• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/11/24
  • تاريخ :

امروز در تاریخ ( 24 بهمن 85 )

امروز ، سه شنبه بیست و چهارم بهمن ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با بیست و چهارم محرم الحرام 1428 هجری قمری و سیزدهم فوریه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:


آغاز استعمار مشرق زمین توسط انگلیسی ها

406 سال پیش در چنین روزی در سال 1601 میلادی ، جیمز لانكاستر، به عنوان نماینده كل كمپانی هند شرقی با عوامل مربوط انگلستان را به سوی مشرق زمین ترك كرد ، كه قطعا این روز ، روزی بد برای همه شرق بوده است.

بسیاری از مورخان شرق آغاز ماموریت لانكاستر را شروع استعمار مشرق زمین توسط انگلستان با همه بدبختی های ناشی از آن می دانند . كمپانی هند شرقی بعدا به تملك دولت انگلستان در آمد .

***


بازگشت ژنرال گاردان و رئیس هیئت اعزامیناپلئون بناپارت به فرانسه

198سال پیش درچنین روزی در سال1809میلادی ، ژنرال گاردان افسرفرانسوی و رئیس هیئت اعزامی ناپلئون بناپارت درعهد فتحعلیشاه قاجاردرپایان مأموریت خود به فرانسه بازگشت.

ناپلئون برای مقابله با انگلستان و ایجاد ضعف و بی ثباتی درمستعمرات آن كشور درصدد بود تا ازطریق ایران به هندوستان راه یابد.

ازاین رو با اعزام هیئتی به ایران روزنه‎ای برای نفوذ به مستعمرات انگلستان گشود. مأموریت این هیئت 24 نفره با شكست مواجه شد اما نظمی درسپاه ایران بوجود آورد و قشون ایران استفاده توپ و تفنگ را به شیوه اروپائیان آموخت.

با اقدام ناپلئون مبنی برلغو قرارداد فین كن اِشتاین این هیئت تاچاربه فرانسه مراجعت كرد و ایران برای مقابله با روسیه به انگلستان روی آورد.

***


تولد هرمان اته ، ایران شناس شهیر آلمانی

163 سال پیش در چنین روزی در سال 1844 میلادی ، کارل هرمان اته، ایران شناس آلمانی در شهر اشترالزوند، واقع در ایالت مکلنبورگ آلمان متولد شد .

هرمان اته ، در دانشگاه گرایفسوالد در رشته ادبیات کهن و فلسفه تحصیل کرد. سپس وارد دانشگاه لایپزیگ شد و زیر نظر هانریش فلایشر، شاگرد برجسته ی سیلوستر دوساسی، به تحصیل رشته ی زبان شناسی و مطالعات شرقی پرداخت.

او با ارائه رساله دکترای خویش با عنوان "شبستان خیال، فصل اول درباره ی ایمان و اسلام"، از فتاحی نیشابوری، که در سال 1868 م انتشار یافت، از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. وی در لایپزیک به ترجمه ی آثارالبلاد زکریا قزوینی و چاپ مطالعات شرق شناسی ، همت گماشت .

اته که در مونیخ به تحصیل و تکمیل فارسی، عربی، ترکی و سریانی پرداخته بود، بخشی از اسکندرنامه نظامی را ترجمه و تفسیر کرد و آثار جدیدی، تحت عناوین فردوسی شاعرو اشعار کسایی و نیز ترجمه ای از رباعیات ابوسعید ابوالخیر ، منتشر ساخت.

در سال 1872 م ، مونیخ را ترک گفت و به انگلستان رفت تا به مطالعه ی نسخه های خطی فارسی، عربی و ترکی کتابخانه ی بادلیان آکسفرد بپردازد.

او در کتابخانه بادلیان به عنوان دستیار کتابدار مشغول به کار شد. از همین ایام، اته تدریس و تحقیق و فهرست نویسی را با هم به پیش برد و حاصل تحقیقاتش را در آلمان و انگلستان و گاه در اتریش منتشر کرد.

