• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/11/24
  • تاريخ :

حواشی اختتامیه جشنواره 25


وقتی تالار وحدت استادیوم آزادی شد

اعتراض مسعود ده نمكی در مراسم اختتامیه جشنواره و استقبال منتقدان سینمایی از «اتوبوس شب» آخرین فیلم كیومرث پوراحمد، دو اتفاق مهم در روز پایانی جشنواره بیست و پنجم فیلم فجر بود.

پس از پایان نمایش فیلم اتوبوس شب ، بسیاری از منتقدان این فیلم را بهترین فیلم جشنواره امسال دانستند، برخلاف «مثل یك قصه» فیلم تازه خسرو سینایی كه براساس نظر كارشناسان، یك فیلم كند و ملال آور بود و نتوانست انتظارات را از این سینماگر برآورده سازد.

اما روز اختتامیه ( پایانی ) بیشترین اتفاقات در تالار وحدت افتاد. مكانی كه این بار، با ازدحام خارج از عرف تماشاگران و واكنش آنها به حرف های مطرح شده توسط سینماگران، بیشتر حال و هوای استادیوم آزادی و واكنش اعتراض آمیز هواداران تیمها به داوران را تداعی می كرد!

در مراسم اختتامیه «مسعود ده‌نمكی» قرار نبود روی صحنه برود اما «حبیب الله كاسه ساز» كه برنده یكی از سیمرغ‌های بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران بود، این جایزه را به ده نمكی اهدا كرد. او ابتدا حاضر نبود به روی صحنه برود اما پس از تشویق تماشاگران حاضر در سالن كه بیشتر آنها در طبقات فوقانی حضور داشتند، از جای خود برخاست و با حركات دست نشان داد كه فقط به خاطر تشویق مردم حاضر به حضور در روی سن می شود. این حضور غیرمنتظره و حرف های «ده‌نمكی»، اختتامیه جشنواره بیست و پنجم را برای دقایقی به تشنج كشاند و نقطه پایانی شد به اعتراضاتی كه در روزهای گذشته از سوی ابوالقاسم طالبی، جعفرپناهی، مازیار میری و مریلا زارعی درسالن سینماهای رسانه ها، به دست اندركاران جشنواره صورت گرفته بود. او در ابتدای حرف هایش، ضمن اظهار این كه :

« من نه مرغ می خواهم نه سیمرغ ! » ، جایزه را از دست كاسه‌ساز نگرفت.

ده نمكی در ادامه گفت: این جایزه حق همه بازیگرانی است كه در «اخراجیها» بازی كردند و ناجوانمردانه نادیده گرفته شدند، به خاطر اینكه امروز سیاست ما مثل سینمای شده، سینمای ما با سیاست و انتخابات ما یكی شده و... .

وی گفت: من از محمدرضا شریفی‌نیا معذرت می خواهم. من از اكبر عبدی معذرت می خواهم. در تاریخ ما همیشه این گونه بوده كه نخبگان ما از مردم عقب تر بوده اند.

ده نمكی ادامه داد: من نمی خواهم به هیچ كس اهانت كنم. بچه كه بودم دوست داشتم روزی قاضی بشوم اما با این داوری كه امشب دیدم، دیگر هیچ وقت نمی خواهم قاضی شوم!

پس از صحبت های «ده نمكی» كه با صدای بلند و گاه با فریاد وی همراه بود، جو سالن به هم ریخت و دقایقی چند تماشاگران طبقات فوقانی با سوت و كف و نام بردن نام این سینماگر تالار وحدت را كاملا شبیه یك استادیوم ورزشی كردند.

در این مراسم بهرام رادان نیز پس از دریافت سیمرغ بلورین بازیگری برای «سنتوری» روی صحنه رفت و گفت:

فیلمی فوق العاده ساختیم به اسم «سنتوری» و من جزیی از كل بودم اما از داوران جشنواره تقاضا دارم پس از پایان جشنواره یك بار دیگر در خلوت خود «سنتوری» را ببینند. من ممنونم از «مهرجویی» كه نیازمند جایزه نیست.از محسن چاووشی از گلشیفته فراهانی، علیرضا بازل مدیر برنامه‌هایم و بقیه ماجرا را به «مرتضی شایسته» واگذار می كنیم كه امیدواریم «سنتوری» برای مردم خوب پخش شود و ما جواب‌مان را از مردم بگیریم.

وقتی «رادان» از «چاووشی» نام برد تماشاگران حاضر او را با سوت و كف تشویق كردند. زمانی هم كه «فرامرز فرازمند» جایزه سیمرغ بلورین مردمی را برای این فیلم دریافت كرد و از بی اطلاعی گروه سازنده فیلم از مجوز نداشتن «چاووشی» سخن گفت، بخشی از حاضران در سالن با صدای بلند خندیدند.


