• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/11/23
  • تاريخ :

محمد حسین لطیفی: دوست نداشتم «روز سوم» به جشنواره برسد

باران كوثری: فكر می‌كنم گناهی مرتكب شدم!


فیلم سینمایی «روز سوم» با حضور عواملش ، در سینما فلسطین‌نقد و بررسی شد.

محمدحسین لطیفی كارگردان این فیلم ضمن اشاره به تمام شخصیت‌هایی كه در قصه‌ی این فیلم خلق شده‌ است، گفت: اینها همه كسانی بودند كه در واقعیت هم وجود داشته‌اند، البته دقیقا همانند داستان واقعی نیست، در آنجا همه نجات پیدا كرده بودند من از چیزهایی كه شنیده بودم ذره‌ای را توانستم نشان دهم.

وی در پاسخ به سوالی درباره استفاده از بازیگران تلویزیونی در این فیلم گفت: من تلویزیون و سینمایی بودن را نمی‌فهمم، خود من به راحتی در هر دو بخش كار می‌كنم. برایم قابلیت بازیگران مهم است واگر فیلم توانسته با تماشاگر ارتباط برقرار كند، قطعا عامل اصلی‌اش بازیگری است كه مقابل دوربین ایفای نقش می‌كند.

لطیفی همچنین با اشاره به لهجه‌ها در فیلم اظهار داشت: لهجه‌ای كه بازیگران دارند برای خود خرمشهری‌ها قابل باور بوده است. من حتی برای اینكه حس و حال هم درست درآید، با وجود اینكه می‌توانستیم صحنه‌هایی را در اطراف تهران بگیریم از تهیه‌كننده خواهش كردم به خرمشهر برویم و تمام صحنه‌ها را آنجا بگیریم.

این كارگردان با اشاره به صحنه كانال گفت: این صحنه یكی از مهمترین لحظات فیلم است و توانمان را در جاهای دیگری نگه داشتم تا در آنجا خرج كنم و به خاطر همین طولانی‌تر از بقیه صحنه‌ها شده است.

لطیفی درباره كاندید شدن «روز سوم» در دوازده رشته و حرف‌های مطرح شده درباره آن اظهار داشت: من جزو معدود كسانی بودم كه دوست نداشتم، فیلم به جشنواره برسد. من 10 سال پیش «سرعت» را در جشنواره شركت دادم و بعد از آن بقیه فیلم‌هایم را شركت ندادم. من جزو كسانی هستم كه اعتقادی به جایزه دادن و جایزه گرفتن ندارم فقط معتقدم كه گروهی دراین فیلم عاشقانه كار كردند.

وی افزود: در بخش انتخاب مردمی جشنواره هم اگر زودتر كار را می‌رساندیم قطعا می‌توانست مورد نظر قرار گیرد.

باران كوثری بازیگر این فیلم هم با بیان اینكه خیلی خنده‌دار است كه درباره‌ی سیمرغ گرفتن در اینجا حرف بزند اظهار داشت: این انتخاب‌ها نظر عده‌ای داور است. در این یكی دو روز برخوردها به گونه‌ای بوده است كه فكر می‌كنم گناهی را مرتكب شده‌ام كه از دو فیلم كاندید شده‌ام و كم‌كم دارم می‌ترسم و مشكل اصلی هم این است كه «روز سوم» در 12 رشته و خون‌بازی در 6 و 8 رشته كاندید شده است.

وی همچنین درباره‌ی لهجه‌اش در فیلم و صحنه‌های زیر خاك گفت: برای لهجه مشاور داشتیم و با آدم‌های مختلف حرف می‌زدیم. در صحنه‌های زیر خاك هم آنجا را همانند صندوقی درست كرده بودند كه رویش حصیر می‌انداختیم.

كوثری اظهار داشت: همیشه آدم سعی می‌كند نقش‌های متفاوتی بازی كند و خوشحالم امسال از دو فیلم متفاوت كاندید شده‌ام.

پوریا پورسرخ دیگر بازیگر فیلم هم راهنمایی‌های لطیفی و مالك سراج رادر رسیدن به نقشه‌آش و درآوردن لهجه بسیار موثر دانست و گفت: من بی‌تجربه‌ترین عضو گروه بودم كه همه كمك‌های زیادی به من كردند.

برزو ارجمند نیز اظهار داشت: من چون بیشتر بازیگر تلویزیون هستم شاید در سال یك فیلم به من پیشنهاد شود و خوشحالم كه در این فیلم بازی كردم. تنها سختی كار هم سرد بودن هوای آبادان بود كه در آن شب‌كاری‌ها خدا می‌داند كه چقدر بچه‌ها می‌لرزیدند.

حامد بهداد هم گفت: وقتی نقشی به من پیشنهاد می‌شود به نقاط ضعف و قوت آن نگاه می‌كنم و وقتی با یك نقش منفی و ضد قهرمان مواجه شدم نقاط مثبت آنرا پیدا كردم.

وی درباره‌ی پایان‌بندی فیلم اظهار داشت: پایان فیلم را دوست دارم و معتقدم فرم خوبی شده است و از دیدنش لذت می‌برم.

در ادامه این جلسه مهدی سجاده‌چی توضیحاتی درباره فیلمنامه این فیلم ارائه داد و گفت: آقایی بنام زرگرنژاد تحقیقات این فیلم را انجام دادند و از یك داستان واقعی ایده را برای من نوشتند و من آن را تبدیل به فیلمنامه كردم.

وی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در فیلمنامه‌اش اظهار داشت: یك سوم ابتدایی فیلمنامه من به ماجراهای قبل از جنگ مربوط می‌شود كه در فیلم آقای لطیفی به صورت فلاش بك آنرا نشان دادند، ضمن اینكه چند شخصیت هم به كار اضافه شد.

حمید آخوندی مجری طرح «روز سوم» زمان ساخت این فیلم را 12 آبان تا 4 بهمن عنوان كرد و گفت: ما طی 62 جلسه فیلمبرداری داشتیم و از نظر امكانات هم هر آنچه خواستیم ارتش در اختیارمان قرارداد و به قول خود آقای لطیفی «خدا نوشت خدا گرفت و نامش شد روز سوم».

كاوه ایمانی تدوینگر و علیرضا جلالی تهیه‌كننده دیگر حاضر این جلسه بودند كه توسط مهدی كرم‌پور اداره می‌شد.

منبع : ایسنا

UserName