وی ابوعلی سینا را از منظر شعر و شاعری معرفی کرد، در حالی که، تا آن زمان، غرب از او صرفا به عنوان یک پزشک بزرگ یاد می کرد. به علاوه، به اسلاف و معاصران رودکی نظری عالمانه افکند؛ زندگی، افکار، اشعار و به ویژه قصاید ناصرخسرو را بررسی کرد و به بررسی کرد و به بررسی اثر منسوب به فردوسی، یوسف و زلیخا، پرداخت، اثری که چندی بعد از آن شاعر دیگری دانسته شد. اصولا مضامینی که اته برای تحقیقاتش انتخاب می کرد ، بکر و صرفا ادبی بودند .

همین مجموعه ی عظیم تحقیقات ایرانی بود که ویلهم گایگر، ایران شناس بزرگ آلمانی و همکارانش را متوجه او کرد و آن ها از او برای تألیف اثر وزین مبانی فقه اللغه ایرانی دعوت به همکاری کردند و او در مجلد دوم آن، ادبیات فارسی جدید را منتشر کرد .

ترجمه ی این اثر، در سال 1337 شمسی ، تحت عنوان تاریخ ادبیات فارسی، به اهتمام صادق رضازاده ی شفق، شهرت و اعتبار او را در ایران تثبیت کرد و مباحثاتی در پی آورد.

سرانجام در 7 ژوئن 1917 م ، در اثنای جنگ جهانی اول و در ایامی که هنوز ایران شناسی انگلستان امیدهای بسیار به هرمان اته داشت ، این محقق بزرگ در شهر بریستول، در گذشت.

نام اته به سبب تألیف کتاب مهم او، تاریخ ادبیات فارسی و نیز به سبب تدوین فهرست های متعدد همواره در تاریخ خاورشناسی اروپا زنده خواهد ماند. تحقیقات او همچنان مورد مداقه و بحث است.

***


ولادت حاج ملا هادی استر آبادی

156سال پیش درچنین روزی در سال 1272 ه.ق ، حاج ملاهادی استر آبادی از فقیهان نامدار شیعی در استرآباد گرگان دیده به جهان گشود .

استرآبادی دوران تحصیل خود را در مشهد سپری كرد . سپس عازم عراق شد و پس از باز گشت به وطن به تدریس و تربیت عاشقان علوم دینی مشغول شد . وی ضمن تدریس به تحریر نیز می پرداخت كه تحریر نقاریر شیخ جعفر كییر از آن جمله بشمار میرود .

***


اختراع نخستین دوربین فیلمبرداری

112 سال پیش در چنین روزی در سال 1895 میلادی ، دستگاه فیلمبرداری توسط لویی لومیر ، اختراع شد.

لومیر را پدر سینمای جهان می شناسند چرا که با اختراع این دوربین توانست سهم کلانی را در گسترش سینمای جهان به خود اختصاص دهد .

***


تشکیل گروه مسلح یپرم خان در گیلان

98 سال پیش در چنین روزی در سال 1287 ه.ش ، و پس از به توپ بسته شدن مجلس توسط محمد علی شاه -- در حالیکه در سراسر ایران تب قیام برضد استبداد هر دم بالامی رفت وگروههای مجاهد راه مشروطیت از نقاط مختلف کشور به منظور دفاع از مشروطیت با تشکیل قشون نظامی به سوی تهران رهسپار می شدند -- گروههای مجاهد گیلان به رهبری محمد ولی خان تنکابنی در رشت به هم پیوستند و روز بعد گروهی از مهاجران قفقازی و ارامنه هم به رهبری یپرم خان ارمنی به آنان اضافه شدند .

این گروهها در همین روز تصمیم گرفتند كه یپرم خان رئیس قفقازی ها مجاهدان مسلح را سر و سامان دهد و یك گروه مسلح آماده از آنان به وجود آورد. این كار سریعا انجام گرفت .