اما نكاتی از مراسم پایانی جشنواره :

_ بی‌برنامگی در هماهنگی برای ورود مدعوین، خبرنگاران، عكاسان و هنرمندان به سالن مراسم پایانی از همیشه تأسف‌بارتر بود. برخی از هنرمندان به این دلیل، قید حضور در مراسم اختتامیه را زدند و برخی دیگر، به سختی وارد سالن شدند. گروهی از خبرنگاران هم كه قرار بود با كارت شناسایی جشنواره وارد سالن شوند، حدود دو ساعت از در اصلی تالار به در اداری و برعكس، پاس داده می شدند و سرانجام مجبور شدند در آخرین لحظات و در حالی كه طبقات اول و دوم و سوم سالن كاملا پر شده بود در طبقه چهارم جایی برای انعكاس مراسم پایانی بیابند یا از كوچكترین روزنه در اتاق های واقع در طبقات فوقانی استفاده كنند.

_ مراسم پایانی به طور مستقیم در سالن انتظار تالار وحدت از تلویزیون مستقر در این سالن پخش می‌شد.

_ در دكور مراسم پایانی سودای سیمرغ كه تا حد زیادی شبیه دكور مراسم پایانی مسابقه بین الملل بود تغییرات اندكی به چشم می‌خورد، چنانچه یك سیمرغ بلورین بزرگ در انتهای دكور قرار داده شده بود.

_ در بخش های مختلف مراسم پایانی، تیزرهایی درباره جشنواره 25 سال سینمای نوین ایران، معرفی داوران و... پخش شد اما بیشترین استقبال مردمی از آیتم های دوربین مخفی صورت گرفت كه با موضوعات مختلف درمورد سیمرغ و جشنواره ساخته شده بود. یكی از جالبترین این آیتمها، درپایان مراسم اختتامیه پخش شد كه طی آن یك نفر در جلوی صف سینماهای مردمی، سیمرغ بلورین را حراج كرده بود و مردم روی آن نرخ می گذاشتند.

_ «حسین پاكدل» مجری مراسم در ابتدای حرف‌های خود، با اشاره به وضع ناهنجار ورود مدعوین به جشنواره گفت: تا وقتی ما با این طرز فكر كه «حالا برویم یه كاری اش می كنیم»، كارهای مختلف را انجام می دهیم، وضع به همین منوال است، گرچه شاید اگر ورزشگاه آزادی را نیز برای اختتامیه جشنواره اختصاص دهند، اوضاع همین گونه باشد.

_ امسال برای كاندیداها و برندگان سیمرغ جای مشخصی را در نظر گرفته بودند و اینان در ردیف پشت وزیر نمایندگان مجلس و مسئولان سینمایی حضور داشتند.

_ در حالی كه در جشنواره فجر، هیچگاه به فیلم‌های مهمان جایزه‌ای تعلق نگرفته و در قوانین جشنواره نیز این بخش غیررقابتی اعلام نشده، جایزه ویژه دبیر جشنواره و 1/5 میلیون تومان جایزه نقدی به محمدرضا عرب برای فیلم «آخرین ملكه زمین» اهدا شد.

_ «حسین پاكدل» اعلام كرد كه در اختتامیه امسال، اگر برنده‌ای در سالن حضور ندارد، پسر، همسر، خواهر و برادرش را برای دریافت جایزه به روی سن نفرستد. این در حالی بود كه جایزه بهترین فیلم تماشاگران در بخش مسابقه بین الملل را كه به تهیه كننده فیلم آخرین روزهای سوفی شل تعلق گرفت، رایزن فرهنگی آلمان در ایران دریافت كرد.

_ پیروز كلانتری پس از دریافت سیمرغ بلورین بهترین پژوهش فیلم مستند گفت: هنوز احساسم این است كه فیلم مستند برای سینمای ما فرزندخوانده است. سینمای مستند باید جشنواره ای مستقل از جشنواره فجر داشته باشد.

_ علی وزیریان برنده دیپلم افتخار بهترین فیلم اول برای «خدانزدیك است»، به طور تلویحی تأسف خود را از عدم حضور این فیلم در بخش مسابقه و نادیده گرفته شدن زحمت عوامل آن ابراز داشت.

_ محمدرضا عرب و كامبیز روشن روان در مراسم پایانی، یاد بابك بیات را گرامی داشتند و حسام الدین سراج و گروه بیدل، دیشب دوبار به اجرای موسیقی پرداختند.

_ افشین هاشمی برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مكمل برای «پابرهنه در بهشت» بازی رشك برانگیز حامد بهداد در «روز سوم» را شایسته دریافت این جایزه دانست، از بقیه نامزدها قدردانی كرد و خود را نماینده آنان دانست.

_ عزت الله انتظامی برای فیلم «مینای شهر خاموش» سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیأت داوران را دریافت كرد و در سخنان خود سال جاری سینمایی را، یك سال پربركت دانست و جوانان بازیگر را به رفتار سالم اجتماعی تشویق نمود.

_ حسین پاكدل در دو جای مختلف از مراسم دیشب، محمدرضا شریفی نیا را «كارگردان در سایه» جشنواره امسال خطاب كرد.

منبع : فارس

UserName