• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/11/18
  • تاريخ :

خشونت در کاتانیا و تبعات آن

خاکسپاری بازرس راچیتی در کاتانیا


هزاران عزادار ایتالیایی روز گذشته با حضور مقابل کلیسای جامع شهر کاتانیا، در مراسم تشییع پیکر پلیس 38 ساله ایتالیایی که به دست هواداران فوتبال کشته شد شرکت کردند.

پاپ بندیکت شانزدهم تاسف عمیق خود را به خانواده فیلیپو راچیتی ابراز کرد. پیغام پاپ از طریق یک تلگرام به اطلاع خانواده این پلیس رسید. تابوت راچیتی به نشانه احترام با پرچم ایتالیا پوشانده شده بود. فابیانا دختر این پلیس گفت: امیدوارم مرگ تو جامعه را به سوی تغییر سوق دهد.

بازرس راچیتی ساعت دراثر سکته قلبی در بیمارستان درگذشت. سنگ مرمری که شیشه اتومبیل را شکسته و بر سینه وی خورده بود، جراحت شش‌های وی را دربر داشته و سپس تنفس دود ترقه‌ای که ازسوی شورشیان فوتبال به داخل اتومبیل وی پرتاب شده بود، باعث سکته وی شده باشد.

در پی این حادثه روز دوشنبه در یک جلسه فوق‌العاده رومانو پرودی، جولیانو آماتو و جوانا ملاندری، نخست وزیر، وزیر کشور و وزیر فعالیت‌های ورزشی وزیر ورزش ایتالیا به همراه دیگر وزرای این کشور در خصوص خشونت در فوتبال ایتالیا با یکدیگر بحث و گفتگو کردند و در نهایت مقرر شد تا اطلاع ثانوی و تا برقراری امنیت لازم در ورزشگاهها بازیهای حرفه ای فوتبال در ایتالیا بدون حضور تماشاگر برگزار شود.

درحال حاضر تمامی دیدارهای فوتبال در ایتالیا به حالت تعلیق درآمده و دیدار دوستانه تیم ملی این کشور با رومانی هم برگزار نمی شود.

میشل پلاتینی، رییس جدید یوفا با خانواده فیلیپو راچیتی كه جانش را در درگیری اوباش از دست داد ابراز همدردی كرده و تاکید کرد : خشونت به هیچ شكلش پذیرفتنی نیست و روشن است كه در فوتبال هم جایی ندارد. ما از آن چشم نمی‌پوشیم؛ نباید آن را بپذیریم و باید از چهره فوتبال پاكش كنیم.

مالدینی: فوتبال بدون تماشاگر «مرگ» است

اما كاپبتان سابق تیم ملی ایتالیا درباره برگزاری دیدارهای سری A پشت درهای بسته گفت: فوتبال بدون تماشاگر حكم مرگ این رشته را دارد.

پائولو مالدینی در این زمینه تصریح كرد: بازی بدون تماشاگر راه حل مناسبی برای مقابله با آشوب نیست و باید برای فوتبال ایتالیا ابراز نگرانی كرد.

ترجیح می‌دهم مسابقات فوتبال به حالت تعلیق ادامه داشته باشد؛ اما بازی‌ها بدون تماشاگر برگزار نشود.

وی ادامه داد: انجام بازی پشت درهای بسته حكم مرگ فوتبال را دارد. هرگز تمایلی به برگزاری چنین مسابقاتی نداریم

مالدینی تاكید كرد: همه بازیكنان و مربیان از وقوع چنین اتفاقی هایی در فوتبال متاثر هستند؛ بنابراین باید راهكار مناسبی برای جلوگیری از این مشكل اندیشیده شود.

ایتالیا میزبانی را می دهد?

با حادثه ورزشگاه کاتانیا به احتمال زیاد بر میزبانى یورو 2012 از سوى کشور چکمه اى اروپا تأثیر خواهد گذاشت زیرا اتحادیه فوتبال اروپا به دنبال تضمین امنیت بازیهاى با اهمیت اروپایى است.

هرچند بسیار زود است که نامزدى ایتالیا را تمام شده بدانیم اما حوادث ناگوار کاتانیا بدون شک بر این کار مؤثر است.

لوکا پانکالى رییس فدراسیون فوتبال ایتالیا در این خصوص گفت: شاید صحبت درباره آن کمى زود باشد اما اگر میزبانى را از ما بگیرند کاملاً حق دارند.

کمیته یوفا در 18 آوریل به ریاست میشل پلاتینى در کاردیف براى تعیین میزبان دور بعد جام ملت هاى اروپا تشکیل جلسه مى دهد.

در صورت اخذ حق میزبانى از ایتالیا، یوفا با مشکل جانشین روبروست. ترکیه و یونان به دلایل امنیتى از این کار باز داشته شده اند.

دو میزبان مشترک نیز که از شرق اروپا هستند از صلاحیت لازم برخوردار نیستند. کشورهاى لهستان - اوکراین و کرواسى - مجارستان خواهان میزبانى مشترک یورو 2012 هستند.

قیام سیسیلی ها ؛ سری آ در خون

UserName