یك هفته بعد حكومت رشت به دست این گروه مسلح افتاد و« آقا بالاخان » حاكم رشت و تنی چند از مقامات دولتی توسط این گروه كشته شدند.

مجاهدین سپس به سوی قزوین به حركت در آمدند و در پی یك زد و خورد شدید شهر را تصرف و قاسم خان فرمانده پادگان شهر كه دستور مقاومت داده بود اعدام شد .

گروه مجاهدان گیلان سپس رهسپار تهران شدند و با كمك مجاهدان دیگر و مخصوصا سواران بختیاری كه از اصفهان آمده بودند پایتخت را متصرف و محمد علیشاه را به ساختمان تابستانی سفارت روسیه فراری دادند.

پس از این پیروزی پیرم خان كه از ارمنیان بود رئیس پلیس تهران شد و مدتها در این سمت بود.

***


تولد ویلیام شاکلی

97 سال پیش در چنین روزی در سال 1910 میلادی ، ویلیام شاکلی فیزیکدان آمریکایی - انگلیسی به دنیا آمد . وی در سال 1956 به خاطر کشف و ساخت ترانزیستور جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرد .

***


درگذشت محمد شاه کشمیری

74سال پیش درچنین روزی در سال 1354 ه.ق ، محمد شاه كشمیری مشهورترین نمایشنامه نویس اردو زبان هندی ، در گذشت.

او تحصیل را با قرائت و حفظ قرآن مجید آغاز كرد . سپس به نمایش نویسی روی آورد و نخستین نمایشنامه خود را با نام «آفتاب محبت» به نگارش در آورد.

كشمیری نزدیك به 36 نمایش نامه نوشته كه بهترین آنها «تبعید سیتا به جنگل» نام دارد. زبان كشمیری در آثارش ساده و روان است و نوشته هایش طنز گونه اند . اودر آثار خود مشكلات و حقایق زندگی را به نحوی تأثیر گذار و تمثیل گونه بیان كرده است.

***


آزاد سازی شهر بوداپست

62 سال پیش در چنین روزی در سال 1945 میلادی ، ارتش اتحاد جماهیر شوروی سابق پس از 29 روز جنگ شدید مناطق بوداپست و هانگاری (مجارستان فعلی ) را ، از دست ارتش هیتلر خارج ساخت . مجارستان در جنگ جهانی دوم جزء متحدین آلمان نازی درآمده بود .

در این نبرد 29 روزه 159 هزار تن كشته شدند . که تلفات بسیار سنگینی در طول جنگهای تاریخ می باشد. نقل است كه روسها می گویند:

« اگر دولتهای اروپای شرقی روزی دشمن روسیه شوند ، باید بهای سنگین آزاد شدن از دست هیتلر را ، به روسیه ، كه به خاطر آنها متحمل تلفات سنگین شد ، بپردازند » .

***


حمله به ویتنام

39 سال پیش در چنین روزی در سال 1968 میلادی ، ایالات متحده آمریکا بیش از ده هزار و پانصد نفر نیرو به ویتنام اعزام کرد . با این کار آمریکا رسما وارد جنگ ویتنام شده بود .

جنگ ویتنام نام مجموعه عملیات و درگیری‌های نظامی است که ازسال 1950 تا 1975 بین نیروهای ویتنام شمالی و جبهه ملی آزادیبخش ویتنام جنوبی (معروف به «ویت‌کنگ») از یک سو، و نیروهای ویتنام جنوبی و متحدانش (به ویژه آمریکا)، از سوی دیگر رخ داد.

هدف نیروهای ویتنام شمالی و ویت‌کنگ‌ها بیرون راندن آمریکا و متحدانش از ویتنام و سرنگون کردن حکومت ویتنام جنوبی و ایجاد کشور واحد ویتنام بود.

تمام این هدف‌ها در پایان جنگ ویتنام تامین شد و کشوری که امروز جمهوری سوسیالیستی ویتنام نام دارد به وجود آمد.

