزدی معاون نخست وزیر در امور انقلاب ، احمد صدر حاج سیدجوادی وزیر كشور، داریوش فروهر وزیر كار و امور اجتماعی ، كریم سنجابی وزیر امورخارجه ، علی اكبر معین فر وزیر مشاور و رئیس سازمان برنامه و بودجه ، دكتر كاظم سامی وزیر بهداری ، مصطفی كتیرایی وزیر مسكن و یوسف طاهری قزوینی وزیر راه.

همچنین برنامه كلی دولت در این روز اعلام شد . اهم موضوعات این برنامه موارد زیر بودند :

1- احراز و انتقال قدرت

2- رفراندوم

3-اداره مملكت

4- تدوین و تصویب قانون اساسی

5- انتخابات مجلس و استعفاء و تحویل كار به رئیس جمهور و دولت رسمی‌ بعدی

6- اعتراض گروهها و سازمانهای مذهبی و غیرمذهبی به محافظه‌كارانه بودن تركیب و برنامه هیات دولت.

7-ارزیابی مقامهای آمریكایی درباره لغو قراردادهای خرید اسلحه و روابط آینده‌ ایران و آمریكا.

پایان یافتن اعتصابات به فرمان امام خمینی (ره)

سه روز پس از پیروزی انقلاب در ایران ، در شهرهای بزرگ و کوچک هنوز روال عادی بر زندگی مردم حاکم نبود . اکثر ادارات ، سازمانها و ... در حال تعطیلی و اعتصاب نسبت به حکومت ساقط شده بودند . در این شرایط بود که امام خمینی (ره) با فرمان خود خواستار پایان بخشیدن به اعتصابات و تعطیلیها در کشور شدند .

بخشی از پیام امام خمینی (ره) به این شرح است :

« اکنون که به فضل الهی و به یمن ... پایداری های ... شما مردم غیور ، پایگاههای رژیم سلطنت استبدادی ... یکی پس از دیگری در هم ریخته شده و دولت موقت انقلاب اسلامی به عنوان اولین قدم در راه تحقق اهداف انقلاب مقدس اسلامی مستقر گردیده است ، لازم می داند که از عموم مردم ایران ... دعوت نماید که از روز شنبه 28 بهمن 57 اعتصابات خود را پایان داده و فعالیت ها و کارهای خود را آغاز نمایند ...».

***


انتشارحکم ارتداد سلمان رشدی توسط امام (ره)

18 سال پیش در چنین روزی در سال 1367 ه ش ، حکم امام خمینی( ره )درباره ارتداد سلمان رشدی نویسنده هندی الاصل ، که با نگارش کتاب سراسر توهین آمیز به مقدسات اسلامی با نام« آیات شیطانی» ، به طور بارزی به مسلمانان و دین اسلام توهین کرده بود ، انتشار یافت . متن حکم ایشان به این شرح است :

« بسمه تعالى

انا لله و انا الیه راجعون به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان مى‏رسانم مؤلف کتاب آیات شیطانى - که علیه اسلام و پیامبر و قرآن تنظیم و چاپ و منتشر شده است - همچنین ناشرین مطلع از محتواى آن، محکوم به اعدام مى‏باشند.

از مسلمانان غیور مى‏خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعا آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسى جرات نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس در این راه کشته شود، شهید است انشاءالله.

ضمنا اگر کسى دسترسى به مؤلف کتاب دارد ولى خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفى نماید تا به جزاى اعمالش برسد. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته روح‏الله الموسوى الخمینى. »

پی نوشت:

1- اصول کافی :ج 2. مسارالشیعه .قلائد النحور :ج محرم و صفر .

2-منتهی الامال :ج2 . الوقایع الحوادث :ج4 . مستدرک سفینه البحار :ج 5 .

منابع :

خبرگزاری مهر

سایت ایران ارتو

روزنامک

سایت شهید آوینی

ویکی پدیا

سایت شرق

سایت سرنوشت

سایت عجایب

تقویم شیعه / عبدالحسین نیشابوری

UserName