***


وقایع انقلاب

28 سال پیش در چنین روزی در سال 1357 ه ش ، و دو روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، در حالیکه درتهران آرامش نسبی برقرارشده بود و نیروهای مردمی به پاسداری ازنقاط حساس و مراکزمهم شهرمشغول شده بودند ، این رویدادها پیرامون انقلاب عظیم ایران به وقوع پیوست :

-- انتصاب سرلشکر محمدولی قره نی به ریاست ستادمشترک ارتش

در این روز سرلشکر محمد ولی قره نی رییس ستاد مشترک ارتش شد . وی به هنگام ورود به اتاق ریاست به حضار گفت :

« ما اینک وارث ارتش از هم پاشیده ای هستیم که اسمش ارتش شاهنشاهی بود و مدعی بود که مجهز ترین ارتش دنیاست . شاید هم از جهت تجهیزات و اسلحه و مهمات این طور بود اما آنچه این ارتش احتیاج داشت ایمان و وجدان و آرمان بود که فاقد آن بود . در شهریور ماه 1320 که فرماندهان ارتش مدعی شاه پرستی بودند و می گفتند که حاضرند خود و فرزاندنشان را زیر ماشین شاه قربانی کنند در برابر ارتش جوان شوروی پا به فرار گذاشتند و امروز همان ارتش پر مدعا در برابر مشتی جوان بی سلاح یا گروهی با سلاح اندک پا به فرار گذاشتند و نابود شدند زیرا این جوانان ایمان داشتند و ارتش فاقد آن بود .» وی همچنین اعلام کرد ارتش فعلی تصفیه اساسی و كلی صورت خواهد گرفت.

-- سپردن جنایتکاران به دادگاه انقلاب اسلامی

در این روز هویدا که در طول سیزده سال نخست وزیری دست راست شاه بود ومانند جنایتکاران دیگر به مردم ستم می کرد همه تقصیر ها را به دوش ارتشبد نصیری رییس ساواک افکند . جنایتکاران یکی پس از دیگری به دادگاه انقلاب اسلامی سپرده شدند تا در دادگاه عدل اسلامی محاکمه شوند . در این میان حجه الاسلام صادق خلخالی از سوی امام خمینی مامور تشکیل دادگاه انقلاب اسلامی شد .

-- اعلامیه های احزاب مختلف

در این روزاحزاب یکی پس از دیگری به صدور اعلامیه مبادرت ورزیدند .

حزب جمهوری خواه ایران به رهبری دکتر عبدالحسین بقایی کرمانی ، سازمان مجاهدین خلق ( منافقین ) ، حزب توده ایران به رهبری نور الدین کیانوری ، سازمان چریكهای فدایی خلق و حزب ایران ( از احزاب وابسته به جبهه ملی ) از جمله احزابی بودند که هر یک به بیان دیدگاهها و نقطه نظرات خود پیرامون انقلاب پرداخته بودند .

در این روز جاما ( جنبش انقلابی اسلامی مردم ایران ) و سازمان چریک های فدایی خلق هم بر جمع آوری سلاح ها از میان مردم تاکید کردند .

-- دیگر رویدادها

- اعتراض پرسنل نیروی هوایی به انتصاب سپهبد مهدیون به كفالت‌ این نیرو و اجتماع در محوطه ستاد‌‌این نیرو و واكنش سرلشكر قره‌نی .

- بركناری سپهبد مهدیون و انتصاب سپهبد آذربرزین به جای وی به دستور سرلشكر قره‌نی.

- ابراز حساسیت مطبوعات داخلی و خارجی درباره چگونگی روابط‌ ایران و آمریكا ؛

نیویورك تایمز : روابط‌ ایران و آمریكا تیره خواهد بود زیرا رهبران انقلاب‌ ایران ضدآمریكایی هستند.

دیلی نیوز : سقوط دولت بختیار ضربه فاجعه‌آمیزی برای نفوذ آمریكا در خاورمیانه بود.

القبس : آمریكا از كشورهای خلیج‌فارس خواسته است یك فرماندهی متحد‌ ایجاد كنند.

- اظهار نظر شخصیتها و مطبوعات خارجی درباره آثار پیروزی انقلاب اسلامی‌

انورسادات : حوادث‌ ایران نیاز به صلح بین اعراب و اسرائیل را در حال حاضر زیادتر كرده است.

اسحاق رابین (نخست‌وزیر پیشین اسرائیل) : از دست دادن ایران برای غرب بزرگترین ضربه پس از جنگ جهانی دوم به شمار می‌رود.

الوطن (چاپ‌كویت) : پیروزی كامل خلق‌ ایران حمایتی واقعی برای آرمان عرب خواهد بود. البعث (چاپ دمشق) : جهان عرب و تمامی‌ جهان تحت تاثیر رویدادهای‌ ایران قرار گرفته‌اند. الریاض (چاپ سعودی) :‌ایران در آستانه ابهام پای می‌گذارد.

البلاد (چاپ سعودی) : خطرها و مشكلات زیادی‌ ایران را تهدید می‌كند.

روزنامه داوار (چاپ اسرائیل) : هیچ دلیلی ندارد كه اسرائیل از پیروزی (امام ) خمینی خوشحال باشد.

***


رایزنیهای دکترولایتی با مقامات اروپایی، پیرامون قطعنامه 598

19 سال پیش در چنین روزی در سال 1366 ه.ش ، دکتر ولایتی ، با وزرای خارجه آلمان و ایتالیا دیدار و پیرامون قطعنامه 598 و طرح اجرایی دبیر كل سازمان ملل بحث و تبادل نظرکردند.

قطعنامه 598 با وجود برخی کمبودها ، بعد از جند ماه بررسی سرانجام در 27 تیرماه 1367 و در یك اقدام نفس گیر و ناگهانی ، از سوی جمهوری اسلامی مورد پذیرش قرار گرفت تا ایران حسن نیت خود را در هشت سال دفاع مقدس ثابت نماید و دشمن متجاوز را در چهارچوب قوانین بین المللی به تمكین وادارد.

مفاد اصلی قطعنامه 598 بدین شرح بود :

« آتش بس فوری ، پی گیری هیات ویژه سازمان ملل در مورد آتش بس و عقب نشینی نیروها ، تبادل سریع اسرا ، همکاری طرفین جنگ برای توافق بر طرح وبژه ، خویشتنداری کشورهای دیگر ، بررسی موضوع تفویض اختیار به هیات ویژه سازمان ملل ، بررسی خسارات وارده به طرفین ، بررسی راههای افزایش امنیت و ثبات منطقه با مشورت ایران و عراق ، در جریان بودن شورای امنیت از روال اجرایی قطعنامه ، و آمادگی برای بررسی اقدامات بیشتر از سوی شورای امنیت .»

***


درگذشت سپیده کاشانی

14 سال پیش در چنین روزی در سال 1371 ه ش ، سپیده کاشانی شاعره معاصر دیده از جهان فروبست . وی پس از انقلاب اسلامی اشعار زیبایی در بیان ایثارگری ها و رشادت های مردم در پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین جنگ تحمیلی از خود به یادگار نهاد . مجموعه شعر او تاکنون بارها منتشر شده است و آثار او در کتاب های در سی به چاپ رسیده اند .

شعر معروف " من ایرانیم ، آرمانم شهادت " -- با مطلع " به خون گرکشی خاک من دشمن من " -- که بر روی آهنگی با صدای محمدرضا گلریز در سالهای گذشته بارها از صدا و سیما پخش شده ، از آثار بیادماندنی اوست .

***

منابع :

ایران نگار /رضا دبیری نژاد و مهران غلامی

سالنامه موسیقی ایران 1و2/سید علیرضا میرعلینقی

خبرگزاری مهر

سایت روزنامک

صداو سیما

ویکی پدیا

سایت شهید آوینی

IRIB

میراث خبر

UserName